Wiadomości z działu Praca

24 września 2016 r.

Protest pracowników służby zdrowia

Protest pracowników służby zdrowia w Warszawie. Domagają się podwyżek i poprawy warunków pracy24 września 2016 r.

Pracownicy służby zdrowia protestują na ulicach Warszawy. Domagają się podwyżek, bo - jak oceniali - pensje wielu grup w służbie zdrowia są głodowe. - Chcemy wzrostu nakładów na leczenie i na nasze wynagrodzenia podstawowe. Jesteśmy przeciwko reglamentacji procedur, ponieważ, lecząc pacjentów, chcemy im zaoferować jakieś badanie, ale nie możemy tego zrobić, bo szpitala an to nie stać - mówi Joanna Matecka, wiceprzewodnicząca Porozumienia Rezydentów OZZ

24 września 2016 r.

Kontrola nie zakończy się na dokonaniu samych ustaleń i ich udokumentowaniu, jeśli w toku postępowania kontrolnego stwierdzone zostaną nieprawidłowości w zakresie wypłacania wynagrodzenia

Jest sposób, by nie płacić 13 zł od zleceń. Kontrola PIP może być nieskuteczna24 września 2016 r.

Nowe regulacje dotyczące płacy minimalnej dla zleceniobiorców wejdą w życie 1 stycznia 2017 r. Jednak już dziś firmy dopytują, zawierając nowe i analizując dotychczasowe umowy, czy i kiedy mogą korzystać z wyjątków od obowiązku zapłaty stawki godzinowej. Interesuje je zwłaszcza ten, który pozwala nie stosować nowego, ustawowego minimum, w przypadku gdy miejsce i czas wykonania zlecenia wybiera zleceniobiorca, a zleceniodawca płaci mu tylko prowizję. Wydaje się bowiem, że może on mieć powszechne zastosowanie, zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy zawierają umowy-zlecenia na dłuższy okres. W tym kontekście – choć nie tylko – firmy pytają również, jak dokładnie będą wyglądać kontrole Państwowej Inspekcji Pracy dotyczące wypłaty najniższej płacy dla zleceniobiorców. Czy sprawdzi ona wyłącznie fakt wypłaty, czy również zawarte umowy? Oprócz zakresu kontroli dyskusyjna jest też jej spodziewana skuteczność.

23 września 2016 r.

Ustawa nie obejmie małych sklepów. Zakazem handlu w niedziele nie będą objęte też niewielkie stacje benzynowe, apteki, kioski nieprzekraczające 50 mkw. powierzchni. Nie jest to więc projekt zakazu handlu w niedzielę, tylko wsparcie małych sklepów kosztem super- i hipermarketów oraz galerii handlowych

Wyższa płaca za pracę w niedzielę23 września 2016 r.

Do Sejmu trafiła ustawa ograniczająca handel w niedzielę, pod którą Solidarność zebrała ponad 500 tys. podpisów. Zgodnie z propozycjami związkowców zakaz ma objąć głównie galerie handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe i sklepy sieci franczyzowych.

23 września 2016 r.

Wątek dotyczący tego, czy urlopy związane z rodzicielstwem nie są wykorzystywane w sposób sprzeczny z przeznaczeniem, często umyka ekspertom piszącym o możliwości dorabiania w ich trakcie

Urlopy macierzyńskie i rodzicielskie: legalny sposób na podwójne dochody?23 września 2016 r.

Korzystanie z urlopów związanych z rodzicielstwem to wciąż domena kobiet. Nie wszystkie jednak robią z nich taki użytek, jaki zapewne był zakładany przez ustawodawcę przy uchwalaniu przepisów. Coraz więcej matek idzie na urlop macierzyński lub rodzicielski, ale nie po to, by opiekować się dzieckiem – a przynajmniej nie tylko. Część z nich robi to, by z jednej strony uzyskać pieniądze od ZUS w postaci zasiłku macierzyńskiego, a z drugiej nadal zarabiać – i to niekoniecznie u dotychczasowego pracodawcy. 

22 września 2016 r.

9 polskich uczelni w Times Higher Education World University Ranking22 września 2016 r.

Dziewięć polskich uczelni uwzględniono w międzynarodowym rankingu Times Higher Education World University Ranking. Dwie najlepsze z nich: Uniwersytet Warszawski i Politechnika Warszawska znalazły się dopiero w szóstej setce zestawienia. Pierwsze miejsce - po raz pierwszy w historii rankingu - zajął brytyjski Oxford, detronizując uczelnie z USA.

22 września 2016 r.

Minister Zalewska podczas przedstawiania informacji, zwracając się do posłów PO, powiedziała: "Czas skończyć dyskusję i podejmować odważne decyzje, na które państwa nie było stać"

Zalewska: Czas skończyć dyskusję i podejmować decyzje22 września 2016 r.

Czas skończyć dyskusję i podejmować decyzje - powiedziała minister edukacji Anna Zalewska przedstawiając w Sejmie informację ws. planowanej reformy systemu edukacji. Szefowa MEN podkreśliła, że reforma odpowiada na zapotrzebowanie rodziców i zapewniła, że nie będzie zwolnień nauczycieli.

Polecane

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama