Wiadomości z działu Praca

29 listopada 2015 r.

 według Szumlewicza, minimalna stawka godzinowa w umowach zlecenie i o dzieło powinna być wyższa od stawki wyznaczonej w umowach na etat o co najmniej 3 zł.

Minimalna stawka godzinowa na śmieciówce wyższa niż na etacie? OPZZ chce 15 złotych29 listopada 2015 r.

"Beata Szydło zadeklarowała, że jej rząd wprowadzi stawkę 12 zł brutto za godzinę. Niewątpliwie byłby to krok w dobrym kierunku, jednak naszym zdaniem niewystarczający. Po pierwsze, propozycja Prawa i Sprawiedliwości, dotyczyła tylko części umów cywilnoprawnych, odnośnie których pracodawca wyraziłby wolę wpisania minimalnej stawki godzinowej. Po drugie, uważamy, że minimalna płaca godzinowa powinna być wyższa dla umów cywilnoprawnych niż dla umów etatowych” - podkreślił Szumlewicz w stanowisku przesłanym PAP.

29 listopada 2015 r.

Zwolnienie lekarskie

E-zwolnienia od 2016 r.: Co zmienia się dla pracodawcy i pracownika?29 listopada 2015 r.

Od 1 stycznia 2016 r. tradycyjne L4 zostaną zastąpione przez elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA). Nie jest to równoznaczne, że znikną dotychczasowe papierowe L-4. Do dnia 31 grudnia 2017 r. lekarz będzie mógł wystawiać zwolnienia papierowe na dotychczasowych zasadach. Po tym terminie - od 1 stycznia 2017 r. - wystawiane będą wyłącznie zwolnienia elektroniczne.

29 listopada 2015 r.

Metody poszukiwania pracy wciąż ewoluują, jednak niezależnie od postępujących zmian, CV cały czas stanowi jeden z ich istotniejszych elementów

5 zasad idealnego CV 29 listopada 2015 r.

CV stanowi istotny oręż w walce o wymarzoną pracę. Im lepiej je przygotujemy, tym większa szansa na przejście wstępnego etapu rekrutacji. To pierwszy dokument, na który spojrzy nasz przyszły pracodawca. Jeśli zatem zależy nam na zwróceniu jego uwagi na naszą kandydaturę – nie lekceważmy tego pierwszego kroku. Oto 5 wskazówek, zebranych przez ekspertów ManpowerGroup, z których warto skorzystać, jeśli chcesz, by to właśnie Twoja aplikacja przykuła uwagę.

28 listopada 2015 r.

E-zwolnienia usprawnią procedurę wystawiania zwolnień lekarskich.

E-zwolnienia od 2016: Jakie obowiązki ma pracodawca?28 listopada 2015 r.

Od 1 stycznia 2016 r. tradycyjne L4 zostaną zastąpione przez elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA). Nie jest to równoznaczne, że znikną dotychczasowe papierowe L-4. Do dnia 31 grudnia 2017 r. lekarz będzie mógł wystawiać zwolnienia papierowe na dotychczasowych zasadach. Po tym terminie - od 1 stycznia 2017 r. - wystawiane będą wyłącznie zwolnienia elektroniczne.

27 listopada 2015 r.

Zwolniony z pracy pracownik ma prawo i powinien poznać przyczyny rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia już z pisma pracodawcy o rozwiązaniu niezwłocznym umowy o pracę.

Poradnik pracodawcy: Ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych jako przyczyna rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia27 listopada 2015 r.

Umowa o pracę może ulec rozwiązaniu nie tylko w drodze wypowiedzenia czy na podstawie porozumienia stron. Istnieją bowiem sytuacje, w których uzasadnione jest natychmiastowe rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem. W dzisiejszym poradniku podpowiemy pracodawcom m.in. kiedy mogą oni rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia i jak należy liczyć ustawowy termin, w którym pracodawca może dokonać niezwłocznego rozwiązania umowy o pracę.

27 listopada 2015 r.

Beata Szydło

Szydło: Zrealizujemy program 500+. Rodzice, którzy nie chcą - nie muszą z niego korzystać27 listopada 2015 r.

"Chcemy do końca roku przeprowadzić sprawy organizacyjne i od początku roku realizować zapowiedziany program. Np. program Rodzina 500+. (...) Z żadnych zobowiązań się nie wycofujemy. (...) Na najbliższym posiedzeniu rządu zostanie przyjęta mapa drogowa wprowadzenia programu 500+. Kolejnym krokiem będzie skierowanie jej do Sejmu, przyjęcie i w przyszłym roku program zacznie działać. We wtorek tę szczegółową mapę przedstawię" - powiedziała Szydło w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

26 listopada 2015 r.

Elżbieta Rafalska

Rafalska: W projekcie 500+ nie ma progów dochodowych przy kolejnym dziecku26 listopada 2015 r.

Jak mówiła, rozmawiała na ten temat z premier Beatą Szydło i nie ma planów wycofania się z koncepcji, według której 500 zł na drugie i kolejne dziecko otrzymają wszyscy rodzice, którzy złożą odpowiedni wniosek. Próg dochodowy miałby obowiązywać wyłącznie, jeśli chodzi o wsparcie na pierwsze dziecko - otrzymywałyby go rodziny, w których dochód w przeliczeniu na osobę nie przekraczałby kwoty 800 zł lub 1200 zł, jeżeli którekolwiek z dzieci jest dzieckiem niepełnosprawnym.

26 listopada 2015 r.

Pracownicy urzędów państwowych mają określony czas pracy.

Urzędnik może odmówić zgody na pracę po godzinach26 listopada 2015 r.

Jestem zatrudniona w Kancelarii Prezydenta. Przełożony polecił mi, abym została po godzinach, ale nie mogę sobie na to pozwolić. Mąż jest w delegacji, więc to ja muszę odbierać z przedszkola trzyletnią córeczkę. Czy w takiej sytuacji mogę odmówić wykonania polecenia – pyta pani Agnieszka.

Prawo na co dzień

reklama