Wiadomości z działu Praca

28 maja 2017 r.

Jaki powinien być przywódca?

Pięć cech dobrego przywódcy, na które zwykle nie zwracamy uwagi28 maja 2017 r.

Istnieje wiele teorii na temat tego, jaki powinien być dobry przywódca. Niektóre stawiają na budowanie autorytetu, inne na umiejętność osiągania celów, a kolejne między innymi na dobrą organizację. Jednak na pewne cechy najlepszych liderów często nie zwraca się uwagi, choć są istotne dla funkcjonowania całego zespołu. Które z nich i dlaczego warto doskonalić?

27 maja 2017 r.

Pracownik ma prawo do urlopu macierzyńskiego przypadającego po dniu śmierci matki dziecka, nawet jeśli ona sama nie miała prawa do tego urlopu.

Uprawnienia rodzicielskie w stosunku pracy. Odpowiedzi na najczęściej zdawane pytania27 maja 2017 r.

Od chwili wprowadzenia sporych zmian w przepisach o urlopach macierzyńskich i rodzicielskich, czyli od 2 stycznia 2016 r., minął już ponad rok. Nadal jednak ogromna część pytań uczestników szkoleń dotyczy właśnie tej problematyki. Jest to spowodowane m.in. tym, że czasy, gdy występował jedynie klasyczny układ – jeden pracownik i jeden pracodawca – dawno już odeszły do lamusa. Dziś coraz częściej bowiem łączy się pracę dla kilku pracodawców równocześnie czy miksuje umowy o pracę z cywilnoprawnymi kontraktami.

26 maja 2017 r.

W interesie przedsiębiorcy jest więc wykazanie w odwołaniu wszelkich okoliczności związanych z powstaniem zadłużenia składkowego

Trudna sytuacja może uchronić przedsiębiorcę od opłaty dodatkowej za zwłokę w składkach26 maja 2017 r.

ZUS wszczął przeciwko mnie egzekucję, bo mam poważne zaległości składkowe. Staram się jednak wpłacać co drugi lub trzeci miesiąc pewne kwoty na poczet długu. ZUS jednak wszczął kolejne postępowanie, tym razem o wymierzenie dodatkowej kary za niepłacenie składek, w wysokości 1000 zł. Czy miał ku temu podstawę, skoro zadłużenie nie powstało z mojej winy, ale dlatego, że moi kontrahenci zalegają z płatnościami? Czy mogę używać tego typu argumentu w sporze z ZUS? Słyszałem, że taka opłata jest wymierzana z automatu jak odsetki.

26 maja 2017 r.

Część decyzji w szkołach już podjęto i niewykluczone, że bez pracy zostaną osoby, które powinny być chronione

Oświatowy galimatias: Czy dyrektorzy szkół będą zwalniać nauczycieli?26 maja 2017 r.

Niecały tydzień został dyrektorom szkół na podjęcie ostatecznych decyzji kadrowych, które są pokłosiem reformy oświaty. Tymczasem nadal nie wiadomo, czy ochrona przed zwolnieniem wynikająca z kodeksu pracy i przepisów o związkach zawodowych dla ciężarnych, związkowców, pracowników przebywających na urlopach macierzyńskim i dla poratowania zdrowia przysługuje również nauczycielom, którzy otrzymali już propozycje przeniesienia w stan nieczynny lub ograniczenia etatu.

26 maja 2017 r.

Trudno jednoznacznie powiedzieć, czy ochrona jest, czy jej nie ma

Nauczyciel chroniony kodeksem? Wątpliwości wciąż przybywa26 maja 2017 r.

Dziś ponownie pochylamy się nad problemami z reformą systemu edukacji. Skupiamy się przy tym na art. 225 przepisów wprowadzających prawo oświatowe, który dotyczy wygaszania gimnazjów i związanych z tym rozwiązań kadrowych w latach szkolnych 2017/2018 i 2018/2019. Przewiduje on trzy możliwości: przeniesienie w stan nieczynny, ograniczenie wymiaru etatu lub wypowiedzenie umowy (co warto podkreślić, art. 226 ustawy, który dotyczy likwidacji samodzielnego gimnazjum i będzie stosowany w trakcie roku szkolnego 2018/2019, przewiduje już tylko zwolnienia).

Polecane

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama