statystyki

Wiktor Wojciechowski: systemy emerytalne to bomby

06.05.2010, 03:00; Aktualizacja: 07.05.2010, 11:45
  • Wyślij
  • Drukuj
Rada Monitorująca DGP - 16 reform dla Polski

Systemy emerytalne to bomby, które tworząc olbrzymie zobowiązania państwa względem obecnych i przyszłych emerytów, rozsadzają systemy finansów publicznych.





W 2010 roku łączny deficyt w systemach emerytalnych FUS, KRUS i służb mundurowych, nie licząc refundacji składek do OFE, pochłonie ponad 70 mld zł, czyli ok. 5 proc. PKB. To nie jest żadna wirtualny kwota, ale realny deficyt w wysokości ponad 5 tys. zł przypadający na każdego Polaka pracującego poza rolnictwem. Za te pieniądze Polska mogłaby wybudować rocznie blisko 1500 km autostrad. Ten dług będą spłacać nie tylko ci, którzy dzisiaj pracują, ale także nasze dzieci i wnuki. Zamiast doganiać poziom życia w krajach Europy Zachodniej, Polska - z najmłodszymi emerytami w Europie - będzie się od niej oddalać.

Wiktor Wojciechowski




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Własne
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 21

  • 1: zxc z IP: 62.21.25.* (2010-05-06 08:03)

    Zaprzestać wypłat i po sprawie.

  • 2: tez obuwatel z IP: 93.145.141.* (2010-05-06 08:14)

    Zalezy o jakich najmlodszych emerytach mowimy?
    W Polsce osoba rocznik 1950 ze stazem 45 lat musi jeszcze pracowac 5 lat natomiast na zachodzie ta sama osoba juz od 5 lat jest na emeryturze i to zasluzonej emeryturze(40 lat bez wzgledu na wiek)

  • 3: kolo z IP: 83.30.228.* (2010-05-06 08:44)

    Jak to czemu ??? Kto utrzyma darmozjadów z mundurówek??? 50 lat i emerytura??? W wysokości 100% ostatnio pobieranej pensji !!! NA BOGA, chcecie tu mieć drugą Grecje???

  • 4: Autorze a emerytury Rządowe? z IP: 84.234.1.* (2010-05-06 08:45)

    Ile czasu On malował te kominy -miesiąc ,rok?
    Jak człowiek który prawie nigdy nie pracował może Rządzić krajem ,jak człowiek który nie wie co to 20,30,40- letnia praca może mówić o podnoszeniu wieku emerytalnego ? - społeczeństwo przez Jego rządy jest coraz bardziej biedniejsze i płaci coraz niższe składki a Ci którzy mają wysokie dochody widząc jak Donaldy robią sobie za Nasze pieniądze wycieczki życia wolą je ukrywać i nie płacić ani ZUS-u ani POdatków na wakacyjnych malarzy kominowych! i dlatego właśnie w ZUSie pieniędzy będzie coraz bardziej brakowało a bieda w POlsce będzie się pogłębiała.Czy On chociaż poza Sejmem pracował na tyle długo aby nabyć uprawnienia do zasiłku chorobowego?

  • 5: Kuba z IP: 84.234.1.* (2010-05-06 08:46)

    JAK RZĄD TUSKA okradł POdwójnie zatrudnionych w dotychczasowych szczególnych i niebezpiecznych warunkach. ! 10_ lat temu kiedy wchodziło OFE nie wolno im się było zapisywać do OFE aby nie stracić uprawnień!!! teraz dowiedzieli się ,że wcześniejszych emerytur też nie będą już mieć - nie mają środków ani tu ani w OFE!-muszą skarżyć skarb państwa!Muszą skarżyć Politycznych Oszustów. Panie Premierze okradanie tak zatrudnionych poprzez napuszczanie medialne większości społeczeństwa w tym przypadku nie wiedzącej często co to są warunki niebezpieczne i szkodliwe przeciwko prawom mniejszości tak zatrudnionej , to jest wasz sposób sposób na politykę.??? -mówił Pan w mediach społeczeństwu  ,że osoby te nie płaciły dodatkowych składek do ZUSu!! --a Komu przedsiębiorstwa państwowe które takie osoby zatrudniały odprowadzały zyski?-jak nie Rządowi RP i społeczeństwu !Kto wybudował te zakłady Które Pan teraz rozsprzedaje?

    .A teraz My się Pana pytamy kto za Pana płacił wyższą składkę aby Pan mógł w przyszłości korzystać z przywilejów emerytalnych premiera ?-

  • 6: Bagno ! z IP: 85.198.223.* (2010-05-06 09:25)

    Ustawodawcy stworzyli prosty system emerytalny !
    Emerytury należą się SB,UB,politykom. rolnikom ,górnikom,mundurowym ..itd
    Żeby było sprawiedliwie dodano świadczenia kompensacyjne nauczycielom .
    A teraz mają problem - rozwalili ZUS !

  • 7: potrzebna reforma emerytalna z IP: 95.50.45.* (2010-05-06 10:18)

    rządzący najwyższy czas wziąć się do roboty a nie za pijar i trąbienie propagandy sukcesu, jak się nie weżmiecie za robotę to opowieść o was w przyszłości rozpoczynać się będzie jak serial Barei "dawno temu ... w czasach propagandy sukcesu"

  • 8: alutka 1954 z IP: 89.228.85.* (2010-05-06 10:58)

    O OOO!!! 5 Popieram w całej krasie...DOBRE

  • 9: ala 1954 z IP: 89.228.85.* (2010-05-06 11:02)

    Polska zdała egzamin, mówią najwięksi polscy politycy...

  • 10: tez obywatelka z IP: 93.145.141.* (2010-05-06 11:28)

    do 9 - POLSKA ZDALA EGZAMIN PONIEWAZ UDALO SIE WPROWADZIC TAKI SYSTEM EMERYTALNY , KTOREGO ZAZDROSCI WIELE PANSTW.JESTESMY JEDNYM Z NIEWIELU PANSTW W KTORYM JEST TYLKO JEDYNA MOZLIWOSC UZYSKANIA EMERYTURY KOBIETA WIEK 60 LAT MEZCZYZNA 65 .
    GDZIE EMERYTURA BEZ WZGLEDU NA WIEK DLA LUDZI ZE STAZEM POWYZEJ 40 LAT?

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie