Związek zawodowy, który nie został powiadomiony o planowanym podziale pieniędzy z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, nie może domagać się od pracodawcy ich zwrotu.
W szkole został utworzony zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, z którego finansowane są m.in. wczasy lub pożyczki pracownicze. Jego regulamin został uzgodniony z oświatowym związkiem zawodowym. Następnie dyrektor powołał komisję socjalną, która miała decydować o sposobie i celach wydatkowania zgromadzonych środków. W jej skład wchodzili m.in. byli i obecni pracownicy szkoły oraz przedstawiciele związku. Dyrektor wobec tych ostatnich miał ustawowy obowiązek informowania o posiedzeniach komisji socjalnej. W praktyce nie zawsze się z tego wywiązywał. W efekcie podział środków obywał się bez wiedzy organizacji związkowej. Na tej podstawie związek zażądał od dyrektora zwrotu 28 tys. zł do funduszu. Ten jednak odmówił.
Od decyzji dyrektora związek odwołał się do sądu I instancji. Ten ustalił, że związek został pozbawiony możliwości współdecydowania o przyznaniu pieniędzy z funduszu. Sąd nakazał więc dyrektorowi zwrócić do funduszu te pieniądze, których podział nie był uzgodniony ze związkiem.



Dyrektor od tego wyroku odwołał się do sądu II instancji. Ten uznał, że niepowiadomienie związku o planowanym podziale środków z funduszu nie jest wystarczające do dokonania zwrotu. Podkreślił też, że związek nie wskazywał na złe wydatkowanie pieniędzy z funduszu. Sąd II instancji zmienił zaskarżony wyrok i oddalił żądanie związku zawodowego, który wniósł skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego.
Adwokat Piotr Gołda, pełnomocnik dyrektora szkoły, na wczorajszym posiedzeniu SN wskazywał, że jeśli pracodawca ma obowiązek uzgadniać regulamin funduszu świadczeń socjalnych, to tym bardziej sposób jego wydatkowania.
Z kolei Zbigniew Hajn, sędzia sprawozdawca, podkreślił, że zwrot byłby uzasadniony tylko wtedy, gdy związek wykazałby niezgodne z ustawą o zakładowych funduszu świadczeń socjalnych wydawanie pieniędzy z funduszu.
Dodał, że pracodawca i tak podlega karze grzywny, gdy przy podziale środków z funduszu postępuje niezgodnie z ustawą. Dlatego w ocenie SN nie można karać pracodawcy tylko za to, że nie powiadomił związku zawodowego o posiedzeniu komisji socjalnej.
SN oddalił więc skargę kasacyjną.
Sygn. akt II PK 234/09