statystyki

Służba zasadnicza w wojsku nie daje prawa do wcześniejszej emerytury

autor: Bożena Wiktorowska08.03.2011, 03:00

Zasadnicza służba wojskowa nie może być doliczona przez ZUS do okresów pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, które uprawniają do wcześniejszej emerytury.

Reklama


Reklama


Ubezpieczony od 22 czerwca 1973 r. do 22 kwietnia 1988 r. pracował jako kierowca samochodu ciężarowego o ciężarze powyżej 3,5 tony. Od 24 października 1969 r. do 14 października 1971 r. odbył zasadniczą służbę wojskową, gdzie także pracował jako kierowca ciężarówki.

Po jej zakończeniu ponownie wrócił na dotychczasowe stanowisko służbowe. Ubezpieczony wyliczył, że łączny jego staż pracy do końca grudnia 1998 r. wynosi ponad 15 lat, a tym samym uprawnia go do złożenia wniosku o wcześniejszą emeryturę ze względu na pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

ZUS po sprawdzeniu dokumentów dołączonych do wniosku odmówił przyznania mu wcześniejszej emerytury. Jego zdaniem ubezpieczony nie udowodnił, że posiada 15 lat pracy w warunkach uprawniających do jej uzyskania.

Zainteresowany odwołał się od decyzji ZUS do sądu pierwszej instancji. Ten przyznał mu prawo do wcześniejszej emerytury. Do okresów pracy uprawniających do jej uzyskania zaliczył mu cały okres pracy jako kierowcy samochodu ciężarowego oraz zasadniczą służbę wojskową.

ZUS złożył apelację do sądu apelacyjnego. Sędziwie po zbadaniu sprawy uznali, że nie ma podstaw do zaliczenia jako pracy w warunkach szczególnych okresu zasadniczej służby wojskowej. Powodem tego był niekwestionowany przez ubezpieczonego fakt, że praca przed służbą wojskową nie została uznana jako uprawniająca do wcześniejszej emerytury.

Ubezpieczony niezadowolony z wyroku złożył skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. Ten po zbadaniu sprawy ją oddalił. Sędziowie w uzasadnieniu wyroku zwrócili uwagę, że zasadnicza służba wojskowa nie jest okresem zatrudnienia i nawet ustawa z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (t.j. Dz.U. z 2004 r., nr 241, poz. 2416 z późn. zm.) tego okresu nie zrównuje z zatrudnieniem. Nakazuje jedynie doliczyć go do stażu na podstawie wcześniej nabytych uprawnień. Tylko okres służby żołnierzy zawodowych jest uznawany jako praca w szczególnym charakterze w sytuacji, kiedy żołnierz odchodzący ze służby nie ma prawa do mundurowej emerytury.

Sędziowie wskazali, że także w rozporządzeniu z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze (Dz.U. nr 8, poz. 43 z późn. zm.) wymienieni są tylko żołnierze zawodowi. Tym samym ZUS miał rację, że nie chciał rozszerzyć prawa do wcześniejszej emerytury na staż pracy przed zasadniczą służbą wojskową.

Sygn. akt I UK 203/10

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • szarak z pola(2012-07-17 15:36) Odpowiedz 00

    Przecież ja do tej" zaszczytnej służby" się nie pchałem. Darmo dwa lata zapieprzałem po polach i co? Mam z tego wielkie ******

  • W.O.P.(2011-03-15 17:53) Odpowiedz 00

    Na mnie możesz liczyć (1)

  • tadzio(2011-11-04 14:59) Odpowiedz 00

    sluzba wojskowa JEST ZALICZANA DO LAT PRACY W SZCZEGOLNYCHA WARUNKAH ;jezeli pracowales besposrednio przed wojskiem , a po wojsku powruciles na to samo stanowieko tez warunki szczegolne w terminie 30 dni

  • tadzio(2011-11-04 14:11) Odpowiedz 00

    panowie bez nerwow tojest tak ;jezeli bezposrednio przed wojskiem pracowales w szczegolnych warunkach , apo wyjsciu z wojska podjeles prace w terminie 30 dni iwruciles na tesame stanowisko w warunkach szczegolnych to sie zalicza do brakujacych 15 lat

  • tadzio(2011-10-29 16:07) Odpowiedz 00

    panowie macie racje mnie brakuje pol roku a w wojsku bylem w strazy pozarnej , a przeciesz strazakom sie powinno zaliczyc i przed wojskiem pracowalem w szczegolnych i po wojsku wrucilem na te same stanowisko , prosze dopisac mnie do pozwu , moim zdaniem to hamstwo , niedajmy sie panowie jestem z wamy

  • Bodzio(2011-07-07 22:19) Odpowiedz 00

    Jeszcze nie tak dawno czytałem, że jeżeli ktoś pracował przed wojskiem w warunkach szczególnych i powrócił do tej pracy po jej odbyciu, to okres służby WLICZAŁ się do pracy w tych warunkach!!!
    Dziś nie mogę tego przepisu znaleźć...

  • cypis(2011-04-14 20:44) Odpowiedz 00

    Cienkie to uzasadnienie SN ! Gdyby obywatel pracujący przed wojskiem w szczególnych warunkach nie został powołany do służby wojskowej to miałby niewątpliwie staż pracy w tych warunkach o 2 lata dłuższy. Ja pracowałem w w takich warunkach przed wojskiem do takich po wojsku powróciłem.A brakuje mi teraz dokładnie te 2 lata.Zawodowi żołnierze mogą a czy np. w latach 1979-1981 była armia zawodowa(nie było wyboru-musiałem za darmoche służyć)

  • mucha,Leśnica78(2011-03-16 16:52) Odpowiedz 00

    Wychodzi na to że powinniśmy się cieszyć że nas nie zaliczyli do zdrajców,bo służyliśmy nie krajowi ale *********************** 24 godz. na dobę,nie było weekendów,trepostwo miało wolne a my jak w niewoli, głupi byłem że chciałem jak najszybciej odsłużyć,trzeba było się migać jak inni,ewentualnie się żenić.inwestować w dzieci,zarabiać w cywilu,wstyd mi za ten chory kraj,ale cóż uczciwość nie POpłaca

  • Wkurzony na ten kraj(2011-03-16 18:53) Odpowiedz 00

    Dla chcących walczyć o swoje podaję swój adres: walczmy@o2.pl.
    Tym którym brakuje do 15 lat pracy w pierwszej kategorii np.okres odbywania tej służby to warto złożyć pozew. Czas ucieka

  • Wkurzony na ten kraj(2011-03-14 21:26) Odpowiedz 00

    Czyżby naprawdę nie było chętnych do wniesienia pozwu przeciwko temu krajowi za wykorzystanie nas ? Do pozwu zbiorowego potrzeba jest dziesięć osób

  • RT(2014-02-07 18:35) Odpowiedz 00

    ZUS ZAMIAST POMAGAĆ TO GNOI

  • W.O.P.(2011-03-11 20:30) Odpowiedz 00

    Służbę w wojsku w tym kraju traktuje się wybiórczo jak chcą to jesteś żołnierzem (niższej kategori bez uprawnień emerytalnych), a to znowu pracownikiem . To jest skandal jak traktuje się byłych żołnierzy służby zasadniczej (co z prawami nabytymi podczas pełnienia służby,gdzie miejsce na zaufanie polaków do Polski i prawa stosowanego w ojczyźnie .) Czy jedynym wyznacznikiem prawa w tym chorym kraju jest pusta kasa ...
    Gdzie jest równość obywateli wobec prawa (zasadnicza służba zaliczana jest w pewnych zawodach , a w niektórych nie )
    Jestem również zainteresowany jak kolega powyżej do dochodzenia swoich praw w sądzie a jak to nie pomoże to do Strasburga.

  • Wkurzony na ten kraj(2011-03-11 19:12) Odpowiedz 00

    Jestem zainteresowany zaliczeniem służby zasadniczej do warunków szczególnie niebezpiecznych. Jeśli są również chętni to może złożymy pozew zbiorowy a w razie odmowy to do Strasburga. Ja się do tej służby nie pchałem. W razie odmowy straszono mnie więzieniem, jak pewnie każdego.Wpajano mi , że jest to zaszczytny obowiązek. Mam W DUPIE taki zaszczyt. Stracone dwa lata . Tańczył tam człowiek jak małpa w cyrku, a teraz w odpowiedzi słyszy, że służba to nie praca, A niby co to było ?

  • ponad 35/40 lat pracy(2011-03-09 09:33) Odpowiedz 00

    ALE OSTATNIO CZYTAŁAM ,ŻE WLICZA SIĘ

  • ana(2011-03-08 08:58) Odpowiedz 00

    Nie ma drugiego tak "praworządnego " kraju na świecie.Polacy,gdzie wy żyjecie?

  • Dziwna to logika w ktorej zołnierzy zawodowych(2011-03-08 07:24) Odpowiedz 00

    uznaje się a zasadniczej już nie ?do zatrudnienia w szczególnym charakterze i to po fakcie!
    A niech się to państwo z tymi sędziami broni samo!!

  • Dziwne gdyż swego czasu Ustawa o Słuzbie Wojskowej(2011-03-08 07:21) Odpowiedz 00

    mówiła ,że żołnierz zasadniczej nie może nic stracić.
    Czyżby państwo Tuska nie zamierzało dotrzymywać czegokolwiek gdyż Tusk nabrał na stadiony pożyczki i nie ma z czego płacić wypracowanych świadczeń?

    A co z żołnierzami wojsk powietrzno desantowych którym Ustawa zapewniała za tytuł skoczka spadochronowego 2 lata za rok do emerytury?
    Powbijane stawy ,kolana owszem zostały-- ale Państwo Tuska nie zamierza dotrzymywać zamiennie własnych Ustaw.
    Czy warto taką Ojczyznę szanować?

  • andrzej 66k(2014-09-07 00:43) Odpowiedz 00

    Oczekuję kiedy nałożą na mnie podatek za to, że mnie karmili , kwaterowali , ubierali, prowiantowali, zużyłem (n ) ilość amunicji w celu szkolenia w obronie ludu pracującego. A może doczekam się akutu oskarżenia za służbę dwóch lat w LUDOWYM WOJSKU POLSKIM. Być może w niedługiej przyszłości będę skarżony jako wróg publiczny! ZDRAJCA RP . Za przyjemność uważam zimowe poligony w BIEDRUSKU pod POZNANIEM gdzie w 1985 w styczniu przy -35 zamarzaliśmy.Przez trzy tygodnie pod łóżkami był śnieg . Z posterunku wartowniczego na wpół skostniałego nie zszedłem , a znieśli mnie pod pachy koledzy byłem tak sztywny ,że nie mogłem powłóczyć nogami . Jako młody moglem podziękować tylko ROZPYLACZOWI Stasiek Śpiewak Hanys a człowiek WIELKI . A dziś nasza służba to wrzód na DUPIE RP . Nie było warunków uciążliwych ABSOLUTNIE! Dziś warunki uciążliwe mają KRYMINALIŚCI ONI mają prawa i ochronę PAŃSTWA .Gdzie ja
    Żyję!!! Żołnierz L.W.P. rocznik 1984 / 1986