Wiadomości z działu Praca

2 grudnia 2016 r.

Firmy angażujące zleceniobiorców, które stosują bezpłatne zakazy konkurencji, nie powinny jednak przedwcześnie zacierać rąk.

Firmy forsują bezpłatny zakaz konkurencji. To dla nich pokusa, ale i pułapka2 grudnia 2016 r.

Umowy o zakazie konkurencji to domena nie tylko stosunków pracy. Od kiedy kontrakty pracownicze straciły swój monopol jako rozwiązanie typowe dla świadczenia pracy, a przedsiębiorcy zaczęli wykorzystywać w tym celu również umowy cywilnoprawne, zwłaszcza zlecenia, zakazy konkurencji przy takich umowach zaczęły stawać się coraz bardziej popularne. I co ciekawe, zdarza się, że zleceniodawcy wykorzystują naiwność zleceniobiorców, podpisując z nimi zakazy na okres po ustaniu umowy bez wynagrodzenia. A ci ostatni, jak się okazuje, bez zastanowienia się na to godzą. To, jakie będą konsekwencje bezpłatnego ograniczenia ich działalności zawodowej, dociera do nich dopiero po czasie. Są wówczas zaskoczeni, że zabrania im się pracy u konkurencji, a jednocześnie nie daje nic w zamian.

2 grudnia 2016 r.

Rafał Woś

Woś: Precz z pracą domową2 grudnia 2016 r.

Być może już państwo słyszeli, że w Hiszpanii trwa strajk... rodziców. Protest polega na tym, że zabrania się dzieciom chodzącym do szkoły odrabiania prac domowych. Rodzice próbują w ten sposób walczyć z fatalnym ich zdaniem zwyczajem zadawania do domu zbyt dużej porcji nauki. Zwłaszcza na weekendy.

1 grudnia 2016 r.

Można również zastrzec, że pracownik ma obowiązek zwrotu samochodu na każde żądanie pracodawcy.

Czy chory pracownik musi oddać służbowe auto1 grudnia 2016 r.

Firma udostępniła pracownikowi samochód służbowy. Z pracownikiem nie podpisano jednak umowy powierzenia pojazdu. Kwestia korzystania z aut służbowych nie jest też określona w wewnątrzzakładowych regulacjach. Czy w przypadku długotrwałej choroby pracownika firma może żądać zwrotu pojazdu?

Polecane

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama