Wiadomości z działu Praca

20 września 2014 r.

Przyczyny ekonomiczne są jednymi z najczęstszych powodów zamachów samobójczych

Samobójstwo jako najpoważniejszy skutek bezrobocia20 września 2014 r.

W 2004 roku stopa bezrobocia w Polsce wynosiła 19%. Zanotowano wówczas 4,9 tys. samobójstw. W kolejnych latach odsetek bezrobotnych stopniowo spadał, aż do 2008 roku. Liczba zamachów samobójczych również się zmniejszyła. Wyjątkiem jest tutaj wspomniany rok 2008, gdzie pomimo spadku bezrobocia liczba samobójstw była wyższa niż w roku poprzednim (4 tys. w 2008 roku wobec 3,5 tys. w 2007 roku).

20 września 2014 r.

Polska krajem prekariuszy: Bez perspektyw życiowych, bez przyszłości20 września 2014 r.

Prekariusze są zatrudnieni w przemyśle i na wyższych uczelniach. To pracownicy sieci handlowych i artyści. Ta grupa jest większa, niż nam się zdaje. I choć jej członkowie mają wspólne problemy i mogliby się wspólnie bronić, to nie wykształcili jeszcze klasycznej klasowej solidarności, jaką mieli proletariusze - uważa Jarosław Urbański socjolog, członek Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza.

20 września 2014 r.

Robotnicy budowlani w Londynie za swoje zarobki mogli spokojnie wykarmić trzyosobową rodzinę. A w Warszawie...

Jakie były zarobki w dawnej Polsce?20 września 2014 r.

W XVI wieku robotnik budowlany w Warszawie mógł ze swojej pensji samodzielnie utrzymać trzyosobową rodzinę. Dziś przeciętne zarobki takiego pracownika wystarczają na pokrycie zaledwie 80 procent minimum socjalnego dla dwojga rodziców z jednym dzieckiem. Okazuje się również, że emigracja zarobkowa od wieków jest dla Polaków atrakcyjna. Już czterysta lat temu rzemieślnik na budowie w Londynie zarabiał o 82% więcej niż w Warszawie.

19 września 2014 r.

Pracodawca powinien udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w tym roku, w którym nabył on do niego prawo.

Kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop19 września 2014 r.

Nie mam w pracy zmiennika i dlatego nazbierało mi się sporo zaległego urlopu wypoczynkowego. Szef każe mi go wykorzystać, ale nie mam komu powierzyć moich zadań. Czy pracodawca może mnie wysłać na urlop w dogodnym dla niego czasie bez uzgadniania terminu ze mną i nie zapewniając zastępstwa? A może mógłbym po prostu dostać pieniądze za niewykorzystany wypoczynek? – zastanawia się pan Mirosław.

19 września 2014 r.

W omawianej sprawie mamy do czynienia ze zwykłym poleceniem służbowym,

Kierownik czasowo może być robotnikiem19 września 2014 r.

Oddelegowanie pracownika do innych zajęć na trzy miesiące nie oznacza, że przełożony chce ominąć wręczenie podwładnemu wypowiedzenia zmieniającego. Takie działanie należy traktować jak zwykłe polecenie służbowe. Tak wczoraj orzekł Sąd Najwyższy.

Prawo na co dzień