statystyki

Żona opiekująca się niepełnosprawnym mężem otrzyma świadczenie pielęgnacyjne

autor: Paweł Jakubczak21.07.2008, 03:00; Aktualizacja: 22.07.2008, 08:38
  • Wyślij
  • Drukuj

Osoba opiekująca się dorosłym niepełnosprawnym członkiem rodziny będzie mieć prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. Do tej pory prawo do niego miały tylko osoby opiekujące się dziećmi.





ORZECZENIE

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 17 ust. 1 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.) jest niezgodny z konstytucją. Zgodnie z nim świadczenie pielęgnacyjne (420 zł miesięcznie) może otrzymać matka lub ojciec opiekujący się dzieckiem, które ma orzeczoną niepełnosprawność łącznie ze wskazaniami konieczności stałej i długotrwałej opieki. Może się o nie ubiegać także opiekun faktyczny, jeśli wystąpił z wnioskiem do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka. Świadczenie może zostać przyznane pod warunkiem, że osoby uprawnione nie podjęły pracy lub zrezygnowały z niej, aby opiekować się dzieckiem.

Wątpliwości dotyczące tych przepisów miały dwa wojewódzkie sądy administracyjne - w Łodzi i Gdańsku. Sprawa gdańska dotyczy Bożeny T., której odmówiono świadczenia za opiekę nad pełnoletnią siostrą. W pytaniu sądu łódzkiego chodzi o podobną sprawę - Lidia K. opiekuje się niepełnosprawnym mężem. Oba sądy wystąpiły z pytaniami prawnymi do TK. Ich zdaniem obowiązujący przepis jest niezgodny z konstytucyjną zasadą równości, bo nie przyznaje prawa do świadczenia innym osobom niż te, które zajmują się dziećmi.

Trybunał podzielił pogląd sądów. Jego zdaniem osoba, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, jest zdolna do pracy, ale nie pracuje ze względu na konieczność sprawowania opieki nad innym niż jej dziecko niepełnosprawnym członkiem rodziny, ma prawo ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne.

Sygn. akt P 27/07




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 273

  • 1: zona ma riana niepelnosprawnego z IP: 77.252.50.* (2008-07-21 09:18)

    nareszcie dostane za opieke nad moim niepelnosprawnym mezem oby te debile nic z tych obiecanek nie zmienili

  • 2: Ala z IP: 87.205.252.* (2008-07-21 09:40)

    mój 20-letni syn jest niepełnosprawny z pierwszą grupa inwalidzką, mąż się nim opiekuje , ja kobieta nie jestem w stanie go dżwigać ,zmieniać pampersów ,więc ja muszę utrzymywać dom.dlaczego po przekroczeniu progu 585zł świadczenie się nie należy.

  • 3: Małgośka42 z IP: 79.186.92.* (2008-07-21 10:40)

    Ustawodawcy zapomnieli o jednym że od 3 lat nie zrewaloryzowali Kwot uprawniających do zasiłków rodzinnych a co za tym idzie i Pielęgnacyjnych mało tego ZUS płaci 163 zł miesięcznie Zasiłku Pielęgnacyjnego a już urzędy miejskie i opieka Społeczna od 3 lat 153 zł czyli aż 10 zł różnica miesięcznie rocznie Oszukuje się Uprawnionych aż na 120 zł w Moim przypadku gdy pobieram zasiłek na męża i 2 dzieci niepełnosprawnych kwota ta wynosi 360 zł !Więc Gdzie to prawo mówiące o Równości ???I dlaczego Rzecznik Praw Obywatelskich nie zajmje się łamaniem Tego prawa ???

  • 4: Aleksandra z IP: 79.184.87.* (2008-07-21 16:11)

    Wezcie się za ustawe aby matki niepelnosprawnych dzieci po 20 latach pracy mogly przejsc na emeryture tak jak to bylo kiedys zrobcie coś ztym w koncu!!!

  • 5: barbara Ferenc z IP: 83.30.106.* (2008-07-22 21:05)

    jestem właśnie w takiej sytuacji mam męża po amputacji dwóch nóg palców u rąk przebywa w domu sam bez opieki bo ja pracuję mam 52 lata i 28 lat pracy cieszyłam się że przejdę na emeryturę w wieku 55lat i mąż nie bębzie siedział tylko w oknie i czekał kiedy wrócę z pracy,ale niestety teraz drżę czy nie będę pracowała do 65 lat a mąż chory wymagający opieki będzie dalej siedział w oknie bo nie mamy balkonu i czekał na mnie nie wiem czy wogóle doczeka się opieki którą ma przyznaną w decyzji pierwszej grupy inwalidzkiej

  • 6: barbara Ferenc z IP: 83.30.106.* (2008-07-22 21:47)

    jeżeli to będzie próg 585zł to nic nie zmieni bo nam przekroczy na 2 osoby nie będę mogła zwolnić się z pracy i opiekować się mężem ,bo nie starczy nam męża renta do utrzymania się ,dlaczego osoba która ma przepracowane 30 lat pracy nie może przejśc na wcześniejszą emeryturę żeby opiekować się osobą niepełnosprawną to to jest brak równości i dyskryminacja chorych którzy siedzą sami w czerech ścianach bo mamy chore prawo.

  • 7: agnieszka zalamana przepisami z IP: 77.252.50.* (2008-07-23 08:49)

    od kiedy to obowiazuje poradzcie od czego mam zaczac muj maz ma 1 grupe idodatek opiekunczy ja nie pracuje bo musze sie nim zajmowac renty mo 680 pln jak to zalatwic.

  • 8: dorota z IP: 83.23.134.* (2008-07-23 12:42)

    ja tez mam niepelnosprawne dziecko nie pracuje i niemam zadnych swiadczen

  • 9: dorota z IP: 83.23.134.* (2008-07-23 12:46)

    po co ja stresowalam dziecko jezdzac na komisje lekarska zenada

  • 10: Henryka z IP: 83.28.250.* (2008-07-31 11:31)

    Ze wszystkim sie zgadzam ja jestem w takiej samej sytuacji.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie