statystyki

Żona opiekująca się niepełnosprawnym mężem otrzyma świadczenie pielęgnacyjne

autor: Paweł Jakubczak21.07.2008, 03:00; Aktualizacja: 22.07.2008, 08:38
 • Wyślij
 • Drukuj

Osoba opiekująca się dorosłym niepełnosprawnym członkiem rodziny będzie mieć prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. Do tej pory prawo do niego miały tylko osoby opiekujące się dziećmi.

reklamareklama


ORZECZENIE

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 17 ust. 1 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.) jest niezgodny z konstytucją. Zgodnie z nim świadczenie pielęgnacyjne (420 zł miesięcznie) może otrzymać matka lub ojciec opiekujący się dzieckiem, które ma orzeczoną niepełnosprawność łącznie ze wskazaniami konieczności stałej i długotrwałej opieki. Może się o nie ubiegać także opiekun faktyczny, jeśli wystąpił z wnioskiem do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka. Świadczenie może zostać przyznane pod warunkiem, że osoby uprawnione nie podjęły pracy lub zrezygnowały z niej, aby opiekować się dzieckiem.

Wątpliwości dotyczące tych przepisów miały dwa wojewódzkie sądy administracyjne - w Łodzi i Gdańsku. Sprawa gdańska dotyczy Bożeny T., której odmówiono świadczenia za opiekę nad pełnoletnią siostrą. W pytaniu sądu łódzkiego chodzi o podobną sprawę - Lidia K. opiekuje się niepełnosprawnym mężem. Oba sądy wystąpiły z pytaniami prawnymi do TK. Ich zdaniem obowiązujący przepis jest niezgodny z konstytucyjną zasadą równości, bo nie przyznaje prawa do świadczenia innym osobom niż te, które zajmują się dziećmi.

Trybunał podzielił pogląd sądów. Jego zdaniem osoba, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, jest zdolna do pracy, ale nie pracuje ze względu na konieczność sprawowania opieki nad innym niż jej dziecko niepełnosprawnym członkiem rodziny, ma prawo ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne.

Sygn. akt P 27/07

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 274

 • 1: awruk00 z IP: 37.248.254.* (2015-08-01 01:55)

  Witam mam 64 lata , zachorowałem mając 1,5 roku i udało mi się w tym sowieckim kraju przepracować 30 lat które mi zaliczył zus, Mało tego jak zachorowałem na polio to następstwem tego było post polio czyli dwie choroby.Moja żona stara się dostać te ich świadczenie pielęgnacyjne jak narazie jesteśmy na etapie dojścia do sądu wojewódzkiego a trwa to 1,5 roku już,W polsce jest tak jak ustawa ci pasuje idealnie to władze sowieckie polski będą ją torpadowały do konca i będą cię gnoic ile się da, zobaczymy jak będzie w sądzie wojewódzkim,myslę że tam są troche inni ludzie niż w rządzie

 • 2: Małgosia z IP: 79.186.2.* (2013-06-06 14:14)

  Witam, mam 25 lat, jesteśmy z mężem dwa lata po ślubie. Marcel choruje na rdzeniowy zanik mięśni II stopnia, czyli stopień znaczny. Wymaga opieki 24 h na dobę. Starałam się w OPS o świedczenia pielęgnacyjne, ale żonie niestety się nie należy, ponieważ w zdrowiu i chorobie podjęłam świadomą decycję opieki nad nim. Matka mojego męża również starała się o to świadczenie dla niego, ale niestety nie przyznano, ponieważ jesteśmy w związku małżeńskim. Czy ktoś wie do kogo odwołać się? To straszne, że mając męża niepełnosprawnego jesteśmy skazani na biede. Chodzi o to, że nie mogę podjąć zatrudnienia, ponieważ muszę się nim opiekować. Jakieś rady?

 • 3: ajaka z IP: 164.127.197.* (2013-01-09 07:48)

  Do licha, dowiem się gdzieś, jam mam stałe świadczenie na mamę, czy muszę składać wniosek z całą procedurą od początku jak za drugim razem?, czy dostanę powiadomienie? ktoś mi pomoże?moje gg19675309 mogę być tylko rano, odczytytam póżniej też.

 • 4: dorota z IP: 178.181.148.* (2012-04-19 12:20)

  do wszystkich żon mężów opiekujących sie niepełnosprawnymi współmałżonkami prosze składac wnioski o świadczenia pielęgnacyjne bo się należą.ja już dostałam takie świadczenie na niepełnosprawnego męza.mops odmawia ale kolegium odwoławcze mi przyznało.to jest mój num 607 389 162 jesli ma ktos pytanie prosze dzwonic to cos doradze.

 • 5: zbyszek z IP: 87.205.232.* (2012-04-12 21:43)

  Pani Marto. Jeżeli Pani nie pracuje bo to warunek to na pewno córka na matkę może dostać, oczywiście zakładam że mama ma stopień znaczny wyrobiony.
  Proszę złożyć papiery odwołać się jak trzeba a jak i to nie pomorze proszę opisać sytuację i wnieść sprawę do sądu. Myślę że to nie będzie potrzebne bo córkom na matki a już na pewno sparaliżowane przydzielają, proszę nie dać się zbyć i nie przyjmować pozycji przepraszającej że tu przyszedłem, pozdrawiam zbyszek

 • 6: marta z IP: 89.69.45.* (2012-04-12 12:19)

  moja mama od ponad roku lerzy sparalirzowana lewo stronnie a opieka stwierdzila ze ma sie nie nalezy cos takiego wic o co tu chodzi?

 • 7: zbyszek z IP: 87.205.233.* (2012-03-18 17:33)

  Ale żeby nie było tak pięknie, to i tak długo się tym nie pocieszę od kwietnia wejdzie kryterium dochodowe (prawdopodobnie)
  Na osobę opiekującą się i ta która się stara nie może przekraczać 583 zł z uwagi na to że żona ma renty ponad 1300 to z góry wiadomo jaka decyzja.
  Na jednej ze stron przeczytałem że jeszcze przez pół roku od 1.04 osoby które miały a stracą to świadczenie będą mogły jeszcze je pobierać i tyle mojego.
  Jedno jest pewne warto trochę powalczyć. Pozdrawiam

 • 8: zbyszek z IP: 87.205.233.* (2012-03-18 17:29)

  Witaj Beato ja na żonę która ma stwardnienie rozsiane starałem się już trzy lata temu ale potem po odmowie z MOPSU nic nie robiłem ale później jak przeczytałem że inne kolegia od czasu do czasu przyznają a także nieraz do tego przychylają się sądy administracyjne spróbowałem trochę powalczyć.
  Oczywiście złożyłem do MOPS miejscowego ale wiadomo odmownie bo inaczej być nie mogło potem mam na to 2 tyg. odwołałem się do SKO (kolegium odwoławcze) ono również mi odrzuciło oczywiście nie poruszyło tematu małżeństwa tylko tego że ja nie pracowałem więc nie musiałem z niczego rezygnować. Następnie odwołałem się do Sadu Administracyjnego w Olsztynie oczywiście powołałem się na różne rozstrzygnięcia innych kolegiów wydrukowałem to sobie bo tam były różne ustawy i paragrafy a także rozwinięcie w sprawie Trybunału Konstytucyjnego, jak również punkt po punkcie wyjaśniłem w czym nie zgadzam się z Kolegium i jakich uchybień się dopuściło np podkreśliłem że przepis mówi "że ktoś nie podejmuje pracy bądź rezygnuje z niej z uwagi na..." Mocno podkreśliłem że ja nie zaliczam się do grupy ludzi którzy musieli rezygnować ale nie podejmują z uwagi na... i jeszcze wiele innych rzeczy dorzuciłem mógłbym pisać więcej ale to nie miejsce aby się rozpisywać. Co dalej? Sąd pouczył Kolegium w Kilku sprawach ale co dla mnie ważne wykazał że samo bycie w małżeństwie nie musi wykluczać otrzymywania świadczenia. I to było dla mnie zielone światło. Więc sprawa wróciła do Kolegium a Kolegium odesłało do miejscowego Mopsu, więc sam poszedłem jak już papiery dotarły tam od razu przeprowadzono ze mną wywiad sporządzono protokół na czym moja opieka polega, ja też napisałem że w każdej chwili mógłbym wyjechać do pracy zapytano mnie gdzie i to krótko opisano, no i powiedziano że już teraz rozpatrzą to pozytywnie i rzeczywiście za dwa tygodnie dostałem decyzję z wyrównaniem za 10 miesięcy i tak to na szybko wyglądało.

 • 9: beata z IP: 109.243.97.* (2012-03-13 09:01)

  potrzcie ludzie jak tu ludzie róznie piszą jedni otrzymują świadczenia drudzy odmowy a wszyscy są w takiej samej sytuacji chcą świadczenia na zonę lub męza ...to zalęży od miasta jedni są wyrozumiali i przyznają a drudzy niemają serca ...życze szczęścia tym co walszą

 • 10: beata z IP: 109.243.97.* (2012-03-13 08:58)

  do zbyszka powiec mi a ile razy się odwoływałeś od decyzji i gdzie najpierw do sko jak tam dostałeś odmowe to potem do sądu administracyjnego.