NIEPEŁNOSPRAWNI
Jeśli w trakcie kontroli okaże się, że firma zatrudniająca niepełnosprawnych nie wystawiła wszystkim klientom druków INF-U (określają, o ile mogą zmniejszyć sobie wpłatę na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych) fundusz może to potraktować jako nieterminowe wydanie dokumentu i nałożyć na nią karę finansową.
Tak wynika z nowego stanowiska przygotowanego przez Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (BON). O jego przedstawienie wystąpiła Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (OBPON), po tym, gdy pojawiły się rozbieżne opinie biura i PFRON w sprawie tego, czy brak wystawienia informacji INF-U dla każdego kontrahenta jest sankcjonowany (problem ten opisywaliśmy na łamach DGP). BON w swoim stanowisku dla Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) wskazywał, że wprawdzie przekazanie wspomnianego formularza jest obowiązkowe, ale jeśli firma tego nie zrobi, nie są za to przewidziane żadne konsekwencje.
Z kolei PFRON w odpowiedzi na podobne pytanie pochodzące od OBPON wyjaśnił, że niewystawienie INF-U stanowi naruszenie art. 22 ust. 10 pkt 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. poz. 721 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem pracodawca jest zobligowany do przekazania tego formularza niezwłocznie po tym, jak klient zapłaci za zakup lub usługę w terminie określonym w fakturze. W związku z tym, że za nieterminowe wystawienie INF-U art. 22b ust. 1 pkt 2 ustawy przewiduje karę stanowiącą 10 proc. wartości ulgi, takiej wpłaty na rzecz PFRON będzie musiał dokonać również ten pracodawca, który w ogóle jej nie wystawił.
– Aby mieć jasność co do tego, jaki jest prawidłowy sposób postępowania, zwróciliśmy się do BON z pytaniem, czy dalej podtrzymuje swoje pierwotne stanowisko. Niestety z jego treści wynika, że biuro zmieniło zdanie i przychyla się do opinii wyrażonej przez PFRON – mówi Edyta Sieradzka, wiceprezes OBPON.
BON przypomina w nim, że wykonanie obowiązku wystawienia druku INF-U nie zależy od zamiaru wykorzystania ulgi przez klienta. Kontrahent nie może też zwolnić firmy z tego wymogu w drodze oświadczenia. Dlatego biorąc pod uwagę, że kontrola PFRON w zakresie przestrzegania przepisów regulujących udzielanie obniżeń obejmuje 10 lat, zasadne jest wydawanie INF-U o kwocie ulgi wszystkim nabywcom na bieżąco. ⒸⓅ