Wiadomości z działu Praca

9 lutego 2016 r.

Prezes NRL: Bezpłatne leki dla seniorów powinny być wprowadzane ostrożnie 9 lutego 2016 r.

Rząd przyjął projekt 75+ dotyczący bezpłatnych leków dla seniorów. Przygotowane przez ministerstwo zdrowia rozwiązania zakładają, że wszystkie osoby, które ukończyły 75 lat otrzymają darmowe leki, znajdujące się w odrębnym wykazie na liście refundacyjnej. Receptę na bezpłatne leki dla seniorów będą mogli wystawić lekarze i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej

9 lutego 2016 r.

Starszym osobom bezpłatne leki i wyroby medyczne będą mogli przepisywać na receptę lekarze i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej.

Bezpłatne leki dla seniorów: Rząd przyjął projekt 75+9 lutego 2016 r.

Rząd przyjął projekt 75+ dotyczący bezpłatnych leków dla seniorów. Przygotowana przez ministerstwo zdrowia nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zakłada, że wszystkie osoby, które ukończyły 75 lat otrzymają bezpłatnie leki, znajdujące się w odrębnym wykazie na liście refundacyjnej. Rozwiązanie to oznacza spełnienie obietnicy złożonej przez premier Beatę Szydło w exposé.

9 lutego 2016 r.

Co do zasady, na wsparcie nie mogą liczyć panie uprawnione do zasiłku macierzyńskiego lub podobnego świadczenia w innym niż powszechny system ubezpieczeniowy (np. mundurowi).

Zasiłek macierzyński nie będzie niższy niż świadczenie rodzicielskie9 lutego 2016 r.

Pani Sylwia w maju zostanie po raz drugi mamą. – Moje główne źródło dochodów to umowy o dzieło. Tak jest już od wielu lat. Ze względu na składki i ubezpieczenia jestem jednak zatrudniona na 1/8 etatu. Pieniądze są praktycznie żadne, ale w sumie to nie one były najważniejsze przy podjęciu decyzji o zatrudnieniu. Słyszałam, że teraz kobiety, które dotychczas nie były uprawnione do zasiłku, mogą dostać tysiąc złotych miesięcznie. Z tytułu pracy zasiłek nie przekracza 200 zł, zastanawiam się więc, co powinnam zrobić – rozwiązać umowę, a może kontynuować pracę – prosi o radę czytelniczka.

9 lutego 2016 r.

Nie ma jednego przepisu regulującego korzystanie z telefonu prywatnego podczas pracy.

Pracodawca może odebrać telefon pracownikowi i ograniczyć rozmowy w czasie pracy9 lutego 2016 r.

Jestem zatrudniona w odzieżowej korporacji handlowej. Po przyjściu do pracy musimy zdeponować telefony komórkowe we wskazanych przez szefostwo szafkach. Mamy do nich dostęp raz dziennie podczas przerwy. Jeśli jednak pójdę wtedy coś zjeść, nie mam czasu, by odebrać komórkę z depozytu – żali się pani Marlena. – Czy moja firma nie przesadza z tym zakazem? Może się przecież zdarzyć pilny telefon, a ja nie będę mogła go odebrać. Czy takie działania są zgodne z prawem i co my jako pracownicy możemy z tym zrobić – pyta czytelniczka.

9 lutego 2016 r.

Jako przyczyny nieprawidłowości PIP wymienia m.in. chęć obniżania kosztów pracy.

PIP: Firmy wciąż zastępują umowy o pracę kontraktami cywilnoprawnymi9 lutego 2016 r.

PIP alarmuje – rośnie liczba przypadków nadużywania niepracowniczego zatrudnienia. W 2015 r. nieprawidłowości w tym zakresie ujawniono w ponad 2 tys. firm, przede wszystkim z branży budowlanej, handlowej, usługowej, ochroniarskiej i przetwórstwa przemysłowego. Tylko z planowych kontroli, które objęły 2 tys. przedsiębiorstw zatrudniających 44 tys. osób na umowach cywilnoprawnych, wynika, że 26,7 proc. przeanalizowanych kontraktów ma cechy umowy o pracę.

9 lutego 2016 r.

Odkąd politycy odkryli, że można próbować przekupić obywateli, oferując pieniądze za posiadanie dzieci, czynią to nieustannie.

Prokurat: 500+? Pieniądze wyrzucone w wyimaginowane dzieci9 lutego 2016 r.

Becikowe oraz comiesięczny grant na dziecko to typowe przykłady pozornie dobrych i szlachetnych intencji rządu, które całkowicie zawodzą jako instrument mający przekonać do posiadania dziecka. Jakiś czas temu na polskiej elicie politycznej ktoś przeprowadził incepcję, czego wynikiem jest dyskutowany pomysł wypłacania 500 zł na dziecko miesięcznie. Niedługo i Polska weźmie udział w wyścigu marnotrawstwa, z którego zadowoleni będą głównie urzędnicy, bo niezbędne będą etaty dla rozdzielających fundusze. Nie będziemy z pomysłem sponsorowania urodzeń osamotnieni.

Prawo na co dzień

reklama