statystyki

Wiktor Wojciechowski: systemy emerytalne to bomby

06.05.2010, 03:00; Aktualizacja: 07.05.2010, 11:45
Rada Monitorująca DGP - 16 reform dla Polski

Systemy emerytalne to bomby, które tworząc olbrzymie zobowiązania państwa względem obecnych i przyszłych emerytów, rozsadzają systemy finansów publicznych.

reklama


reklama


W 2010 roku łączny deficyt w systemach emerytalnych FUS, KRUS i służb mundurowych, nie licząc refundacji składek do OFE, pochłonie ponad 70 mld zł, czyli ok. 5 proc. PKB. To nie jest żadna wirtualny kwota, ale realny deficyt w wysokości ponad 5 tys. zł przypadający na każdego Polaka pracującego poza rolnictwem. Za te pieniądze Polska mogłaby wybudować rocznie blisko 1500 km autostrad. Ten dług będą spłacać nie tylko ci, którzy dzisiaj pracują, ale także nasze dzieci i wnuki. Zamiast doganiać poziom życia w krajach Europy Zachodniej, Polska - z najmłodszymi emerytami w Europie - będzie się od niej oddalać.

Wiktor Wojciechowski

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Własne
  • gość(2010-05-08 14:05) Odpowiedz 00

    To jest wina niedouczonych polityków i ekonomistów W dalszym ciągu obowiązuje zasada kto u władzy ten musi mieć jak najwięcej dla siebie
    diety posłów pensje urzędników Biedne państwo biedne płace urzędników
    taka zasada Złe ustawy i prawo prowadzi kraj do ruiny

  • rocznik 1954(2010-05-07 15:56) Odpowiedz 00

    Niedługo minie 41 rok mojego zatrudnienia, w tym 5 lat urlopów wychowawczych na dzieci. Muszę jeszcze pracować 4 lata. A niektórym wystarczy 15 (?), 20 lat żeby dostali emeryturę. Dlaczego policjant albo wojskowy jest aż tak uprzywilejowany ? To przesada !

  • Jan(2010-05-06 23:49) Odpowiedz 00

    Przeprowadzić reformę mundurowych i KRUS i od razu będą pieniądze dla tych co przepracowali 35-40 lat. Ale nie w 2050 roku jak planuje rząd ale od 2011 r. Dość okradania ludzi z długoletnim stażem!

  • stara(2010-05-06 18:46) Odpowiedz 00

    przymusowa praca do 80 roku życia i nie będzie pproblemu z emerytami wymrą nim osiągną wiek emerytalny.

  • Halina rocznik 56(2010-05-16 15:41) Odpowiedz 00

    mysle ze majac staz pracy 40 lat nie wyciagam reki po pieniadze czyjes ja poprostu chce przejsc na zasluzona emeryture Panowie Poslowie

  • Stary 2(2010-05-17 20:01) Odpowiedz 00

    Całkowicie się zgadzam z większością ludzi polikwidować wszystkie przywileje zrobić 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzn i napewno pieniędzy staczy a nie tak jak jest teraz że 40 letni emeryt bierze emeryturę i pracuje na całym etacie albo emerytura albo praca oile emerytura to zakaz pracy

  • kripo(2011-04-26 14:21) Odpowiedz 00

    BYŁBYM WDZIĘCZNY TEMU "WYBITNEMU FACHOWCOWI" JAKIM JEST WITEK WOJCIECHOWSKI,ABY NIE PORÓWNYWAŁ SŁUŻBY MUNDUROWYCH DO PRACY MURARZY,HYDRAULIKÓW,SPAWACZY,FRYZJERÓW ITP - Z CAŁY SZACUNKIEM DO TYCH ZAWODÓW !!!

  • jaq(2010-10-17 16:57) Odpowiedz 00

    Polak, to brzmi dumnie-ma prawo do pracy źle opłacanej,ma obowiązek płacić podatki z kredytu np.D.B.,a leczyć się powinien za swe składki u doktora Glinki!!!prawo do odwołania straciliśmy po zwycięstwie w 1945 roku,dziś to możemy tylko ...zapalić dżointa by umrzeć z uśmiechem na ustach!

  • GK2010(2010-06-06 00:09) Odpowiedz 00

    W emeryturach słuszny jest tylko jeden system: Państwowy Fundusz Emerytalny finansowany z powszechnego podatku dochodowego (PIT) i zapewniający proporcjonalną wysokość emerytury do osiąganych przez podatnika dochodów. Składki powinny być pobierane automatycznie z zapłaconego, liniowego podatku PIT przez urzędy skarbowe.
    Emerytura powinna przysługiwać każdemu Obywatelowi po przepracowaniu 40 lat - niezależnie od płci i rodzaju pracy. Odstępstwa od tej ostatniej zasady: tylko dwa - ciężka, uciążliwa praca z ubytkiem zdrowia wykluczającym dalszą pracę oraz urodzenie i wychowanie dzieci ( po 5 lat na każde dziecko ). Dla osób nie osiągających dochodów – emerytura socjalna, z natury rzeczy najniższa. Wszelkie inne sposoby podwyższenia emerytury tylko w formie prywatnych, osobistych lokat i ubezpieczeń, niezależnych od PFE.
    Jest to system prosty i skuteczny jednocześnie. Likwiduje ZUS,KRUS i inne tzw. STANY SPOCZYNKU. Usuwa zbędną biurokrację, bo rachuba sprowadza się do zaksięgowania wysokości dochodów i podatków, a dowodem na ich prawdziwość w rękach Obywatela jest pakiet rocznych deklaracji PIT ( 40szt.) Załatwia też przy okazji trzy poważne problemy:
    1. niesprawiedliwości społecznej ( równi i równiejsi ),
    2. demograficzny ( sprzyja większej dzietności ),
    3. szarej strefy ( bo warto w takim systemie ujawnić wszystkie
    dochody – nawet te dodatkowem uzyskane pokątnie).
    Wszystkie inne tzw. SYSTEMY są tylko polityczną grą obliczoną na oszukanie naiwnych płatników składek. I jeszcze jedno - system emerytalny powinien być oddzielony od socjalnego i zdrowotnego. GK2010

  • Wiktor odkrywca(2010-05-06 14:46) Odpowiedz 00

    Każdy o tym wie, że system emerytalny należy zreformować, lata pracy wydłużyć.
    Najpierw jednak, żeby pracować to trzeba tą pracę mieć - 13% bezrobocie tego problemu nie rozwiąże.

  • kk(2010-05-06 14:10) Odpowiedz 00

    tylko lata przepracowane 35 k 40 m

  • Autorze a emerytury Rządowe?(2010-05-06 08:45) Odpowiedz 00

    Ile czasu On malował te kominy -miesiąc ,rok?
    Jak człowiek który prawie nigdy nie pracował może Rządzić krajem ,jak człowiek który nie wie co to 20,30,40- letnia praca może mówić o podnoszeniu wieku emerytalnego ? - społeczeństwo przez Jego rządy jest coraz bardziej biedniejsze i płaci coraz niższe składki a Ci którzy mają wysokie dochody widząc jak Donaldy robią sobie za Nasze pieniądze wycieczki życia wolą je ukrywać i nie płacić ani ZUS-u ani POdatków na wakacyjnych malarzy kominowych! i dlatego właśnie w ZUSie pieniędzy będzie coraz bardziej brakowało a bieda w POlsce będzie się pogłębiała.Czy On chociaż poza Sejmem pracował na tyle długo aby nabyć uprawnienia do zasiłku chorobowego?

  • tez obuwatel(2010-05-06 08:14) Odpowiedz 00

    Zalezy o jakich najmlodszych emerytach mowimy?
    W Polsce osoba rocznik 1950 ze stazem 45 lat musi jeszcze pracowac 5 lat natomiast na zachodzie ta sama osoba juz od 5 lat jest na emeryturze i to zasluzonej emeryturze(40 lat bez wzgledu na wiek)

  • Kuba(2010-05-06 08:46) Odpowiedz 00

    JAK RZĄD TUSKA okradł POdwójnie zatrudnionych w dotychczasowych szczególnych i niebezpiecznych warunkach. ! 10_ lat temu kiedy wchodziło OFE nie wolno im się było zapisywać do OFE aby nie stracić uprawnień!!! teraz dowiedzieli się ,że wcześniejszych emerytur też nie będą już mieć - nie mają środków ani tu ani w OFE!-muszą skarżyć skarb państwa!Muszą skarżyć Politycznych Oszustów. Panie Premierze okradanie tak zatrudnionych poprzez napuszczanie medialne większości społeczeństwa w tym przypadku nie wiedzącej często co to są warunki niebezpieczne i szkodliwe przeciwko prawom mniejszości tak zatrudnionej , to jest wasz sposób sposób na politykę.??? -mówił Pan w mediach społeczeństwu  ,że osoby te nie płaciły dodatkowych składek do ZUSu!! --a Komu przedsiębiorstwa państwowe które takie osoby zatrudniały odprowadzały zyski?-jak nie Rządowi RP i społeczeństwu !Kto wybudował te zakłady Które Pan teraz rozsprzedaje?

    .A teraz My się Pana pytamy kto za Pana płacił wyższą składkę aby Pan mógł w przyszłości korzystać z przywilejów emerytalnych premiera ?-

  • kolo(2010-05-06 08:44) Odpowiedz 00

    Jak to czemu ??? Kto utrzyma darmozjadów z mundurówek??? 50 lat i emerytura??? W wysokości 100% ostatnio pobieranej pensji !!! NA BOGA, chcecie tu mieć drugą Grecje???

  • Bagno !(2010-05-06 09:25) Odpowiedz 00

    Ustawodawcy stworzyli prosty system emerytalny !
    Emerytury należą się SB,UB,politykom. rolnikom ,górnikom,mundurowym ..itd
    Żeby było sprawiedliwie dodano świadczenia kompensacyjne nauczycielom .
    A teraz mają problem - rozwalili ZUS !

  • potrzebna reforma emerytalna(2010-05-06 10:18) Odpowiedz 00

    rządzący najwyższy czas wziąć się do roboty a nie za pijar i trąbienie propagandy sukcesu, jak się nie weżmiecie za robotę to opowieść o was w przyszłości rozpoczynać się będzie jak serial Barei "dawno temu ... w czasach propagandy sukcesu"

  • tez obywatelka(2010-05-06 11:28) Odpowiedz 00

    do 9 - POLSKA ZDALA EGZAMIN PONIEWAZ UDALO SIE WPROWADZIC TAKI SYSTEM EMERYTALNY , KTOREGO ZAZDROSCI WIELE PANSTW.JESTESMY JEDNYM Z NIEWIELU PANSTW W KTORYM JEST TYLKO JEDYNA MOZLIWOSC UZYSKANIA EMERYTURY KOBIETA WIEK 60 LAT MEZCZYZNA 65 .
    GDZIE EMERYTURA BEZ WZGLEDU NA WIEK DLA LUDZI ZE STAZEM POWYZEJ 40 LAT?

  • ala 1954(2010-05-06 11:02) Odpowiedz 00

    Polska zdała egzamin, mówią najwięksi polscy politycy...