Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, który go nie poinformował, że wychodzi do lekarza.
Publikacja: 30 grudnia 2009, 03:00 Aktualizacja: 30 grudnia 2009, 11:04
Firma rozwiązała z pracownikiem umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony. Wskazaną przyczyną wypowiedzenia było samowolne opuszczenie stanowiska pracy.
Od wypowiedzenia pracownik odwołał się do sądu I instancji i żądał przywrócenia do pracy. W uzasadnieniu wskazał, że samowolne opuszczenie miejsca pracy było spowodowane tym, że musiał on udać się do lekarza. Argumentował też, że nie mógł wykonać powierzonego mu zadania z uwagi na pobyt w szpitalu. Sąd I instancji oddalił powództwo, uznając wypowiedzenie umowy za uzasadnione.
Od tego wyroku pracownik odwołał się do sądu II instancji. Ten wskazał, że powodem wypowiedzenia było samowolne opuszczenie zakładu pracy, czego pozwana firma nie kwestionowała. Podkreślił też, że pracownik ze względu na zły stan zdrowia został skierowany do szpitala, w którym leczony był przez dwa tygodnie. W ocenie sądu powyższe okoliczności w sposób oczywisty wskazywały na potrzebę skorzystania przez pracownika z porady lekarza we wskazanym dniu i nie można było oceniać zachowania pozwanego w kategoriach zawinionego naruszenia obowiązków pracowniczych, skoro nie był on w stanie ich wykonywać. W konsekwencji sąd II instancji zmienił zaskarżony wyrok i orzekł o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach.
źródło:
Dziennik Gazeta Prawna
1: wika z IP: 83.26.155.* (2009-12-30 07:00)
Szanowny Panie Premierze, proszę wyjść z posiedzenia rządu bez słowa i pójść do lekarza.Na komentarze poczekamy.Idiotyzm orzeczenia sądu II instancji powala.Ja ze swej strony wyjdę do lekarza i położę się w szpitalu /ciężka i przewlekła choroba/ w dniu wupłaty w firmie.Spróbujcie mnie zaskarżyć do PIP.Będę wrzeszczeć,że to dyskryminacja i powołam się na powyższe orzeczenie.
2: stin z IP: 79.188.6.* (2009-12-30 08:00)
Wyrok jak najbardziej zasadny i logiczny
3: POLAK ... z IP: 83.18.139.* (2009-12-30 08:50)
1: wika z IP: 83.26.155.* (2009-12-30 07:00)... mało wież o prawie ...
4: antywika z IP: 87.206.49.* (2009-12-30 09:50)
Wika - wg ciebie miał umrzeć za biurkiem, bo pan i władca, jakimi się czują często niedouczeni pracodawcy, tego żąda? Wyrok SN jest jasny i logiczny i niech sobie wreszcie wbiją do głowy pracodawcy, ze nie robią łaski pracownikowi, bo pracownik pracuje NA NIEGO!!!
5: &&&& z IP: 79.186.162.* (2009-12-30 10:28)
Czy aż tak trudno było powiadomić przełożonego ?
6: Umiejący czytać z IP: 83.243.109.* (2009-12-30 11:30)
Do 5: Czy aż tak trudno przeczytać tekst ze zrozumieniem?
"(...) od tego dnia pracownik ma zwolnienie lekarskie, o czym firma wiedziała od następnego dnia."
7: Portalis z IP: 85.89.189.* (2010-02-19 10:20)
Witam potrzebuje wskazanego przez gp orzeczenia SN, ale niestety nie ma go na stronach SN dziś poszukam w bibliotece ale gdyby ktoś miał jakieś namiary to z chęcią skorzystam:)
Czy w zaświadczeniu dla ZUS o przychodzie pracownika trzeba wykazać nagrody

Do 31 maja rodzice otrzymujący świadczenie pielęgnacyjne mogą składać wniosek o przyznanie 100 zł dodatku do tego wsparcia.