statystyki

Nagroda jubileuszowa dla pracowników o określonym stażu

autor: Artur Radwan22.04.2010, 03:00; Aktualizacja: 22.04.2010, 11:39

Pracodawca może przyznać pracownikowi nagrodę jubileuszową, jeśli ten w dniu jej nabycia spełnia wszystkie wymagane warunki do jej otrzymania.

Reklama


Reklama


Pracownik był zatrudniony w firmie od kwietnia 1994 r. do listopada 2006 r. W zakładzie obowiązywał zbiorowy układ pracy, zgodnie z którym pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej po 10 latach stażu pracy w firmie. Ponadto dodatkowym kryterium jej nabycia było posiadanie przez niego co najmniej 20-letniego łącznego stażu pracy. 10-letni okres zatrudnienia u obecnego pracodawcy upłynął mu 31 marca 2004 r.

Nagroda jubileuszowa nie zależy od własności firmy

Pracownik zaczął pracować we wrześniu 1985 r. Dwudziestoletni okres zatrudnienia kończył mu się więc 1 września 2005 r. Firma odmówiła więc wypłaty nagrody. Wskazała, że po 10 latach pracy w firmie nie posiadał 20 lat ogólnego stażu pracy.

Od tej decyzji pracownik odwołał się do sądu I instancji. Ten oddalił żądanie pracownika, który odwołał się do sądu II instancji.

Zdaniem sądu apelacyjnego, bez znaczenia dla uprawnień pracownika pozostaje okoliczność, że najpierw osiągnął 10-letni okres zatrudnienia w firmie, a później ogólny staż pracy. Podkreślił, że postanowienia układu nie zastrzegają, że wszystkie kryteria do nabycia nagrody muszą być spełnione w tym samym czasie. Sąd zmienił zaskarżony wyroki i nakazał firmie wypłacenie pracownikowi 14 tys. nagrody.

Firma wniosła skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. Ten uznał, że prawo do nagrody jubileuszowej można nabyć tylko w tym dniu, w którym pracownik osiąga 10-letni staż pracy w firmie. Wskazał też, że 1 września 2005 r. (dzień nabycia 20-letniego stażu pracy) nie jest dniem, w którym dokładnie upłynął ten 10-letni okres. Dlatego w ocenie SN, jeśli pracownik nie spełnia wszystkich warunków do nagrody w danym dniu, to nie może ono powstać później. SN uchylił więc zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Sygn. akt II PK 199/09

OPINIA

Dawid Zdebiak

radca prawny z Kancelarii Gujski Zdebiak

Najczęściej pracownicy otrzymują premię lub nagrodę. Wypłatę pierwszej określają jasne kryteria. Dlatego pracownik po ich spełnieniu może domagać się zapłaty. Charakter premiowy ma też nagroda jubileuszowa. Z kolei druga, tj. nagroda, jest przyznawana wedle swobodnego uznania. Jednak pracownik, który jej nie otrzymał, może domagać się odszkodowania za nierówne traktowanie. Wystarczy, że udowodni przed sądem, że pracuje tak samo wydajnie jak nagrodzony pracownik.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • becia(2013-10-09 10:13) Odpowiedz 00

  Czy jeżeli pracownik ma otrzymać nagrodę jubileuszową to odlicza mu się dni chorobowego i o tyle przesuwa się wypłatę jubileuszówki ? proszę o pomoc w uzyskaniu odpowiedzi pozdrawiam

 • naród wie(2010-04-22 11:28) Odpowiedz 00

  co instancja to inne stanowisko.. ale jaja

 • bara(2010-04-27 20:48) Odpowiedz 00

  Ja za 10-cio letni staż pracy w jednej i tej samej firmie,pracuję nadal(kobieta,przepracowane 35 lat ogółem) otrzymałam książkę na temet igrzysk olimpijskich,która to ani nie leżała,ani nie leży w moim zainteresowaniu i z czym to wogóle ma związek-??? nie mam pojęcia.Wolałabym dostać ekwiwalent w formie finansowej,który podbudowałby moje rachunki niż coś co jest formą "zapchaj dziurę"Serdecznie dziękuję FIRMIE za szczodrość.

 • gucio(2010-04-29 06:54) Odpowiedz 00

  Ngrody jubileuszowe wypłacane są głównie w budżetówce. Ustawodawca tak zmienił prawo, że po przekształceniu państwowych firm w prywatne podmioty dał wybór pracodawcom prywatnym- mogą płacić lub nie płacić. Oczywiście pracodawcy zmienili regulaminy wynagradzania, w których znieśli nagrody jubileuszowe. Kodeks pracy z zachowaniem różnych przywilejów np. wysługa lat, trzynasta pensja to dla wielu już tylko wspomnienia.

 • fifi(2012-06-05 15:26) Odpowiedz 00

  To po wzroście wieku emerytalnego zwiększa się zobowiązania na te plany. Nie wiem, niestety, jak wysokie są to zobowiązania - dla tego tylko stwierdzam.. a skąd opłacane są wynagrodzenia w budżetówce?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane