Wiadomości z działu Praca

22 listopada 2014 r.

Prognoza GUS 2014-2050

Prognoza GUS: Do 2050 na 10 pracujących ponad 50 emerytów22 listopada 2014 r.

Według prognoz GUS świat za 36 lat nie będzie raczej przypominać "Raportu mniejszości" Stevena Spielberga. Mimo to rok 2050 może być równie ponury jak filmowa wizja przyszłości. Liczba emerytów gwałtownie wzrośnie, w efekcie pochłoną oni znaczną część PKB, a i tak nie zapewnią żadnego standardu życia osobom, które osiągną wiek emerytalny.

22 listopada 2014 r.

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych - Polacy są na tak- informacja prasowa portalu rynekpracy.pl

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – Polacy są na tak22 listopada 2014 r.

Jak wynika z danych Centrum Badania Opinii Społecznej, większość Polaków uważa za słuszne wprowadzenie obowiązkowego odprowadzania składek do ZUS od umów cywilnoprawnych (umów zlecenia i umów o dzieło) na takich samych zasadach, jak w przypadku umów o pracę. Takie rozwiązanie spotkało się z poparciem ponad połowy respondentów, a co trzeci Polak jest zdecydowanym zwolennikiem tego typu zmian. Sprzeciw wobec oskładkowania umów wyraziło 28% respondentów.

22 listopada 2014 r.

Urlop wypoczynkowy

Krótsze urlopy i obcięte dodatki, czyli co czeka pedagogów po zmianach w Karcie nauczyciela22 listopada 2014 r.

Od czterech lat trwają prace na zmianą Karty nauczyciela. Dyskusję nad dokumentem wymusiła trudna sytuacja finansowa samorządów. Jednak debata potrzebna była i tak, bowiem Karta została przyjęta w 1982 roku - jej przepisy były od tego czasu wielokrotnie nowelizowane i dzisiaj często trudno je stosować. Między innymi dlatego minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska opowiedziała się za wersją najbardziej radykalną, czyli likwidacją Karty w ogóle. Propozycja ta będzie trudna do zrealizowania, jednak powoływane przez ostatnie lata specjalne zespoły i zaproszeni do współpracy eksperci wypracowali szereg rozwiązań, które - gdyby weszły w życie - znacznie zmieniłyby system polskiej edukacji, a tym samym sposób pracy nauczycieli. Zebraliśmy najważniejsze zmiany, które wpłynęłyby na życie zawodowe pedagogów, gdyby reforma Karty się powiodła.

22 listopada 2014 r.

Jak wynika z badań przeprowadzanych przez naukowców z PZH – Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – ludzie zakażają się głównie na skutek ukłuć zakażonych kleszczy.

Hipochondryk i histeryk? Nie, to pacjent w kleszczach boreliozy22 listopada 2014 r.

Hipochondryk. Histeryk. Pacjent problemowy. Wszystko go boli. Nie może spać. Ma problemy z chodzeniem. Z widzeniem i kojarzeniem. Najpierw ląduje na oddziale zakaźnym, potem w psychiatryku. Wreszcie na rencie, bo diagnozują u niego SM albo alzheimera. A to pacjent z boreliozą, która przeszła do postaci rozsianej przewlekłej. Ofiara systemu. Medycznego.

21 listopada 2014 r.

OKE na podstawie posiadanej przez siebie dokumentacji wyda duplikat według wzoru, który obowiązywał w dniu wydania oryginału świadectwa

Zgubione świadectwo dojrzałości to nie tragedia. Można zdobyć duplikat21 listopada 2014 r.

Chcę się ubiegać o pracę w urzędzie i muszę udokumentować posiadane wykształcenie średnie. Niestety, zapodziałem gdzieś świadectwo dojrzałości. Wiele dni poszukiwań nie przyniosło skutku. Czy mogę wystąpić o wydanie duplikatu? Gdzie powinienem się zgłosić? Dodam, o ile ma to znaczenie, że maturę zdawałem na nowych zasadach cztery lata temu – pisze pan Marcin.

21 listopada 2014 r.

W ocenie Prezydenta, sama waloryzacja stanowi mechanizm zmiany

Emerytury i renty wzrosną o 36 zł. Prezydent podpisał nowelizację 21 listopada 2014 r.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, podała Kancelaria Prezydenta. Dzięki noweli nastąpi jednorazowa zmiana reguł waloryzacji, polegająca na połączeniu zasady procentowej z wprowadzeniem minimalnej kwoty podwyżki w wysokości 36 zł.