Wiadomości z działu Praca

23 czerwca 2018 r.

Andrzej Szahaj

Szahaj: Tak zmieniła się praca [OPINIA]23 czerwca 2018 r.

Przekonanie, że w ostatnich latach zmienił się charakter pracy, jest powszechne. Dużo się o tym dyskutuje np. w kontekście rozwoju nowych technologii. Nie jest jednak powszechne zrozumienie, na czym polegała owa zmiana. Dlatego warto sprawie przyjrzeć się bliżej.

23 czerwca 2018 r.

Idziesz do pracy i dostajesz ciągle po głowie: od pacjentów, oddziałowej, ordynatora. Nie ma dyżuru, żeby ktoś mi nie naubliżał. Dużo rzadziej obrywają lekarze i pielęgniarze. Facetów się nie rusza.

Polskie pielęgniarki: Pracują na dwóch etatach, ale i tak muszą dorabiać prywatnymi wizytami. Pogardzane przez lekarzy i pacjentów23 czerwca 2018 r.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Lublinie odwołał wcześniej zaplanowane zabiegi i operacje. Podobna sytuacja zdarzyła się w kwietniu w Szpitalu im. N. Barlickiego w Łodzi. Przyczyną była nieobecność pielęgniarek, które przebywały na zwolnieniu lekarskim. Od paru miesięcy pielęgniarki i położne ze Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach domagają się m.in. podwyżek oraz zwiększenia zatrudnienia, podobnie ich koleżanki z Ostrowca Świętokrzyskiego. Takich miejsc zapalnych w całym kraju jest więcej.

23 czerwca 2018 r.

Okoliczności i przyczyny zdarzenia, zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy, analizuje zespół powypadkowy.

Wypadek przy pracy: Prawo do świadczeń zależy od winy zatrudnionego23 czerwca 2018 r.

Pracownik uległ wypadkowi przy pracy i przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. W toku postępowania zespół powypadkowy ustalił, że wyłączną przyczyną tego zdarzenia było naruszenie przez pracownika przepisów bhp. Czy w takim przypadku pracownikowi należy wypłacać zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100 proc., czy wynagrodzenie chorobowe ze środków pracodawcy w wysokości 80 proc.?

22 czerwca 2018 r.

Badanie Najbardziej pożądani pracodawcy w opinii specjalistów i menedżerów zostało przeprowadzone metodą CAWI oraz CATI w terminie: grudzień 2017 – styczeń 2018. W anonimowym badaniu udział wzięło 4102 specjalistów i menedżerów z całego kraju. Badanie było anonimowe.

O jakim pracodawcy marzą Polacy?22 czerwca 2018 r.

Wielkość i prestiż firmy, styl zarządzania i kultura organizacyjna oraz wysokość wynagrodzenia, to trzy główne cechy, których szukamy u idealnego pracodawcy. Jak wynika z badania Antal „Najbardziej pożądani pracodawcy”, przeprowadzonego wśród ponad 4 tys. specjalistów i menedżerów, w TOP5 wskazań znalazły się również: innowacyjność, stabilność zatrudnienia i możliwości szkolenia.

22 czerwca 2018 r.

Szczególna ochrona pracowników zyskuje nowy wymiar

Zwolniony pracownik powróci jak bumerang. I to jeszcze przed wyrokiem sądu22 czerwca 2018 r.

Przymus zatrudniania zwolnionego działacza związkowego w trakcie trwania procesu sądowego. Nakaz przywrócenia do pracy kobiety w ciąży, z którą dyscyplinarnie rozwiązano umowę o pracę – aż do czasu wydania wyroku. I „tymczasowy” powrót do pracy każdego pracownika, który uzyska korzystne dla siebie orzeczenie w pierwszej instancji. Takie sytuacje będą mieć miejsce, jeśli zaproponowane przez rząd zmiany w procedurze cywilnej wejdą w życie

21 czerwca 2018 r.

Dodała, że w lipcu nauczyciele "otrzymają ponad 1000 zł świadczenia urlopowego".

Minister edukacji: Wykonamy wyrok NSA21 czerwca 2018 r.

"Czekamy na pisemne uzasadnienie decyzji sądu i wykonamy wyrok" – zapewniła w czwartek minister edukacji Anna Zalewska. Chodzi o decyzję NSA, w wyniku której MEN musi ujawnić nazwiska autorów podstaw programowych. Zapowiedziała też, że nie będzie zwolnień nauczycieli.

Polecane

Polecane