ZMIANA PRAWA Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia będzie mógł wysyłać pacjentów na planowe leczenie również do Szwajcarii.

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego wydania zgody przez prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia na leczenie poza granicami kraju. Główna zmiana dotyczy powiększenia – o Szwajcarię – katalogu państw, do których prezes NFZ może kierować pacjenta na leczenie lub badania diagnostyczne. Dotyczy to przypadku, gdy lekarze stwierdzą, że takie leczenie lub badanie powinno się odbyć w szpitalu szwajcarskim. Prezes funduszu wydaje zgodę w sytuacji, gdy pacjent ze względu na stan zdrowia nie może czekać na wykonanie np. operacji w terminie określonym przez polskiego świadczeniodawcę.

Zdaniem resortu zdrowia, wejście w życie rozporządzenia może spowodować dodatkowe skutki finansowe dla NFZ. – Wysokość kosztów leczenia w Szwajcarii w 2007 roku i w latach następnych jest obecnie trudna do oszacowania, bo do tej pory Polska nie wysyłała pacjentów na planowe zabiegi medyczne w tamtejszych placówkach opieki medycznej – mówi Paweł Trzciński, rzecznik prasowy NFZ. Dotychczas do funduszu wpłynęła jedna informacja – za I półrocze 2006 r. – o świadczeniu zdrowotnym udzielonym Polakowi na terenie Szwajcarii. Osoba ta jednak skorzystała z porady medycznej na podstawie europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego, a nie na podstawie zgody prezesa NFZ. Za wykonane świadczenie fundusz musi zapłacić ponad 2 tys. franków szwajcarskich. Od dnia wejścia Polski do UE do NFZ złożono 33 wnioski o przeprowadzenie leczenia lub badań diagnostycznych poza granicami kraju, z czego 25 wniosków rozpatrzono pozytywnie. Przewidywane koszty planowanego leczenia osób ubezpieczonych w funduszu, według kwot ustalonych z zagranicznymi placówkami opieki medycznej, wyniosą około pół miliona złotych. W planie finansowym na ten rok fundusz zarezerwował na pokrycie kosztów leczenia zagranicą oraz związaną z tym refundację leków ponad 3 mln zł.