statystyki

Emerytowany żołnierz ma prawo do emerytury z ZUS

autor: Bożena Wiktorowska18.02.2010, 03:00; Aktualizacja: 18.02.2010, 18:34
  • Wyślij
  • Drukuj

ZUS, przyznając świadczenie byłym żołnierzom i funkcjonariuszom, może uwzględniać okres ich cywilnej pracy, gdy nie doliczyli go, ubiegając się wcześniej o emerytury mundurowe.



Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów przesądził wczoraj, że ZUS pod pewnymi warunkami może zaliczać do okresów ubezpieczenia opłacanie do niego składek przez byłych żołnierzy i funkcjonariuszy. Nawet jeśli uzyskali oni z systemu mundurowego maksymalne świadczenie w wysokości 75 proc. ostatniego uposażenia.

Sąd Najwyższy w pełnym składzie odpowiedział na pytanie prawne dotyczące możliwości przyznania świadczenia na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w brzmieniu obowiązującym do końca 2008 r.

Podstawą do pytania prawnego była sprawa lekarza wojskowego z Jeleniej Góry urodzonego w 1941 roku, który po odejściu ze służby w wojsku w 1990 roku uzyskał prawo do pełnej emerytury wojskowej. Po zakończeniu służby w armii rozpoczął pracę jako lekarz w zespole opieki zdrowotnej, jednocześnie opłacając składki emerytalne do ZUS. W 2005 roku wystąpił o emeryturę z systemu powszechnego.

Obowiązujące wtedy przepisy wskazywały, że osoba, która otrzymała pełną emeryturę wojskową (75 proc. tzw. podstawy wymiaru), nie może latami przepracowanymi przez nią w cywilu podwyższać swojego mundurowego świadczenia. Nie miała też prawa do wyboru emerytury cywilnej zamiast wojskowej. ZUS odmówił więc ubezpieczonemu przyznania emerytury.



  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 15

  • 1: PP z IP: 87.204.24.* (2010-02-18 14:10)

    Ciekawe jak ZUS poradzi sobie z obliczeniem kapitału początkowego ww. za lata przed 1999r ? Istnieje przecież Art 173. ustawy emerytalnej który tego bezwzględnie zakazuje.

  • 2: EMERYT z IP: 77.89.85.* (2010-02-23 21:58)

    TO JAKAS MANIPULACJA ,JESLI KTOS Z WOJSKA MA PRZEPRACOWANE 28 LAT PRACY TO TRUDNO UWIERZYC ZEBY JESZCZE Z CYWILA PRZEPRACOWAL NASTEPNE 25 LAT ,ZEBY MOGL OTRZYMAC 2 EMERYTURY, PARANOJA , SAMEJ RPACY MUSIAL BY MIEC 53 LATA. SZOKKKKK .MYSLE ZE 70 5 KADRY MA PRZEPRACOWANE OKOLO 20 LAT I RESZTA TO DOLICZONA PRACA W CYWILU. MNIE TEZ INTERESUJE PRZEJSCIE NA EMERYTURE CYWILNA KOZYSTNA ,. Z WOJSKA MAM 17 LAT Z CYWILA 28 LAT PRACY. ALE CZESC LAT PRACY CYWILNEJ MAM DOLICZONA DO LAT PRACY W WOJSKU . OPLACANE SKLADKI DO ZUS PRZEZ 27 LAT PRACY. JEZELI NIE BEDE MIAL MOZLIWOSCI PRZEJSCIA NA EMERYTURE CYWILNA ,BEDE SIE ODWOLYWAL O ZWROT SKLADEK WPLACANYCH DO ZUS Z 16 LAT PRACY, BO RESZTA LAT PRACY CYWILNEJ OKOLO 12 LAT BYLA MI DOLICZONA DO PELNEJ EMERYTURY WOJSKOWEJ. JESLI NIE OTRZYMAM ZWROTU SKLADEK BEDE SIE ODWOLYWAL DO SADU NAJWYZSZEJ INSTANCJI. I WIEM ZE MAM SPRAWE WYGRNA NA 100 % ,JESTEM PO ROZMOWIE JUZ Z ADWOKATEM

  • 3: Emeryt wojskowy z IP: 89.75.73.* (2010-04-08 11:32)

    Ja przepracowałem w wojsku 34 lata, od chwili przejścia na emeryturę pracuję
    jako cywilny pracownik wojska 10 lat za które płacę składki do ZUS - czyli mam staż pracy 44 lata, ale nadal mam płacone za przepracowane 34 lata.
    Czy Wy coś z tego rozumiecie? Pozdrawiam.

  • 4: emeryt wojskowy z IP: 77.89.85.* (2010-10-05 11:22)

    Mam przepracowane z wojska 18 lat ,z cywila ponad 25 lat. placilem wszystkie skladki ,z ZUSEM wlacznie , doliczyli mi brakujace lata pracy cywilnej do emerytury wojskowej ,ale prace cywilną 13 - tu lat ,nie doliczyli do emerytury pomimo ze placilem wszystkie nalezne skladki. MOZNA POWIEDZIEC PANSTWO POLSKIE OKRADLO MNIE Z PRZEPRACOWANYCH LAT ZABIERAJĄC SKLADKI PLACONE PRZEZ 13 LAT .MAM PYTANIE KTO I CO ZROBIL Z MOIMI PIENIEDZMI WLACANYMI DO ZUS ? ZA 13 LAT PRACY UZBIERALO SIE TEGO DUZO BO 78.000 TYS ZL. JAK DLUGO POTRWA JESZCZE PROCEDER OKRADANIA ,PRACOWNIKA KTORY PLACĄC SKLADKI NIC Z TYCH PRZEPRACOWANYCH LAT NIE UZYSKUJE.I NIEDOLICZA SIE DO EMERYTURY. CZY RZĄD NAPRAWDE TEGO NIE WIDZI ? DLACZEGO W TAK PERFIDNY SPOSOB OKRADA SIE W POLSCE OBYWATELA

  • 5: emeryt z IP: 81.190.242.* (2010-12-05 08:50)

    Taka jest rzeczywistość, ktoś kto ma maksymalną wypracowaną emeryturę i pracuje, potrącane są składki na ubezpieczanie emerytalne i rentowe, z których się nie skorzysta. Kiedyś może TK orzeknie o niekonstytucyjności przepisów prawa, ale nie będzie prawo działać wstecz. W ten sposób skarb państwa staje się największym oszustem w świetle prawa przez siebie uchwalanego.

  • 6: Emeryt z Marynarki Wojennej z IP: 77.254.71.* (2011-10-08 09:37)

    Jestem też osoba zawiedzioną i śmiało potwierdzam, że jestem okradany przez Państwo poprzez brak możliwości skorzystania z płaconych składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe w ciągu 18 lat pracy po odejściu z zawodowej służby wojskowej w Marynarce Wojennej.Może Unia Europejska nakaże Państwu polskiemu zakaz prowadzenia tych okradających obywateli procedur.

  • 7: Zawiedziony z IP: 80.50.237.* (2011-10-11 00:30)

    Jestem emerytem wojskowym ,wiek 65 lat, 23 lata służy wojskowej, inwalidztwo w związku ze służbą wojskową i 1400 zł. emerytury-75%. Po zwolnieniu z wojska pracowałem w cywilu 22 lat + ponad 4 lata pracy przed rozpoczęciem służby wojskowej, łącznie ponad 26 lat pracy cywilnej, okresy te nie zostały wliczone do wysługi emerytalnej w wojsku. W sierpniu bieżącego roku wystąpiłem do ZUS o przyznanie mi emerytury z ZUS. ZUS decyzją przyznało mi emeryturę w wysokości 1260 zł. Jestem bardzo zadowolony posiadam po ponad 49 latach pracy prawo do dwóch emerytur 1400 lub 1260 zł. o dziwo nawet decyzja wyboru którą emeryturę (jedną z dwóch) chcę pobierać należy do mnie. Jednak jestem bardzo zawiedziony że jestem okradany przez Państwo. Za ponad 49 lat pracy moja emerytura będzie nieznacznie wyższa od socjalnej emerytury osoby która pracą się nie zhańbiła. Państwa staje się największym oszustem w świetle prawa przez siebie uchwalanego gdyż w moim przypadku zostałem okradany przez państwo poprzez brak możliwości skorzystania z płaconych składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe w ciągu 22 lat pracy po odejściu z zawodowej służby wojskowe.

  • 8: Andrzej. z IP: 83.136.224.* (2011-10-19 12:40)

    W mojej opinii Zus winien zsumować obie wypracowane przecież emerytury i wypłacać jako jedną, byłoby to uczciwe i sprawiedliwe. Tymczasem rzesza emerytów, którzy mieli obowiązek z racji służby narażania zdrowia i życia otrzymuje głodowe świadczenia, nieproporcjonalnie nieskie w porównaniu do przyznawanych obecnie emerytur cywilnych. Przecież to są wypracowane przez nas pieniądze...Tymczasem państwo miast nas chronić, okradło nas - najpierw ze zdrowia, które w służbie straciliśmy, teraz z należnych nam świadczeń...

  • 9: Stanisław z IP: 83.30.135.* (2011-11-10 11:48)

    Koledzy ja służyłem w WP 16 lat. Następnie 30 lat w cywilu i opłacałem składki na ubezpieczenie społeczne. W 2009 roku wystąpiłem do ZUS o przyznanie emerytury z zaliczeniem okresu zawodowej służby wojskowej. ZUS nie znając przepisów odmówił zaliczenia okresu służby do emerytury źle interpretując przepisy powszechnej ustawy emerytalnej i ustawy wojskowej. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego SK 41/07 i Uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 17 lutego 2010 roku od 05 lutego 2009 roku przysługują dwie emerytury pod warunkiem, że emeryt mundurowy posiada co najmniej 15 lat służby wojskowej / art. 12 ustawy wojskowej / i 25 lat przepracowanych w cywilu jako okresy składkowe i nieskładkowe tzn., że okresy służby i pracy nie zazębiają się i każdy z nich z osobna daje prawo do świadczenia emerytalnego.
    Natomiast nie może być wliczany okres zawodowej służby i równorzędny do nabycia prawa do emerytury z ZUS jako okres uzupełniający wymagany okres przepracowania 25 lat. Co oznacza, że po przepracowaniu 13 lat w cywilu i posiadaniu 20 lat służby wojskowej nie należy się emerytura z systemu powszechnego. Chciałem zaznaczyć, że toczę spór przed jednym z Sądów Okręgowych z nieznającymi przepisów w tym względzie pełnomocnikami ZUS i WBE o uzyskanie dwóch świadczeń emerytalnych lub jednego korzystnego.
    Skandalicznym jest fakt, że radcy prawni ZUS i W B E nie znają aktualnie obowiązujących przepisów i powołują się przed sądem na przepisy ustaw zmieniającej z 2003 roku podczas gdy nowelizacja ustawy emerytalnej miała miejsce w grudniu 2008 roku i weszła w życie z dniem 05 lutego 2009 roku. O wyrokach powiadomię na tym forum.

  • 10: adam z IP: 87.206.22.* (2012-10-20 18:39)

    Kończy się rok 2012 a ty Stanisławie- mimo obietnicy- nie napisałeś nic o wyroku w Twojej sprawie. Czy rozprawa się odbyła? Jesteś w pewnym sensie wskazówką dla takich jak Ty emerytów.

    pozdrawiam

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie