statystyki

Emerytury dla nauczycieli do 2028 roku

autor: Bożena Wiktorowska09.12.2008, 03:00; Aktualizacja: 09.12.2008, 10:57

Jeszcze przez 20 lat nauczyciele będą mogli kończyć pracę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.

reklama


reklama


GP dotarła do ostatecznej wersji projektu ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych. Ma wejść w życie 1 stycznia 2009 r.

Zgodnie z nim prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego będzie mieć nauczyciel:

• zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy w szkołach oraz przedszkolach,

• który osiągnie określony wiek (patrz tabela)

• będzie mieć okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 30 lat, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej.

Wysokość świadczenia kompensacyjnego będzie wynosić równowartość 80 proc. przyszłej emerytury ustalonej dla osób w wieku 60 lat. Jeśli nauczyciel po uzyskaniu świadczenia będzie pracował w szkole, straci do niego prawo.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:GP

Polecane

  • komar(2008-12-09 07:05) Odpowiedz 00

    Takie porozumienie PO, PSL, Lewicy i ZNP jest haniebne bo nie ma poparcia w środowiskach nauczycielskich. To zdrada interesów protestujących grup zawodowych. Panie Broniarz co Panu obiecano? Miejsce na liście do Europarlamentu z ramienia SLD?

  • Krzysztof(2008-12-09 07:13) Odpowiedz 00

    Jeśli w sprawie pomostówek i ochłapów dla nauczycieli, SLD stanie po stronie Platformy Obywatelskiej będzie to koniec lewicy. Przestańcie paktować z PO. Czy nie widzicie "wilczych oczu" Tuska?

  • Ile to jest 80% emerytury nauczyciela?(2008-12-09 06:52) Odpowiedz 00

    Zabrakło mi 1 dnia,aby przejść na emeryturę.Państwo jednostronnie zerwało umowę,jaką ze mną zawarło prawie 20 lat temu.Teraz proponuje mi 80% przyszłej emerytury.Po 35 latach pracy,w tym prawie 20 w zawodzie nauczyciela Państwo czyli ZUS prognozuje dla mnie emeryturę w wysokości 700 zl ,albo 80% tej emerytury czyli 560 zl brutto.1.O1.2009 dostałabym ok.1000-1200 zl,gdybym była starsza o 1 dzień. Ten jeden dzień spowodował,że państwo uznało,że trzeba mnie ukarać wydłużonym o 5 lat czasem pracy i za 5 lat emeryturą o połowę mniejszą. Tak państwo szanuje pracowników zbliżających się do wieku 60 lat.Szykuje im głodową śmierć.Szanowany pracownik w jednym momencie ,zaraz po przejściu na emeryturę staje się śmieciem.Czy Strasburg podzieli opinię Państwa polskiego,że pracując dodatkowo 5 -10 lat pracownik,urzędnik państwowy jakim jest nauczyciel,nie zasługuje na dalsze życie?

  • do ww leni(2008-12-09 08:11) Odpowiedz 00

    do 8
    No właśnie i dlatego wy po 30 latach w tym 5 lat studiów i 3 lata urlopu zdrowotnego pełnopłatnego jesteście bardzo zmęczenia a ja już teraz po 37 latach składkowych faktycznie przepracowanych bez bonusów w formie wakacji i pozostałych przerw nie jestem zmęczona i muszę dopracować kolejne 6 lat abyście wy lenie mogli się byczyć, To jest właśnie równość praw wszystkich obywateli tego kraju,

  • AC(2008-12-09 08:24) Odpowiedz 00

    Czyż podobne rozwiązanie nie mogłoby być w art. 46 ustawy emerytalnej, aby kobiety i mężczyźni z długim stażem pracy mogli przejść "łagodnie" na emeryturę. Ale o nas nikt nie mówi. Jakie to przykre.

  • ola(2008-12-09 08:52) Odpowiedz 00

    do 13 i 14 przeczytajcie dokładnie to nie jest projekt dobry dla n-li. nie podaje się nigdzie, że to nie 55 lat ale co rok dłużej. w moim przypadku 35 lat pracy składkowych, po tylu latach pracy 500 zł emerytury, czy nadal uważacie, że jest czego nam zazdrościć!!!

  • uwaga dla nr "9"(2008-12-09 08:26) Odpowiedz 00

    Rozumiem rozgoryczenie, ale to nieprawda. 5 lat studiów dziennych , JEDNORODNYCH do stażu emerytalnego - ZALICZA SIĘ KAŻDEMU.Po drugie nie 3 , a 2 lata urlopu zdrowotnego, a to różnica - i tylko nieznaczna grupa osób z tego korzysta. Po trzecie - nauczyciele pracowali zgodnie z NAKAZAMI PRACY / l. 70-te/ i mogli podejmować tę pracę lub nie. Ci , co podjęli się tego zawodu , w zamian mogli liczyc na emeryturę po 30 latach. Nic nie stało na przeszkodzie , abys mogła w tamtych latach skończyc odpowiednie studia i podjać się tego zawodu. Każdy miał wybór. I nie wolno ci TYLKO DLATEGO - traktować nauczycieli z taką nienawiścią.Nienawidzić możesz swoją partie PO ,ze zgotowałą nam wszystkim taki los , łamiąc jednostronnie prawo. I to na tyle.

  • Jola(2008-12-09 08:22) Odpowiedz 00

    cyt.-"Będzie mieć okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 30 lat, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej"- jednak juz ujęto i przedszkola a mówiło się,że tylko 20 lat przy tablicy( ściśle) - kręcą ludźmi,jak tylko można!

  • amol(2008-12-09 06:55) Odpowiedz 00

    ZNP i Lewica sprzedają SPRZEDAJĄ nauczycieli wbrew innym związkom nauczycielskim oraz wbrew centalom związkowym. Wszystko za cenę chęci odrzucenia ewentualnego prezydenckiego weta. Lewica uważa prawdopodobnie, że zyska poparcie społeczne gdyż nie zagłosuje z PIS-em a takie głosowanie byłoby "nieetyczne". W tradycji lewicowej jest bronienie słabszych jednak w tym przypadku górę bierze koniunkturalizm.

  • 32(2008-12-09 17:52) Odpowiedz 00

    Następna tempa ustawa PRLu-bis zachowująca przywileje oraz dzieląca ich na kobiety i mężczyzn równo uprawnienie osiągnęła wyłącznie tylko dla nauczycieli 2009 r.
    Może producent tego knota prawnego zajrzałby do Konstytucji Jaskierniowo-Kwaśniewskiej nie wspomnę Kp.

    miłych ferii !!!

  • Homo sovieticus(2008-12-09 09:11) Odpowiedz 00

    POpaprańcy już są straceni. Dali nauczycielom, to teraz muszą dać wszystkim, zaraz zgłoszą się ciągle biedne pielęgnice i jeszcze biedniejsi leczarze. Z animi kierowcy itd. Bo niby dlaczego dyspozytor kolejowy mając 60 lat jest niebezpieczny, a kierowca autobusu lub tira z z płynnym gazem nie?

  • Ewa(2008-12-09 14:17) Odpowiedz 00

    Dlaczego tylko nauczyciele. Czy to jest zgodne z konstytucją a pozostali to gorszy gatunek ludzi?

  • qwe3(2008-12-14 17:57) Odpowiedz 00

    Kolejny rząd po wygraniu wyborów odwrócił się od swojego elektoratu. MY TO ZAPAMIETAMY OBY DO NASTĘPNYCH WYBORÓW>!!!

  • Conan the Librarian(2008-12-09 07:17) Odpowiedz 00

    A poza tym wszyscy obywatele tego kraju są równi w swoich prawach i obowiązkach.

  • zabrakło 20 dni do emerytury...(2008-12-09 08:27) Odpowiedz 00

    czemu tylko nauczycieli bierze się pod uwagę...i to ma być kraj demokratyczny??? Dyktatura panuje w Naszym kraju

  • katon(2008-12-09 07:08) Odpowiedz 00

    "Oby żyło się lepiej" - lepiej nie mówić...

  • Zuza(2008-12-09 07:07) Odpowiedz 00

    Przepraszam w swoim imieniu kolejarzy iktórzy protestują nadal.

  • awiator(2008-12-09 06:58) Odpowiedz 00

    Posłom zawodowym przysługuje emerytura poselska po trzech kadencjach, czyli po 12 latach obecności w Sejmie, oczywiście wyliczana nie od poostówki...

  • Taka jedna(2008-12-09 08:45) Odpowiedz 00

    Mam wrażenie , ze w tym kraju pracują tylko nauczyciele, kolejarze i górnicy a cała reszta leży i nic nie robi. Nauczyciele, większośc z was podjeła ten zawód licząc na szybkie przejscie na emeryturę, mało roboty i duzo wwakacji. Powinniście pracować do normalnego wieku emerytalnego. Nota bene wielu tak robi pobierając emeryturę i pracującna pełny etat - to dopiero naciaganie państwa i podatników.

  • KAWUSIA(2008-12-09 09:02) Odpowiedz 00

    Nie ma czego zazdrościć NAUCZYCIELOM.
    Póki będą emerytalne przywileje branżowe: mundurowi, górnicy, sędziowie, rolnicy itd. to system będzie padał. Tak wygląda REFORMA EMERYTUR TUSKA.
    Zero kocepcji i taka konsekwencja w jej wprowadzaniu.