statystyki

Tylko część socjalna emerytury jest obliczana z nową kwotą bazową

autor: Opracowała Monika Burzyńska15.09.2009, 03:00; Aktualizacja: 15.09.2009, 10:07
  • Wyślij
  • Drukuj

Osoby, które pobierały wcześniejszą emeryturę i przez co najmniej 30 miesięcy pracowały, przy obliczaniu zwykłej emerytury korzystają z nowej kwoty bazowej, ale tylko w odniesieniu do części socjalnej.



Ubezpieczona od 1 lutego 1994 r. miała ustaloną wcześniejszą emeryturę. Wypłata tego świadczenia rozpoczęła się 1 lipca 1994 r. Do stycznia 2004 r. jednocześnie pracowała i podlegała ubezpieczeniu społecznemu.

Tak jak wielu innych pracujących emerytów liczyła na to, że dzięki dodatkowej pracy będzie miała wyższą emeryturę. Na początku grudnia 2005 r. złożyła wniosek o przyznanie jej zwykłej emerytury związanej z ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego.

ZUS przy obliczaniu tego świadczenia przyjął nową kwotę bazową (tzn. obowiązującą w grudniu 2005 r.) tylko dla tzw. części socjalnej (24 proc. kwoty bazowej). Ubezpieczona domagała się zastosowania nowej kwoty bazowej do całej emerytury. Z jej obliczeń wynikało bowiem, że przeliczenie części stażowej przy zastosowaniu nowej kwoty bazowej daje wyższą emeryturę. Niestety, nie można tego powiedzieć o przeliczeniu części socjalnej.

ZUS wydał decyzję odmowną. Sąd I instancji rozpatrujący odwołanie przyznał rację wnioskodawczyni. ZUS złożył więc apelację. Sąd II instancji przed wydaniem wyroku miał poważne wątpliwości związane z interpretacją przepisów ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Z tego powodu wystąpił do Sądu Najwyższego o ich wyjaśnienie. Jednak zwykły skład tego sądu nie był w stanie jednoznacznie wypowiedzieć się na ich temat. Z tego powodu przekazał problem składowi rozszerzonemu.

Po jego rozpoznaniu skład siedmiu sędziów Sądu Najwyższego 10 września tego roku podjął uchwałę, w której stwierdził, że kwotę bazową obowiązującą w dniu złożenia wniosku o emeryturę przez osobę pobierającą wcześniejszą emeryturę, która po uzyskaniu prawa do wcześniejszej emerytury podlegała co najmniej 30 miesięcy ubezpieczeniu społecznemu, uwzględnia się tylko przy obliczaniu tzw. części socjalnej.

Z tego powodu część stażowa nie będzie mogła być obliczana przy zastosowaniu nowej kwoty bazowej. W ten sposób większość osób pracujących na wcześniejszej emeryturze straciła nadzieję na otrzymanie, dzięki korzystnemu przeliczeniu, wyższej emerytury.

Sygn. akt I UZP 6/09




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 16

  • 1: usus z IP: 77.112.61.* (2009-09-15 13:18)

    A przecież w ustawie nie ma mowy o przeliczeniu części socjalnej, tylko jest mowa o przeliczeniu emerytury. A emerytura składa się z dwóch składników. Oszustwo. To jest nasze polskie prawo. Każy decyduje jak jemu pasuje.

  • 2: ja-1951 z IP: 91.200.92.* (2009-09-15 17:02)

    Pytanie - ustalono mi prawo do emerytury 1.03.2007, pracuję nieprzerwanie nadal i to na pełnym etacie. Od 1.01.2009 pobieram część świadczenia -1.09 2009 upłynelo 30 miesięcy. ZUS odmówił mi przeliczenia nawet części socjalnej, ponieważ według niego ustalono prawo do emerytury NIE WCZEŚNIEJSZEJ - a w wieku 56 lat. Z tego wniosek, że w ogóle nie należy mi sie przeliczenie świadczenia już nigdy? Przecież wiek emerytalny dla kobiety to 60 lat a ja przeszłam w wieku 56 , płacę solidnie składki i zamierzam jeszcze co najmniej 5 lat pracować. Czy to jest zgodne z prawem? Bardzo proszę o odpowiedź.

  • 3: Nina z IP: 79.139.119.* (2009-09-15 19:20)

    Tę sprawę GP iuż opisywała 10.09.09 r. Czy teraz po połączeniu z Dziennikiem będą odgrzewane tematy? Nie zauważyłam aby dzisiejszy artykuł wniósł coś nowego, a raczej jest to sposób na zapełnienie strony.

  • 4: Dorota rocznik 1950 z IP: 79.185.169.* (2009-09-16 09:51)

    Mam naliczoną emeryturę od 1.10.2006 nadal pracuję. Nie pobrałam żadnej emerytury. Mam żal do pracownika ZUS, który przyjmował dokumenty nie wyjaśniając mi że przysługuje mi przeliczenie tylko części socjalnej. Pani powiedziała, że kiedy przepracuję 30 miesięcy będę miała prawo do ponownego przeliczenia emerytury. Pracuję nieprzerwanie od 1.06.1969 roku. Moja miesięczna składka to 826 zł. Jak mam dochodzić swoich praw.

  • 5: anewa z IP: 86.63.66.* (2009-09-16 11:05)

    Czy ZUS przeliczając część socjalną emerytury ma prawo odejmować przyznane "po drodze" waloryzacje ? Przecież waloryzacje takie otrzymały też osoby, które nie pracowały. Czy wyrok coś w tej sprawie ustala ? Czy należy jeszcze raz prosić
    ZUS o przeliczenie części socjalnej ?

  • 6: janc z IP: 87.105.24.* (2009-09-16 13:05)

    Oczekuję, że ktoś kompetentny zaskarży tę uchwałę /wyrok/ do Strasburga!!!

  • 7: Naliczona wcześniej emerytka z IP: 79.185.192.* (2009-09-16 13:44)

    Uważam, że to jest niesprawiedliwe. To po co pracować, jeśli nie można przeliczyć ponownie całej emerytury. Pracownicy ZUS nie informują o konsekwencjach przejścia na wcześniejszą emerturę, którą się zawiesza. Dla kogo są te wyroki. Popieram wypowiedź 6.

  • 8: ad Dorota 1950 z IP: 91.200.92.* (2009-09-16 21:53)

    Dlaczego pani nie pobiera emerytury, przecież od stycznia tego roku nie trzeba rozwiązywać umowy o pracę ze swoim pracodawcą, żeby otrzymywać świadczenie.

  • 9: Dana z IP: 77.255.133.* (2009-09-30 16:34)

    W ustawie jest mowa o przeliczeniu emerytury a nie części socjalnej emerytury!/ patrz: usus/. To jest - moim zdaniem - oczywisty błąd legislacyjny. Teraz sądy, za nasze pieniądze interpretują, co poeta miał na myśli. Sami sobie wybieramy tych, którzy o stanowieniu prawa nie mają bladego pojęcia. Do kogo więc mamy żal?

  • 10: Lenka z IP: 85.89.162.* (2009-10-02 10:14)

    jeżeli emeryt będący na wcześniejszej emeryturze pracował jeszcze 15 lat to składki płacił w takiej samej wysokości co wszyscy pracujący / nie obniżonej/,
    to dlaczego stażowe oblicza się ze starej podstawy ?Najbardziej pokrzywdzeni są
    emeryci z dużym stażem pracy.

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie