Wiadomości z działu Praca

4 lipca 2015 r.

Odpowiednio wcześniej sprawdź, czy działa sprzęt. 5 minut przed rozmową to nie najlepszy czas, by stwierdzić, że nie masz połączenia z Internetem

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej przez Skype?4 lipca 2015 r.

Rozmowa kwalifikacyjna przez Skype ma taką samą wartość, jak ta przeprowadzona twarzą w twarz - też może nam zapewnić pracę marzeń. Zwłaszcza w dużych firmach, w których oddziały są porozrzucane po całym świecie, rekrutacja online to standard, w którym trzeba się odnaleźć. Eksperci Jobs Plus podpowiadają, jak się przygotować do wirtualnego spotkania z rekruterem.

4 lipca 2015 r.

Ogólny zarys wymaganych kompetencji znajdziemy oczywiście w ogłoszeniu rekrutacyjnym, ale zawsze należy doprecyzować szczegóły, np. na co będzie kładziony nacisk w trakcie tzw. „okresu próbnego”, jak mierzone są osiągnięcia

10 pytań, które powinieneś zadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej 4 lipca 2015 r.

– Ostatni etap rozmowy kwalifikacyjnej przewidziany jest zwykle dla kandydata. Wie już czego firma od niego oczekuje, ale powinien jeszcze dopytać o istotne dla niego kwestie, by zweryfikować na ile dane stanowisko rzeczywiście odpowiada jego oczekiwaniom – mówi Michał Środa, specjalista ds. rekrutacji GoWork.pl. Niewiele osób korzysta z tego przywileju, często dlatego, że po prostu nie wiedzą jakie pytania zadać. O co więc warto pytać?

4 lipca 2015 r.

Umowa na czas określony tylko przez 33 miesiące


Zmiany ograniczające nieuzasadnione wykorzystywanie umów o pracę na czas określony zostały przyjęte przez Sejm. Teraz trafią teraz do Senatu, a w życie wejdą 6 miesięcy po ogłoszeniu, czyli najprawdopodobniej w pierwszej połowie 2016 r.


Nowa ustawa zastępuje obecną zasadę, która przewiduje, że trzecia umowa na czas określony zawarta z tym samym pracodawcą przekształca się w umowę na czas nieokreślony, zapisem, iż maksymalny okres zatrudnienia terminowego nie może być dłuższy niż 33 miesiące. Jednocześnie liczba tych umów nie będzie mogła przekraczać trzech - czwarta z mocy ustawy stanie się umową na czas nieokreślony. Wcześniej będzie można zawrzeć umowę na okres próbny nie dłuższy niż 3 miesiące. 
>>Czytaj też: Trzecia umowa o pracę. Zawsze musi być na czas nieokreślony?

Umowy i urlopy rodzicielskie, czyli co wkrótce zmieni się w prawie pracy4 lipca 2015 r.

Wybory już jesienią, jednak rząd nadal liczy na przepchnięcie kolejnych zmian w prawie pracy. Udało się już przekonać posłów do wprowadzenia ograniczeń w zawieraniu umów na czas określony, a w kolejce czeka kolejny projekt, rozszerzający uprawnienia rodzicielskie pracowników. Dowiedz się więcej o tym, jakich zmian możemy się spodziewać w najbliższym czasie w prawie pracy.

2 lipca 2015 r.

Wystarczy, że funkcjonariusz po długotrwałej chorobie zgłosi chęć podjęcia służby

Policjant na chorobowym: Funkcjonariusz służy nie tylko patrolując ulicę2 lipca 2015 r.

Powodem sporu był rozkaz personalny komendanta miejskiego wydany 22 maja 2013 r. Na tej podstawie pracę stracił starszy sierżant, który nieprzerwanie przebywał na zwolnieniu lekarskim od 21 maja 2012 r. do 12 maja 2014 r. W ocenie przełożonych tak długi okres nieobecności powodował negatywne skutki dla całej jednostki, bo koledzy chorego musieli pełnić za niego służbę.

Prawo na co dzień

reklama