Wiadomości z działu Praca

4 października 2015 r.

88% respondentów odbyło lub odbywa praktyki w trakcie studiów.

Praktyki i staże przepustką do kariery zawodowej?4 października 2015 r.

Przed nami rozpoczęcie kolejnego roku akademickiego. Czy studiowanie oznacza lukę w CV, czy raczej jest okresem bogatym w doświadczenia związane ze zdobywaniem kompetencji? Jak wynika z badania Pracuj.pl Studenci i absolwenci na rynku pracy, 77% respondentów odbywa praktyki, a 65% badanych podejmuje pracę zawodową w trakcie studiów. Zdobyte podczas praktyk doświadczenie przekłada się, w ocenie respondentów, na podniesienie ich kompetencji zawodowych. Jednak mniej niż połowa badanych (42%), podejmuje pierwszą pracę związaną z kierunkiem studiów.

4 października 2015 r.

W realnym świecie każda krytyczna uwaga pod kątem działań przełożonego wiąże się z ryzykiem.

Problem z szefem? Zobacz, jak zmienić sytuację w firmie4 października 2015 r.

Każdy z nas ma wpływ na funkcjonowanie firmy w której pracuje, trzeba po prostu wiedzieć jak i gdzie przyłożyć nacisk, by nastąpiła pożądana zmiana. Wystarczy odrobina odwagi, by zmienić swojego pracodawcę. Jak pokonać lęk przed szefem? Kiedy i jak go krytykować? Wskazówki znajdziecie w poniższym tekście.

4 października 2015 r.

Premier Ewa Kopacz podsumowuje rok pracy rządu

Jak uleczyć chory polski rynek pracy? Zobacz, co proponują wszystkie partie4 października 2015 r.

Według Prawa i Sprawiedliwości państwo powinno aktywnie podejść do problemów rynku pracy. Istotną część programu zajmują więc rozmaite propozycje wsparcia dla przedsiębiorców, którzy stworzą miejsca pracy dla ludzi młodych lub w rejonach "zdegradowanych ekonomicznie", jak np. zmniejszenie do 50 proc. stawki maksymalnej podatku od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej dla przedsiębiorców zatrudniających określoną liczbę osób do 35. roku życia. Program PiS przewiduje także m.in. wsparcie dla młodych absolwentów, chcących zakładać własne firmy poprzez preferencyjne kredyty, czy ulgi podatkowe i w składkach na ZUS dla początkujących przedsiębiorców.

3 października 2015 r.

3. Republika Południowej Afryki

W RPA stopa bezrobocia wśród młodych wynosi 51,3 proc.

7 krajów z największym bezrobociem wśród młodych3 października 2015 r.

Jak wskazują analizy przeprowadzone w 2014 przez Organizację Wzajemnej Współpracy Gospodarczej (OECD) Polska zajmuje 9 miejsce pod względem najwyższego bezrobocia wśród osób młodych (23,9 proc.). Dowiedz się, w których krajach osobom w wieku od 15 do 24 lat najtrudniej jest znaleźć zatrudnienie.

3 października 2015 r.

Co trzeci Polak otrzymuje pracę po znajomości

Co trzeci Polak otrzymuje pracę po znajomości3 października 2015 r.

Jeśli rekomendujemy do pracy znajomych, ma to miejsce głównie wtedy, kiedy mają odpowiednie kompetencje. Obecnie coraz rzadziej postrzegamy polecanie do pracy jako zjawisko nieetyczne lub nadużywanie kontaktów. Prawie 1/3 z nas otrzymuje oferty pracy po znajomości lub wykorzystując kontakty osobiste. Takie wnioski płyną z badania zrealizowanego przez portal Praca.pl.

3 października 2015 r.

Co pracownikom obiecuje PO


Platforma Obywatelska nadal próbuje uporządkować rynek pracy, czemu służy między innymi walka z szarą strefą. 


Guza: Jeden kontrakt, wiele pytań>>


Jednym z elementów tej walki byłoby więc wprowadzenie jednolitego kontraktu z pracownikiem. W zamierzeniu - miałoby to wyeliminować śmieciówki. "Umowy cywilnoprawne, te trwające ponad miesiąc, jak również te formy zatrudnienia, które są dziś regulowane w kodeksie pracy, zastąpimy jednym kontraktem” – zapowiedziała Kopacz podczas prezentacji nowego programu. PO chce wprowadzić kontrakt w ciągu najbliższych dwóch lat. Zmiany nie objęłyby jednak samozatrudnionych, rolników i pracujących na umowy o dzieło.


Pracodawcy też proponują zlikwidowanie obowiązujących kontraktów>>


W ramach walki z szarą strefą i stabilizacji zatrudnienia Ewa Kopacz zaproponowała też wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej, nie mniejszej niż 12 zł brutto.


Premier zapowiedziała też likwidację obowiązku finansowania przez pracodawców etatów związkowych.

Pensja tysiąc euro i jedna umowa, czyli co partie przed wyborami proponują pracownikom3 października 2015 r.

Próbę naprawy rynku pracy podejmowały już poprzednie rządy. W wyniku walki dzisiaj już byłego premiera Donalda Tuska ze śmieciówkami między innymi oskładkowano wszystkie umowy-zlecenia oraz wprowadzono maksymalne limity trwania kontraktów na czas określony. Jednak do wyborów coraz bliżej  i partie składają kolejne obietnice mające przyciągnąć do nich polskich pracowników. Oto propozycje największych ugrupowań.

2 października 2015 r.

Czy można sprawdzić kogoś bez jego wiedzy?

Szef może sprawdzić, czy jego pracownik dopuścił się przestępstwa2 października 2015 r.

Pracodawca powinien na własną rękę zweryfikować, czy kandydat do pracy był skazany, jeśli wprost z ustaw nie wynika, że potencjalny pracownik ma obowiązek dostarczyć stosowne zaświadczenie. Właściciel firmy może też zobowiązać go do złożenia tylko oświadczenia o niekaralności. Dla osób chcących pracować na niektórych stanowiskach uzyskanie zaświadczenia z Krajowego Rejestru Skazanych jest bezpłatne.

Prawo na co dzień

reklama