statystyki

Urlop zdrowotny nie jest wliczany do emerytury

autor: Artur Radwan13.08.2009, 03:00; Aktualizacja: 13.08.2009, 09:13

Dyrektor szkoły nie może skrócić urlopu zdrowotnego nauczycielowi, któremu brakuje kilka tygodni do uzyskania emerytury.

Reklama


Reklama


ORZECZENIE

Nauczyciel miał 30-letni okres zatrudnienia, w tym 19 lat, 10 miesięcy i 20 dni pracy w szczególnym charakterze. Po tym okresie pracy lekarz stwierdził, że nauczycielowi należy udzielić urlopu dla poratowania zdrowia w celu przeprowadzenia zalecanego leczenia na okres ośmiu miesięcy.

Zgodnie z Kartą Nauczyciela takiego urlopu udziela dyrektor nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej siedmiu lat w szkole. Może on trwać jednorazowo 12 miesięcy. Z kolei nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok, urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne.

W związku z tym dyrektor szkoły uznał, że urlop ten wlicza się do okresu pracy w szczególnym charakterze i udzielił mu płatnego urlopu jedynie na okres kilku tygodni brakujących do 20 lat zatrudnienia w szczególnym charakterze.

Z decyzją dyrektora o skróceniu urlopu nie zgodził się nauczyciel i odwołał się do sądu I instancji. Ten uznał, że ma on prawo do urlopu dla poratowania zdrowia w pełnym ośmiomiesięcznym okresie orzeczonym przez lekarza. Wskazał też, że okres przebywania nauczyciela na płatnym urlopie dla poratowania zdrowia, zgodnie z art. 32 ust. 1a ustawy emeryturach i rentach z FUS, nie jest wliczany do okresu pracy w szczególnym charakterze. Sąd zmienił decyzję dyrektora szkoły i przyznał nauczycielowi prawo do urlopu w pełnym wymiarze.

Od tego wyroku dyrektor szkoły odwołał się jednak do sądu apelacyjnego. Ten uznał, że urlop udzielony nauczycielowi dla poratowania zdrowia wlicza się do okresu pracy w szczególnym charakterze. Dlatego sąd zgodził się z decyzją dyrektora szkoły, że urlop ten uległ skróceniu do kilku tygodni brakujących nauczycielowi do 20-letniego stażu pracy w szczególnym charakterze.

Pedagog wniósł skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. Ten wskazał, że okres niewykonywania pracy w rozumieniu art. 32 ust. 1a pkt 1 ustawy emerytalnej to nie tylko okres niezdolności do pracy, za który pracownik otrzymał wynagrodzenie lub świadczenia z ubezpieczenia społecznego, ale także każdy inny okres, w którym pracownik pozostawał w stosunku pracy i otrzymał wynagrodzenie, jednakże faktycznie pracy nie wykonywał. W ocenie SN takim okresem jest również okres urlopu dla poratowania zdrowia.

SN podkreślił, że do uzyskania prawa do emerytury niezbędne jest posiadanie 30-letniego okresu zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze. Nauczyciel spełniał pierwszy warunek, natomiast w zakresie pracy w szczególnym charakterze nie miał przepracowane 20 lat. Sąd uznał, że do tego okresu nie wlicza się urlopu dla poratowania zdrowia w celu nabycia przez nauczyciela prawa do emerytury. Wykazał również, że nauczyciel może uzupełnić brakujący okres zatrudnienia w szczególnym charakterze dopiero po wykorzystaniu urlopu dla poratowania zdrowia. SN uchylił zaskarżone wyroki.

Sygn. akt II PK 2/08

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

 • Ada(2013-07-16 15:17) Odpowiedz 10

  Panie Radwan, tytuł jest zły. Urlop zdrowotny jest wliczany do emerytury, ale nie zalicza się go do pracy w szczególnym charakterze. Jednak czytanie ze zrozumieniem to trudna sztuka.

 • andrzej(2009-08-13 11:20) Odpowiedz 00

  30 lat pracy i już złożył papiery na emeryturę innym taki przywilej zabrano kobiety z rocznika 1954 - 35 lat stażu pracy muszą pracować jeszcze 5 lat , tak samo postąpiono z mężczyznami z rocznika 1949 pomimo 40 letniego stażu pracy dalej muszą pracować .Zapomniano o reformie emerytalnej nadal przechodzą na emerytury osoby bardzo młode z 15, 20 , 25 , 30 letnim stażem pracy . Teraz chcą się dobrać do wdów i zabrać im wdowi grosz zysk 4 mld złotych rocznie by tylko utrzymać przywileje dla młodych .

 • konkret(2009-08-15 08:36) Odpowiedz 00

  W czasie urlopu wypoczynkowego też nie wykonuje się pracy,czy to się wlicza do emerytury Wysoki Sądzie???
  Ta sytuacja jest tylko interpretacją jakiegoś sędziego a powinna być jasno zapisana w prawie. Dlatego polskie prawo jest tak fatalne, ponieważ rygor nie wynika z zapisu prawnego a jego interpretacji -jak powyżej.

 • aaa(2009-08-18 21:09) Odpowiedz 00

  2;4; Dla dobra Państwa pracuję i od Państwa mi się należy. Tak powinno być w zdrowym Państwie. W naszym luksus z dodatkowym funduszem emerytalnym jest niestety poza możliwościami finansowymi nauczyciela, z resztą za sprawą w/w Państwa.

  Nauczyciel ma 3 miesiące wolnego? Bo co? Bo dzieci tyle mają wakacji? Gratuluję, mistrzowska dedukcja, lepiej niż sam Sherlock Holmes. Mój nauczycielski wymiar urlopu - 35 dni. Zdziwieni? Czemu nie ma ustawy na ludzką głupotę i zawiść???

  Zgadzam się interpretacja prawa doprowadza do absurdów. W zależności od punktu widzenia można albo w lewo albo w prawo. Przykład: Art 10 pkt 7 Karty Nauczyciela - okazuje się, że wszystko może być "potrzebą wynikająca z organizacji nauczania"

 • zgadzam sie?(2009-08-20 12:30) Odpowiedz 00

  35 dni? a co z reszta wakacji, kiedy dzieci nie ma w szkole?cowtedy robia nauczyciele? ja nie zazdroszcze to nie o to chodzi, powinni Wam podwyższyć pensje 3krotnie,a emerytura dla wszystkich tak samo

 • zgadzam sie(2009-08-13 12:53) Odpowiedz 01

  ja sie zgadzam z przedmówca, 30 lat to wcale nie jest dużo inni muszą dłużej pracować, w dodatku nauczyciele mają te swoje 3 miesieczne urlopy, niech sie lepiej prywatnie na emeryture zapisuja i skladki palca, maja w Avivie jak kiedys mowiono CU taki niedrogi fundusz emerytalny, w pioneerze tez moga i w ogóle duzo tego a oni sie do panstwa dobijaja, a wlasni tym wspomnianym wdowom chleb odbieraja

 • zgadzam się(2009-08-16 16:18) Odpowiedz 01

  no właśnie z tym urlopem jest niezły bajzel, ja tam uważam, że powinienem mieć lepiej niż nauczyciele, mam raptem 26 dni urlopu, a oni 3 miesiące- czemu nie ma na to ustawy???no itak w końcu staje na tym, że lepiej prywatnie załatwiać wszystko i mieć spokój

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane