statystyki

Jak uzyskać dofinansowanie od gminy do czynszu za mieszkanie

autor: Łukasz Sobiech16.12.2010, 03:00

Na dofinansowanie do czynszu za mieszkanie oraz dopłaty do zakupu opału mogą liczyć tylko osoby osiągające najniższe dochody. Specjalna pomoc przyznawana jest na sześć miesięcy.

Reklama


Reklama


Zima to okres, w którym wielu mieszkańców gmin i miast zwraca się o dodatkową pomoc do lokalnych władz samorządowych. Prośby i petycje nie dotyczą tylko obowiązków gmin z zakresu pomocy społecznej (zasiłki celowe, okresowe czy pomocy w naturze). Wiele z nich to wnioski o przyznanie dodatków mieszkaniowych czy dofinansowanie zakupu opału na zimę.

Z uwagi na ograniczone możliwości finansowe jednostek samorządu terytorialnego oraz zapisy ustawowe na takie wsparcie mogą liczyć tylko najubożsi mieszkańcy gmin i miast. Same warunki przyznawania pomocy określa ustawa o dodatkach mieszkaniowych. Wymienia ona pięć kategorii osób, które mogą ubiegać się o gminne dopłaty do czynszu. W pierwszej kolejności przysługuje on najemcom oraz podnajemcom lokali mieszkalnych. Nie ma przy tym znaczenia, kto jest właścicielem nieruchomości. Może to być zarówno przedsiębiorca, spółdzielnia mieszkaniowa, gmina, zakład pracy, jak i osoba prywatna wynajmująca swoje mieszkanie na wolnym rynku.

Trzecią kategorią beneficjentów są osoby mieszkające w lokalach znajdujących się w budynkach stanowiących ich własność i właściciele samodzielnych lokali mieszkalnych. Oprócz wspomnianych wyżej osób o dodatek mieszkaniowy może wnioskować praktycznie każdy, kto ponosi wydatki w związku z zajmowaniem lokalu mieszkalnego i posiada do niego jakikolwiek inny tytuł prawny (np. użyczenia), a nawet nie posiada żadnego tytułu do lokum, w którym aktualnie przebywa. Chodzi o osoby oczekujące na lokal zamienny albo socjalny. W praktyce o dodatek mogą starać się więc nawet rodziny z prawomocnymi wyrokami eksmisyjnymi. Niezależnie od ilości podstaw, które uprawniają wnioskodawcę do uzyskania dofinansowania, można otrzymać tylko jeden dodatek mieszkaniowy.

To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji dowiesz się więcej na temat:

Kto może liczyć na dopłaty

Wielkości lokalu

Konieczności wypełnienia wniosku

Wstrzymania wypłat

Zobacz pełną treść artykułu w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak uzyskać pomoc od gminy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • Weronika(2010-12-16 20:30) Odpowiedz 00

  Problemem jest to że z dodatków mieszkaniowych nie mogą skorzystać mieszkańcy starszych budynków przewaznie z piecami /zakup drogiego węgla/ gdyż sa to przeważnie większe stare mieszkania przekraczające ustawowy limit metrów na osobę. Dlaczego nie można przyznac dodatku do wysokości limitu a za nadmetraż lokator płaciłby 100% czynszu? Są to przeważnie mieszkania socjalne gminy gdzie w ramach likwidacji piecy zakłada się c.o. i centralna ciepłą wodę przez co czynsz jest bardzo wysoki oraz odzyskane przez prywatnych włascicieli którzy ustalają nowe stawki nawet po kilkanaście zł za m2. Ci lokatorzy znaleźli się w pułapce gdyż nie dostaną dodatku mieszkaniowego.

 • gosc(2010-12-17 06:11) Odpowiedz 00

  Jeżeli jedna osoba zajmuje w/w np; 90m2 to pytam dlaczego ? i po co jej taki metraż ci ludzie powinni zgłaszać w Administracjach chęc zamiany a Administrację powinny mieć nakaz udzielania pomocy takim lokatorom przy zamianach lokali. takich przypadkow jest sporo myslę że jest problem ci ludzie są pokrzywdzeni ale nikt nie mysli jak rozwiązać go więc moja propozycja jest gotowa do wdrożenia jej poprostu.

 • Weronika(2010-12-17 13:50) Odpowiedz 00

  Do Gościa.Podajesz skrajny przypadek a np. 3 osoby na 60 m2 to w starym budownictwie nic dziwnego. Administracja nie ma nic do tego gdyż nie jest właścicielem mieszkań a tylko zarządza.To są wymagajace kapitalnego remontu budynki w których nikt nie chce mieszkać. W miastach takich mieszkań są setki. Poza tym nie zrozumiałeś problemu. Dlaczego te osoby nie mogą skorzystać z dodatku mieszkaniowego do wysokości limitu? Wtedy idea dodatku była by równa dla wszystkich.

 • silka(2011-01-05 12:58) Odpowiedz 00

  witam mam pytanie moje mieszkanie ma 64,70 powieszni ale dochot zeby dostac dodatek nam nie przekracza moim problemem jest nadmetraz czy moge dostac dotacje do czynszu jak mam nad metraz jest nas 3 w mieszkaniu prosze o pomoc

 • joanna(2011-01-19 11:32) Odpowiedz 00

  mieszkam w domu po rodzicach ,mieszkanie jest własnością mojej mamy moja rodzina liczy 7 osób ja mąż i pięcioro dzieci ,czy mogę się starać o dodatek mieszkaniowy?

 • agata(2011-11-17 10:53) Odpowiedz 00

  ja w zeszłym roku tez starałam sie o dofinansowanie ale niestety miałam nadmetraz ale tylko na umowie najmu, dołaczyłam notatke słuzbowa od zarzadcy z której wynikało iz metraz mieszkania po remoncie jest ok i mimo wszystko nie dostałam dofinansowania bo wazne jest to co jest na umowie najmu. A ze zmianą umowy walcze juz rok i co jestem rok do tyłu z dofinansowaniem i nikt mi nie zwróci kosztów które ponosiłam za czynsz bo oni nie uznaja innych dokumentów:(

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane