statystyki

TK: Karta Nauczyciela zgodna z konstytucją

autor: Artur Radwan09.06.2010, 16:26; Aktualizacja: 09.06.2010, 18:54

Samorządy muszą gwarantować pedagogom wszystkie przywileje z Karty Nauczyciela. Państwo nie musi pokrywać całości ich kosztów. Może je wspomagać finansowo, ale to one muszą znaleźć pieniądze na edukację.

reklama


reklama


Trybunał Konstytucyjny uważa, że zapewnienie edukacji to jedno z podstawowych zadań gmin. Jeśli prowadzą one szkoły muszą zatrudniać nauczycieli na podstawie Karty Nauczyciela. Nie mogą też skarżyć się, że są dyskryminowane wobec np. szkół publicznych prowadzonych przez stowarzyszenia, które nie muszą uwzględniać przywilejów z Karty. Zdaniem TK obowiązek stosowania przez szkoły gminne Karty nie narusza też ich samorządności.

4,5 roku w kolejce po wyrok

Takiej odpowiedzi doczekała się wczoraj po 4,5 roku Rada Gminy Szostowice. Wskazywała we wniosku do TK, że samorządy prowadzące szkoły i przedszkola, które muszą zatrudniać nauczycieli na podstawie Karty ponoszą wysokie koszty ich prowadzenia. Np. pensje nauczycieli czy zasady ich zwalniania są ustalane odgórnie przez rząd. Gmina powoływała się na przykład szkół stowarzyszeniowych, gdzie nauczyciele pracują zwykle więcej niż ich koledzy ze szkół gminnych. Tam muszą w tygodniu przepracować tylko 18 godzin zajęć (tzw. pensum).

To powoduje, że gminy muszą zachowywać się niegospodarnie.- W gminie jest pięć szkół, z czego jedna prowadzona przez stowarzyszenie. To ona ma najwyższe osiągnięcia w nauce i jest najlepiej wyposażona. Koszty jej utrzymania są dwukrotnie niższe – argumentował wczoraj w Trybunale Marek Janikowski, wójt gminy SzostowiceTłumaczy, że szkoły gminne muszą skupić się na zapewnianiu nauczycielom pensji, a na remonty lub ich doposażenie brakuje pieniędzy.

Zdaniem wnioskodawców obecne przepisy wręcz dyskryminują szkoły samorządowe, bo nie mogą one decydować o czasie pracy i wynagrodzeniu nauczycieli.

Równy dostęp

Innego zdania jest Andrzej Dera, poseł PIS reprezentujący Sejm. Argumentował, że stowarzyszenia były zakładane najczęściej przez rodziców lub nawet samych nauczycieli, którzy za niższą pensje i zatrudnienie decydowali się na poprowadzenie szkoły, którą gmina miała zlikwidować.

Tak najczęściej jest w małych miejscowościach, gdzie koszty utrzymania szkoły są duże, a uczniów jest niewiele. Wskazywał też, że gminy co roku otrzymują z budżetu subwencje oświatową, która jest przyznawana w przeliczeniu na liczbę uczniów.Podobnie orzekł TK. Wskazał, że jednym z podstawowych zadań gminy jest tworzenie i prowadzenie szkół oraz przedszkoli. Uznał, że państwo może tylko wspierać samorządy subwencja oświatową, ale to na nich ostatecznie spoczywa ciężar zapewnienia środków na utrzymanie szkół, w tym na pensje. Nie można też, zdaniem TK, mówić w tym przypadku o dyskryminacji gmin.

- Jednolite zasady wynagradzania nauczycieli szkół gminnych gwarantują odpowiedni poziom nauczania i możliwie równy dostęp do oświaty mieszkańców gminy – uzasadniał Marek Kotlinowski, sędzia sprawozdawca TK.

Niższe pensje

Gminy są oburzone orzeczeniem TK. Marek Olszewski wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich mówi, że gminy powinny mieć wybór jak zatrudniać nauczycieli. Tym bardziej, że mogłyby to robić taniej i lepiej.- Zgłaszają się do na nauczyciele poszukujący pracy, którzy pracowaliby za niższe stawki i dłużej.

Obecny system jest też kompletnie niemotywujący – mówi Marek Olszewski. Jego zdaniem to marnotrawstwo samorządowych pieniędzy. W szkołach publicznych prowadzonych przez stowarzyszenia nauczyciele najczęściej pracują więcej godzin i za niższą pensję, nie mają urlopu dla poratowania zdrowia. Ponadto zatrudniani są na czas określony (najczęściej od września do końca czerwca).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Własne

Polecane

  • xyz(2010-06-10 07:14) Odpowiedz 00

    Była nadzieja,że nietykalni zejdą na ziemię i będą zmuszeni do lepszej pracy. Możliwość zmiany kadry sprawi, że zatrudniani będą najlepsi. Pewnie połowa posłów to nauczyciele, a drugiej połowy małżonkowie są nauczycielami. Szkoda, że na zmiany jeszcze poczekamy, szkoda czasu i pieniędzy.

  • filologini(2010-06-11 17:54) Odpowiedz 00

    Do 37 kdz - nie rozumiesz? To ja Ci cierpliwie wytłmaczę. Pisząc o tym, że nauczyciel pracuje 18 godzin tygodniowo zwyczajnie kłamiesz. To tak, jakbym ja powiedziała, że Ty np jesteś darmozjadem, krętaczem i niedorozwiniętym intelektualnie cżłowiekiem. Nie przeszkadzałoby Ci to? Bo mi to przeszkadza, kiedy ktoś kłamie i mnie oczernia. Teraz rozumiesz, czy dalej nie pojmujesz? W tym ostatnim przypadku ja się poddaję, bo nie mam kwalifikacji do edukowania jednostek wymagających specjalnego podejścia.

  • xyz(2010-06-10 21:03) Odpowiedz 00

    Do 31. Róbcie to na urlopie zdrowotnym najlepiej po wakacjach.

  • xyz(2010-06-10 19:42) Odpowiedz 00

    Tak chciałabym prywatyzacji, nie tylko szkół ale i szpitali itp. Ani lekarze, ani nauczyciele tego niechcą, bo skończłoby się obijanie, ktoś pilnowałby kosztów, czasu pracy itp. Prowadzę działalność gospodarczą i jak sobie poradzę tak będę żyć. Nikt mi nic nie zapewnia, nie gwarantuje, dlatego też to co dziś mają nauczyciele to naprawdę nie jest mało. Dzisiaj jednak słyszę " bo nauczyciele w Szwecji, Danii czy innych krajach" mają pięć razy więcej. My jesteśmy w Polsce. Do życia takiego jak tam jest nam daleko, a nuczyciele chcą już. Otwórzcie oczy, posłuchajcie wiadomości, może poczytajcie gazety i zastanówcie się skąd na to brać.

  • Do xyz(2010-06-10 20:37) Odpowiedz 00

    Potrzeby fizjologiczne załatwia się w toalecie.

  • konkret(2010-06-10 23:46) Odpowiedz 00

    do 30 xyz- wreszcie napisałaś prawdę "jak sobie poradzisz tak będzie miała"
    Więc właściciel szpitala nie będzie dbał o dobro pacjenta tylko o swoją kasę a właściciel szkoły będzie nie będzie dbał o ucznia tylko o to czy jego tatuś płaci.
    Są już prywatne szpitale i prywatne szkoły i możesz z nich korzystać a reszcie społeczeństwa daj szansę na korzystanie z tych dobroci i praw konstytucyjnych na dotychczasowych zasadach.
    Sytuację większości krajów UE znamy z autopsji i nie musimy słuchać wiadomości bo my to znamy lepiej. Co zaś siię tyczy skąd brać na to pieniądze to chyba nie wiesz, że Rząd polski wydaje rocznie 35mld zł subwencji oświatowej, której nikt nie kontroluje na co została wydana min. w Gminie Lubicz. Czy Ty w swoje firmie też tak robisz???

  • xyz(2010-06-11 06:53) Odpowiedz 00

    Prywatne szpitale przyjmują pacjentów na zabiegi, które opłacane są z NFZ. Wiem co piszę. Pacjent traktowany jest jak ktoś ważny, a lekarz przeprasza za spóźnienie. Personel zbiera uwagi pacjentów na temat warunków i obsługi. Nie ma zbędnego przetrzymywania pacjentów na oddziałach. Konkurencja sprawi, że o pacjentów będą zabiegać. Leczenie (jak dotąd) refundowane jest NFZ. Subwencja oświatowa jest, a nauczyciele i tak nie mają wpływu na koszt działania szkoły bo to co państwowe jest bez kontroli.
    Dlatego jestem za prywatyzacją. Dobre szkoły nie będą szukać uczniów, uczniowie sami będą czynić starania, aby trafić do szkoły, a złe zachowanie wykluczy ich z grona uczniów.Tak myślę.

  • kolo(2010-06-11 11:26) Odpowiedz 00

    Do 34. No ok. prywatne szpitale - a jak kogoś nie stać na zabieg to umiera ?? Czyli niewolnictwo wróć ??? Jak kogoś nie stać na szkołę to chwyta za łopatę mimo że ma niezłe zdolności muzyczne - coś a`la Janko Muzykant ??? xyz - epoki pomyliłeś :)))

  • Człowiek nieprawomyślny(2010-06-11 11:34) Odpowiedz 00

    U liberałów nic nowego.jeżeli brakuje na pilne wydatki,to jakiejś grupie trzeba coś zabrać,tylko nie "bonzom",bo oni tworzą nowe miejsca pracy.To ma być nauka,zwana ekonomią?To jest czsty monetaryzm,zwykła arytmetyka.Takim ekonomistą pożal się Boże może być prawie każdy.Jak uzdrowić gospodarkę,nie tylko poprzez obcinanie pracownikom,ale stworzenie motywacji do jej rozwoju,to jest zadanie,to jest właściwa/choć trudna/ekonomia.Poprzez tylko zabieranie ludziom pracy najemnej,narobiliśmy w naszym kraju ogrom biedy i brniemy w tm samym kierunku.Czy też mam klaskać naszym "wielkim" w ekonomii,bo to dzisiaj modne,kto ma inne poglądy,naraża się na śmiech lub pogardę.Znani i uznani dziennikarze o to sie postarają,by zamącić "pospólstwu" w głowach.Tylko,że tak spowodowanu rozwój gospodarczy ogrom "ludzkiej biedy i nędzy.Ale kogo to obchodzi,liczy się efekt końcowy.A dla "wspaniałych ekonomistów" będzie chwała,nagrody i splendory.

  • kdz.(2010-06-11 12:32) Odpowiedz 00

    kdz.Nie rozumiem co się nie podoba w mojej wypowiedzi fiologini stwierdziłam tylko fakt ,w którym nie było cienia złośliwości czy propozycja pracy do godz.16 się nie podoba ?/znam środowisko nauczycielskie w którym nigdy nie chciałabym pracować pomimo długich wakacji i przywilejów/

  • córka Nauczycielki(2010-06-11 13:49) Odpowiedz 00

    No cóż panie tomak69 jesli Pan chce aby nasze dzieci uczyły świry z przepracowania, niedożywienia, niedospania i frustracji ogólnej, bo rachunków nie ma czym opłacić, to płacz Pan dalej nad "szczęściem" nauczycieli:) rozumiem, że w szkole lekko Pan nie miał:)

  • Belfer(2010-06-11 17:15) Odpowiedz 00

    Witam !
    Co do nauczycieli to Panowie i Panie nie czepiajcie się ale nauczyła się ta młodzież, że im się należy a skąd to wiedzą a od polityków typu PiS co myślą jak za PRL'u mili Państwo uczeń ma zagwarantowaną naukę do 18 roku życia takie są aktualne przepisy a potem nie trzeba go uczyć. Nauka jest jak dobry biznes i kapitał moim zdaniem połowa uczniów przychodzi do szkoły przez przypadek bo koledzy, nuda w domu, moda itp. z jednej strony wymaga się od nauczycieli profesjonalizmu do nauczania z drugiej strony dyrektor szkoły patrzy że każdy uczeń to pieniądz za którego dostaje szkoła kasę.
    Więc darmowej nauki (relikt z PRL'u) nie da się połączyć z ekonomią wyklucza się to bardzo. Albo mamy w szkole uczniów na sztuki bo za to jest duża kasa za nich od gmin, powiatów dla szkoły, albo wybieramy mniej uczniów wykształconych ale za to dobrych fachowców i przyszłość narodu.
    Panowie politycy samorządowi nie da się połączyć ideologii z ekonomią już to było i pozostały długi.
    Ktoś wcześniej fajnie podsumował jak to jest z tymi samorządami i ich włodarzami, ale cóż wymagać od Burmistrza albo Starosty jak sam się chwali, że kiedyś się wogóle nie uczył a teraz jest się władza to skąd ta młodzież ma się brać do nauki. Panowie zapraszam do pracy do szkoły jak dostaniesz 30 chłopa to trzeba z nimi postępować jak z młodym wojskiem bo inaczej się nie da. Nareszcie po coś ten trybunał się przydał w tym naszym kraju.

    P.S. Informacja ważna dla nauczycieli w Województwie Lubelskim Kuratorium Oświaty z Lublina robi naloty jednodniowe na szkoły średnie celem sprawdzania kontroli taka ich akcja zaczęła się od Wtorku 08 Czerwca br i trwa w Lubelskiem.

  • filologini(2010-06-11 17:58) Odpowiedz 00

    Do kdz - właściwie to mam trafną diagnozę Twojego przypadku, która brzmi: mylisz fakty z fikcją. Jest taka jednostka chorobowa w psychiatrii. Mam nadzieję, że Cię nie obraziłam - pisze to w jak najlepszej wierze i ufam, że to da się leczyć.

  • filologini(2010-06-10 15:09) Odpowiedz 00

    No, dalej - xyz, jaki jest Twój zawód? Nie bądź tchórzem, kobieto. przedstaw się i nie obrażaj przekręcając nicki furmowiczów. Jak tylko pojawia się temat o nauczycielach, to zaraz zlatują się takie hieny, jak Ty lub kdz i psują powietrze swoimi podszytymi złośliwością komentarzami. Co o mnie wiesz, kiedy mnie oceniasz? W ubiegłym tygodniu miałam niezapowiedzianą hositację dyrektora i wypadła bez zarzutów. Jestem anllistką - a tych brakuje w szkołach.W dodatku ponoć nie taką złą anlistką i podobno cenioną przez uczniówi rodziców? I czyja ocena jest tu miarodajną? Twoja? Chyba Ci się kobieto w głowie POmieszało. Tak jak Ty mi ubliżasz, tak i ja mogłabym spokojnie powiedzieć to samo o Tobie, że jesteś nierzetelna, mało inteligentna, pretensjonalna, złośliwa, uzurpujesz sobie prawo do oceny całej grupy zawodowej. Jesli wchodzisz na to forum i podejmujesz dyskusję w obcym sobie temaciepo to tylko, aby odreagować własne frustracje, to nie oczekuj że nauczyciele będą z pkorą czytali Twoje obraźliwe głupoty. Do takich jak Ty żadne rzeczowe argumenty nie docierają i własciwie to należałoby Cię potraktowac jak powietrze.Zadowolona?

  • córka Nauczycielki(2010-06-11 20:35) Odpowiedz 00

    No cóż prawdę mówiąc o nauczycielach będzie się źle mówić, takie już ryzyko zawodowe:)Rząd i media nam to zagwarantowały: wciąż się mówi o przywilejach i kolejnych reformach mających zmotywować nauczycieli do pracy, to jak to społeczeństwo nie ma się denerwować: nieroby, trzeba ich motywować do pracy, a tak się męczą tym nieróbstwem, że muszą mieć wakacje:) jestem nauczycielem od 17 lat, kocham swoją pracę i nie zamierzam z niej rezygnować, dlatego też prowadzę działalność gospodarczą, bo z czegoś trzeba żyć -jestem samotną matką z dwoma wspaniałym dorastającymi synami na utrzymaniu. i z całym szacunkiem, ale właśnie dlatego, że PRL się skończył czas na poszanowanie edukacji:)

  • filologini(2010-06-11 22:08) Odpowiedz 00

    Za takie działanie socjotechniczne politycy powinni gnić w kryminale.

  • jan(2010-06-14 22:31) Odpowiedz 00

    No i samorządowcy pięknie przgrali.A propos tym,którzy uważaja,że nauczyciele mało pracuja i dużo zarabiają -zapraszam moze by w mojej szkole poprowadzili ze 2 lekcje i2 dyżury(gimnazjum).

  • kdz.(2010-06-17 11:09) Odpowiedz 00

    do filologini:Jakim musisz być mściwym człowiekiem ,że nie uwzględniasz
    "krytyki"choć to nie była krytyka tylko stwierdzenie faktów człowiek wypowiadający się na temat nauczycieli jest ''chory psychicznie" a nie pomyślałaś o sobie?

  • filologini(2010-06-17 21:50) Odpowiedz 00

    Do kdz - nie kłam, a wtedy nikt się ciebie czepiał nie będzie. Z kłamstwem należy walczyć. Kłamstwo i krytyka choć zaczynają się na tę samą literę, to jednak dwa różne pojęcia i nie powinny ci się one mylić jeśli chcesz zabierać głos w ocenie czegoś, o czym nie masz pojęcia. Nie myl mściwości z konsekwencją i zanim odparujesz cios, zastanów się dobrze nad znaczeniem wypowiedzi oponenta. Nie potrafisz odróżniać faktów od opinii i jesteś tego kompletnie nieświadoma. Dlatego też nie masz szans w tej dyskusji i nadrabiasz braki insynuacjami.

  • filologini(2010-06-17 21:53) Odpowiedz 00

    Sorry, Winnetou - sama tego chciałaś więc nie licz na taryfę ulgową.