Świadczenie pielęgnacyjne

2 kwietnia 2014 r.

Kluby za zwrotem odebranych świadczeń pielęgnacyjnych2 kwietnia 2014 r.

Kluby za przywróceniem świadczeń opiekunom dorosłych niepełnosprawnych. W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów. Projekt realizuje orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego i przewiduje zwrot wraz z odsetkami, świadczeń odebranych nowelizacją ustawy o świadczeniach rodzinnych z 2013 roku, na wniosek zainteresowanego złożony do 4-ech miesięcy po wejściu ustawy w życie.

27 marca 2014 r.

Przywrócenie świadczenia dla opiekunów dorosłych niepełnosprawnych może wejść w życie w maju. Fot.  PAP/Jakub Kamiński

Kosiniak-Kamysz: "Ustawa przywracająca świadczenia dla opiekunów dorosłych niepełnosprawnych może wejść w życie w maju"27 marca 2014 r.

Fiasko rozmów w ministerstwie pracy i polityki społecznej. Z przedstawicielami resortu spotkali się opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych. Żądają oni takich sam praw i świadczeń, o jakie walczą rodzice niepełnosprawnych dzieci. Po spotkaniu z ministrem Władysławem Kosiniak-Kamyszem mówili o rozczarowaniu. W ich ocenie, ze strony resortu nie padły żadne poważne argumenty, dlatego nie można było stworzyć nawet protokołu rozbieżności.

26 marca 2014 r.

Podwyższenie świadczeń pielęgnacyjnych: Pierwsze czytanie projektu ustawy już na kolejnym posiedzeniu26 marca 2014 r.

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny obradowała nad zmianami mającymi na celu podwyższenie świadczeń pielęgnacyjnych. Prace mają umożliwić ujęcie rządowych propozycji w formę projektu poselskiego i przeprowadzenie tzw. szybkiej ścieżki legislacyjnej. Pierwsze czytanie projektu odbędzie się na kolejnym posiedzeniu Sejmu, które odbędzie się 1 kwietnia. Projekt z podpisami ma trafić jeszcze dziś do marszałek Sejmu, Ewy Kopacz.

20 marca 2014 r.

Kosiniak-Kamysz o świadczeniach pielęgnacyjnych: Ustawa mogła być przyjęta błyskawicznie, rodzice sami ją odrzucili20 marca 2014 r.

Ustawa o podnoszeniu zasiłków dla rodziców dzieci niepełnosprawnych mogłaby zostać przyjęta błyskawicznie. Jednak rozwiązanie to odrzucili sami rodzice - mówił w radiowej Jedynce minister pracy i polityki społecznej. Władysław Kosiniak-Kamysz odniósł się w ten sposób do oczekiwań opiekunów dzieci niepełnosprawnych protestujących w Sejmie.

Prawo na co dzień