Wiadomości z działu Praca

17 lutego 2018 r.

Pracodawca, który zdecyduje się wprowadzić ryczałt za nadgodziny, zasadniczo zwolniony jest z obowiązku prowadzenia ewidencji czasu pracy pracowników zgodnie z art. 149 § 2 Kodeksu pracy

Ryczałt za nadgodziny: Jak to działa?17 lutego 2018 r.

Przedsiębiorcy coraz częściej nie tylko wykonują swoje usługi w miejscu prowadzenia działalności, ale także „wypożyczają” swoich specjalistów do wykonania usługi w miejscu wskazanym przez kontrahenta. Tacy pracownicy z reguły pracują w małej grupie, bez bezpośredniego nadzoru pracodawcy oraz kontrahenta. Z uwagi na narzucone terminy, bardzo często przekraczają normy czasu pracy, czego pracodawca z reguły ma świadomość.

17 lutego 2018 r.

Raz zawarta umowa o odroczenie terminu płatności składki może zostać zmieniona, jeśli sytuacja korzystającego płatnika ulegnie zmianie (np. pogorszeniu).

Odroczenie terminu płatności składki ZUS. Kiedy i jak można wnioskować?17 lutego 2018 r.

Płatnik składek na ZUS, który ma chwilowe kłopoty z terminowym regulowaniem bieżących zobowiązań wobec państwowego ubezpieczyciela może wnioskować o odroczenie terminu płatności składki. Wniosek należy złożyć najpóźniej w dniu terminu płatności składek. Korzystający z takiej ulgi płaci dodatkowo jedynie opłatę prolongacyjną, która jest niższa od odsetek za zwłokę.

17 lutego 2018 r.

Według raportu zbiorczego resortu zdrowia z 7 lutego wypowiedzenia tzw. klauzuli opt-out złożyło 2254 lekarzy rezydentów oraz 1940 innych lekarzy

Liczba wypowiedzeń klauzuli opt-out przez rezydentów spada17 lutego 2018 r.

Liczba wypowiedzeń klauzuli opt-out, na mocy której lekarze wydłużają czas pracy, spadła w ostatnich dniach w przypadku młodych lekarzy o ok. 140 - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia przekazanych PAP. Wg ministra zdrowia w niektórych szpitalach są lokalne konflikty między dyrekcją a medykami.

16 lutego 2018 r.

Ustawa przewiduje całkowity zakaz promocji i reklamy usług w zakresie udostępniania solariów.

Od dzisiaj niepełnoletni nie mogą korzystać z solariów16 lutego 2018 r.

Osoby, które nie ukończyły 18 lat, nie mogą korzystać z solarium - wynika to z przepisów, które w piątek weszły w życie. W miejscach, w których są solaria, obowiązkowo będą zamieszczane ostrzeżenia, że korzystanie z nich zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy skóry.

15 lutego 2018 r.

Bartosz Łoza - psychiatra, specjalista terapii środowiskowej. Kierownik Kliniki Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Prezes Polskiego Towarzystwa Neuropsychiatrycznego

Łoza: W Polsce obowiązuje model leminga pędzącego do przepaści [WYWIAD RIGAMONTI]15 lutego 2018 r.

Likwidując psychiatrię, likwidujemy problem depresji i innych zaburzeń. Czyżbyśmy byli radosnym narodem, którego przedstawiciele popełniają nieoczekiwanie dużo samobójstw? Skąd biorą się więc rekordy spożycia leków przeciwbólowych, nasennych i przeciwdepresyjnych, z reguły zapisywanych przez lekarzy niepsychiatrów? Nasz oficjalny system przestał po prostu rejestrować skalę zjawiska – przekonuje w rozmowie z Magdaleną Rigamonti psychiatra Bartosz Łoza.

15 lutego 2018 r.

Warto podkreślić, że wspomniane orzeczenie sądu nie zastępuje alimentów.

Możliwa wypłata pensji do rąk małżonka pracownika15 lutego 2018 r.

Wypłata wynagrodzenia następuje – co do zasady – do rąk zatrudnionego. Za jego pisemną zgodą firma może jednak przelać pensję na wskazany numer rachunku konta bankowego. Pracownik ma też prawo upoważnić inną osobę do odbioru wypłaty, ale nie może się jej zrzec. Czy w związku z tym możliwe jest przekazywanie jego pensji współmałżonkowi (a nie samemu pracownikowi)?

Polecane

Polecane

Reklama