statystyki

Żona opiekująca się niepełnosprawnym mężem otrzyma świadczenie pielęgnacyjne

autor: Paweł Jakubczak21.07.2008, 03:00; Aktualizacja: 22.07.2008, 08:38
  • Wyślij
  • Drukuj

Osoba opiekująca się dorosłym niepełnosprawnym członkiem rodziny będzie mieć prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. Do tej pory prawo do niego miały tylko osoby opiekujące się dziećmi.

reklama


reklama


ORZECZENIE

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 17 ust. 1 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.) jest niezgodny z konstytucją. Zgodnie z nim świadczenie pielęgnacyjne (420 zł miesięcznie) może otrzymać matka lub ojciec opiekujący się dzieckiem, które ma orzeczoną niepełnosprawność łącznie ze wskazaniami konieczności stałej i długotrwałej opieki. Może się o nie ubiegać także opiekun faktyczny, jeśli wystąpił z wnioskiem do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka. Świadczenie może zostać przyznane pod warunkiem, że osoby uprawnione nie podjęły pracy lub zrezygnowały z niej, aby opiekować się dzieckiem.

Wątpliwości dotyczące tych przepisów miały dwa wojewódzkie sądy administracyjne - w Łodzi i Gdańsku. Sprawa gdańska dotyczy Bożeny T., której odmówiono świadczenia za opiekę nad pełnoletnią siostrą. W pytaniu sądu łódzkiego chodzi o podobną sprawę - Lidia K. opiekuje się niepełnosprawnym mężem. Oba sądy wystąpiły z pytaniami prawnymi do TK. Ich zdaniem obowiązujący przepis jest niezgodny z konstytucyjną zasadą równości, bo nie przyznaje prawa do świadczenia innym osobom niż te, które zajmują się dziećmi.

Trybunał podzielił pogląd sądów. Jego zdaniem osoba, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, jest zdolna do pracy, ale nie pracuje ze względu na konieczność sprawowania opieki nad innym niż jej dziecko niepełnosprawnym członkiem rodziny, ma prawo ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne.

Sygn. akt P 27/07

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP
  • maria(2010-05-27 13:03) Odpowiedz 10

    i zdarzyl sie cud ;po 24 latach opieki nad sparalizowanym mezem otrzymalam swiadczenie pielegnacyjne .ustawodawcom dziekuje ...

  • małgorzata(2010-02-17 18:11) Odpowiedz 00

    do stanisława
    ja jestem w takiej samej sytuacji o której pisałam wcześniej polecam poczytać.
    ja jestem po drugim odwołaniu do SKA i idę z nimi do sądu.ale wiem w stu procentach że od sądu na pewno to świadczenie się dostanie bo są w tej sprawie wyroki WSA. polecam poczytać we wcześniejszych moich komentarzach

  • Danuta P(2010-02-16 19:24) Odpowiedz 00

    powiem szczerze ,nie spodkałam się jeszcze z taką głupotą ze strony opieki,jak osoby chore mają się sobą opiekować skoro oboje potrzebują opieki,jakieś bzdety znowu wymyslili,w tym temacie ja nie potrafie Tobie pomoc,może ktoś kompetentny przeczyta Twoje pytanie i poradzi ci,ja jeszcze podzwonie do opieki i dowiem sie czy takie głupie ustawy są wszędzie,uzbrój sie w cierpliwość napewno ktoś sie odezwie w twojej sprawie,powodzenia,

  • stanislaw(2010-02-16 18:27) Odpowiedz 00

    do Danuta P, nie pracuję zawodowo. ale bylem w opiece spol. i powiedziano mi ze potrzebna jest karta zgonu jednego z rodziców, a obydwoje rodzice zyją i mają znaczny stopien niepelnosprawnosci i trzeba sie nimi opiekowac. w związku z tym nie przysluguje mi swiadczenie bo wg ustawy rodzice moga sie soba na wzajem opiekowac, z tym ze w tym przypadku jest to niemozliwe. czy dobrze to rozumiem?
    proszę o odpowiedz..

  • MARZENA (23.02 .2010)(2010-02-23 20:56) Odpowiedz 00

    WITAM SERDECZNIE ; MAM CHOREGO MĘŻE KTÓRY POTRZEBUJE OPIEKI 24 GODZ. NA DOBĘ , I BYŁAM SIĘ PYTAĆ W OPIECE SPOŁECZNEJ I POWIEDZIELI MI ,ŻE SIĘ NIE NALEŻY OPIEKUŃCZEGO JAKO BEZROBOTNEJ . MOŻE KTOŚ MA JAKIEŚ WIADOMOŚCI PODPOWIEDZIEĆ JAK TO ZROBIĆ I OD CZEGO ZACZĄĆ , ABYM OTRZYMAŁA DODATEK OPIEKUŃCZY . PROSZĘ O KONTAKT MARZENALYSKO@interia.pl

  • MARZENA (24.02 .2010)(2010-02-24 16:12) Odpowiedz 00

    witam serdecznie panią ,, zona ma riana niepelnosprawnego'' jak pani to załatwiła jestem w takiej samej sytuacji .proszę o kontakt pod m-ejl MARZENALYSKO@interia.pl

  • Danuta P(2010-03-02 08:55) Odpowiedz 00

    do niepełnosprawna.no niestety takie życie posłowie ludziom niepełnosprawnym wyszykowali,sami dbają o swoje stołki i debatują nad emeryturami prezydenckimi bo mają biedni za mało.Niepełnosprawni są u nich na ostatnim miejscu,o ile wogóle o nich myślą.ja już zwątpiłam w to że kiedyś będzie lepiej,pozdrawiam żona niepełnosprawnego.

  • niepelnosprawna(2010-02-25 10:13) Odpowiedz 00

    ludzie chorzy ktorzy nie moga pracowac zyja za grosze da te pieniadze poslom niech oni zate pieniadze zyja w chorobie

  • Danuta P(2010-02-16 16:06) Odpowiedz 00

    do stanisław,nie napisałeś czy pracujesz zawodowo,bo jeżeli pracujesz to nie należy sie świadczenie pielęgnacyjne.Na rodziców jest możliwość świadczenia ale nie można pracować,to też jest bardzo śmieszne prawo.pozdrawiamy

  • Danuta P(2010-02-15 17:36) Odpowiedz 00

    do urszuli,jestem w takiej samej sytuacji,pisałam już wcześniej na forum,więc nie będe sie powtarzać.też mam 49 lat staż pracy ok 14 i od roku zwolniłam sie z pracy żeby opiekować się mężem.Napisałam nawet meila do Prezydenta w tej sprawie(dyskryminacji osób niepełnosprawnych i ich żon)ale nie mam jeszcze odpowiedzi,Ula Tobie się należy świadczenie pielęgnacyjne jeżeli Twoja mama ma orzeczenie o niepełnosprawności,tak powiedzieli mi w opiece:na matke,ojca,dziecko tak na męża nie:

  • Anna(2010-02-11 21:41) Odpowiedz 00

    Anna
    Dziękuję za pozdrowienia.W poniedziałek w nocy wzywałam lekarza z powodu gwałtownych skoków ciśnienia,we wtorek prywatnego kardiolga-migotanie przedsionków w środę byłam u lekarza pierwszego kontaktu po stałe zlecenie na INR, a nie wiem co będzie dzisiaj w nocy ,bo nasilił się ostry kaszel-zachodzi obawa zapalenia płuc.Te wszystkie schorzenia dotyczą mojego męża,ktory jest po rozległym zawale i udarze mózgu.Ja jestem wyczerpana,zmęczona,ale ciagle czuwajaca przy ciężko chorym człowieku.Odciążam państwo polskie na ktorym spoczywa opieka nad osobami niepełnosprawnymi.Nie mogę się pogodzić z absurdem przepisu o braku świadczenia pielęgnacyjnego dla współmałżonaka,który każdą chwilę poświęca ciążko choremu.
    Jestem na etapie kompletowania dokumentów,nie wiem ile mi starczy determinacji w odwoływaniu się od bezdusznych decyzji.Tylko tak naprawdę to nie jest to wina urzędników!!!

  • Danuta P(2010-02-11 00:08) Odpowiedz 00

    do anna,powiem ci że nie widziałam tego artykułu ale uśmiałam sie po pachy,nie z losu żon opiekujących się mężami,tylko z głupoty naszego rządu i sejmu.Gdyby głupota miała skrzydła to byłaby gołebicą.Miejmy nadzieje że znajdzie sie w koncu ktos kompetentny i mądry i zmieni te absurdalne przepisy.pozdrawiam żona niepełnosorawnego męża.

  • anna(2010-02-10 20:33) Odpowiedz 00

    W łódzkiej" Gazecie Wyborczej "w piątek ukazał się artykuł pt."Chcesz opiekować się chorym mężem,musisz się rozwieźć"Jest to rubryka dotycząca absurdów prawnych.Jeśli sami nie weźniemy spraw w swoje ręcę to posłowie będą ustalać,ale dożywotnie pensje np.dla byłych premierów.Ja również opiekuję się ciężko chorym mężem po udarze.Jestem w trakcie kompletowania dokumentów.Ciekawe kiedy wreszcie ktoś dostrzeże naszą krzywdę,kiedy wreszcie orzeczenieTrybunału Konstytucyjnego będzie wiążące rząd i sejm.

  • lidka(2010-02-16 08:16) Odpowiedz 00

    do urszuli,jestem w takiej samej sytuacji jak ty opiekuje się swoją mamą która ma alzheimera i właśnie na tym forum dowiedziałam się że takie świadczenie mi się należy z tym że w moim miescie takie sprawy sie załatwia w urzędzie miasta,złozyłam wszystkie dokumenty 18 stycznia tego roku i juz po tygodniu miałam pieniadzę na koncie,jest to kwota 520zł i odprowadzają składki emerytalno-rentowe,także życzę powodzenia.

  • maria(2010-02-16 08:33) Odpowiedz 00

    mialam 25 lat jak moj maz zostal sparalizowany .teraz mam 49 lat .nadal opiekuje sie mezem .nie pracuje zawodowo .licze juz tylko na jakis cud ...

  • małgorzata(2010-03-02 17:30) Odpowiedz 00

    do danuta
    chciałam się dowiedzieć co tam pani załatwiła w sprawie świadczenia

  • urszula(2010-02-15 16:10) Odpowiedz 00

    mam podobna sytuacje jak jak inni to znaczy opiekuje sie chora mama od 12 lat musialam zrezygnowac z pracy ,mam przepracowane 19 lat a teraz jestem po 50 -tce poki co wystarcza nam bo utrzymujemy sie z renty mamy ale niewiem co bedzie kiedy zostane sama kto przyjmnie do pracy starsza osobe emerytury nie dostane z wzgledu na wiek no i staz pracy nie jest wielki nikt nie interesuje sie bliskimi sprawujacymi opieke nad chorymi czy kiedys uwzglednia to ze my opiekujacy sie nie mamy zadnych mozliwosci zeby podjac prace czy kiedys wejdzie jakas ustawa obejmujaca te osoby pozostawione same sobie

  • stanislaw(2010-02-16 15:11) Odpowiedz 00

    proszę aby ktoś udzilił mi rady...
    Mam dwoje rodziców którzy mają znaczny stopień niepełnosprawnosci, nad ktorymi sprawuje opieke. Z tego co sie dowiedzialem to nie przysługuje mi prawo do otrzymania zadnego swiadczenia opiekunczego..czy dobrze to rozumiem? do kogo trzeba sie zwrocic aby w takim przypadku je otrzymac?

  • Danuta P(2010-03-02 18:28) Odpowiedz 00

    do małgorzata,witam panią na razie siadłam na laurach nie mam już siły walczyć z wiatrakami,ponadto miałam troche innych spraw na głowie,badania męża i troche też chorowałam,niedługo będzie u nas socjalna to sobie z nią porozmawiam,póżniej uderzę do kierownika,i jak tylko mąż bedzie sie lepiej czuł zacznę od nowa.Przy tej pogodzie ma spastyke więc nie moge Dariusza zostawić na długo,niebawem się odezwe,dziękuje za zainteresowanie,pozdrawiam D.D