Wiadomości z działu Praca

1 lutego 2015 r.

Zestawienie zeszłorocznych wynagrodzeń

W jakich branżach w Warszawie zarabia się najwięcej1 lutego 2015 r.

Połowa osób zatrudnionych w Warszawie zarabiała w 2014 roku przynajmniej 6 000 PLN brutto miesięcznie – wynika z przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. Średnie wynagrodzenie w stolicy wyniosło natomiast 8 182 PLN brutto miesięcznie. Najwyżej płatne stanowiska oferowały przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 250 pracowników.

31 stycznia 2015 r.

Przez 10 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej zmienił się charakter polskiej emigracji.

Polska wśród liderów państw skąd ucieka najwięcej wykształconych ludzi. "Szukają normalności"31 stycznia 2015 r.

W ciągu ostatnich lat zmienił się charakter polskiej emigracji. Po fali wyjazdów osób z niskimi kwalifikacjami coraz częściej na wyjazd decydują się osoby wysoko wykwalifikowane. Z najnowszych badań Instytutu Gallupa wynika, że Polska jest w czołówce krajów z największym odpływem młodych, zdolnych i przedsiębiorczych.

31 stycznia 2015 r.

Mediana wynagrodzeń jest niższa niż średnia

Polskie firmy płacą o 40 proc. mniej niż zagraniczne31 stycznia 2015 r.

Połowa pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwach z przewagą kapitału polskiego nie zarabiała więcej niż 3 600 PLN brutto miesięcznie. Firmy krajowe płaciły przeciętnie o około 40 proc. mniej niż firmy z przewagą kapitału zagranicznego, w których połowa pracowników zarabiała poniżej 5 833 PLN brutto miesięcznie.

31 stycznia 2015 r.

Za pięć lat średni czas pozostawania bez zatrudnienia powinien się skrócić do 6 miesięcy.

Lepsze szkoły zawodowe sposobem na bezrobocie?31 stycznia 2015 r.

Szkolnictwo zawodowe musi dostosować się do potrzeb rynku pracy. Stąd konieczne jest włączanie do programu kształcenia praktycznej nauki zawodu. Aby tak było niezbędna jest współpraca firm ze szkołami - podkreśla wiceminister pracy Jacek Męcina.

Prawo na co dzień