Zasiłek dla bezrobotnych 2017: Nowa grupa dostanie świadczenie

autor: Agnieszka Brzostek19.11.2016, 17:00
pieniądze

Od 1 stycznia 2017 roku o zasiłek będą mogły pobierać osoby, które zajmowały się niepełnosprawnym członkiem rodziny.źródło: ShutterStock

Do końca maja 2017 roku wysokość zasiłku dla bezrobotnych nie ulegnie zmianie. Od stycznia o świadczenie będzie mogła się natomiast ubiegać nowa grupa uprawnionych - byli opiekunowie niepełnosprawnych krewnych.

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (83)

  • biedakom 600 zeta a bachorom bogaczy 500 zeta (2016-11-20 16:36) Zgłoś naruszenie 25035

    zasilkek brutto hahaha... co za ku.wy! To moze nalezy okreslic ze dla bachorow 500+ to tez jest 650 brutto? Jak mozna ludziom, ktorzy pracuja na etacie latami, placa podatki, takze na zasilki dla bezrobotnych, po utracie przez nich pracy oferowac na miesiac przetrwania 600 zl - a bachorom bogaczy, na drobne wydatki 500 zl.... Przeciez dorosly czlowiek, czesto z kredytem, po utracie pracy, nie jest w stanie za to przetrwac.... Jak mozna tak ponizac Polakow, Dlaczego nikt nie walczy o zasilki dla bezrobotnych? Przeciez to nie sa kwoty wyplacane przez 18 lat jak bachorom. To sa kwoty wyplacane max 6 czy 12 miesiecy.... I jeszcze to brutto.... Skandal nad skandale.

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
  • 60 latek(2016-11-20 17:08) Zgłoś naruszenie 15556

    500 zl na dziecko dla nierobów dali a dla ciężko pracujących po 40 lat stażu brak , obniżono kobietom 20 lat stażu 60 lat i może odejść - PIS musi odejść

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Ani(2016-12-12 19:22) Zgłoś naruszenie 12621

    dla mnie to skandal, wszystkie pieniądze ładuje się w dziecioki, a prawdziwa bieda teraz dotyczy emerytów na starym portfelu oraz samotnych osób, które tracą pracę. Osoba , która pracowała na pełnej umowie rok, płaciła składki i podatki na dziecioki 500+ sama z łaską otrzyma od państwa mniej niż 500zł na rękę i to 3 miesiące. To jest skandal

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • ewa(2017-01-12 16:05) Zgłoś naruszenie 958

    my opiekunowie osób dorosłych też chcemy 1300 zł , a nie wciąż 520 zł , mamy jesc chleb z smalcem , bo tylko na to wystarcza , czy my nie pracujemy , niech Ci u góry wkońcu sie przebudza , dajcie żyć nam godnie , jesteśmy ludzmy a nie zebrakami , w niemczech opiekun otrzymuje 1300 euro, więc ................................

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • KKK(2017-01-31 23:17) Zgłoś naruszenie 8215

    1/ Niejedna pracująca mama zwolniła się z pracy tylko po to, by dostać po 500+ na swoje 2-3 dzieci, bo to jej bardziej opłaciło się ze względów finansowych. to KPINA z osób pracujących i wychowujących dzieci. Lepiej, żeby były wyższe wynagrodzenia i żadnej takiej matce nie opłacałoby się siedzenie w domu. Jednak każdy ma wybór i takim nie pracującym na starość zamiast emerytury zostanie przysłowiowa torba i kij, no bo kiedy miały być uzbierane składki na emeryturę, skoro nie pracowało się przez wiele,wiele lat. 2/ Rząd zawsze najpierw zabezpiecza finansowo swoje własne "podwórko", potem są ochłapy dla pracujących za małe pensje i co raz większe zadłużenie Polski, czyli nas Polaków. 3/ Oprócz w/w sprawy skandalem jest też to, że w wyniku (nie) przyznawania środków na podwyżki chociażby w budżetówce, doszło do absurdu, że osoby ze stażem 30/40 letnim zrównały się z tymi co dopiero rozpoczynają pracę (obecnie 2000 zł brutto), bo ich dodatki stażowe też są liczone do tych 2 tys. Z biegiem lat, "nowych władz" (tylko wymienianych na inne stołki) następuje w Polsce coraz większa degrengolada w tym towarzystwie. OBRZYDLIWOŚĆ MORALNA!!!!!!!!!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • KASIA(2017-01-23 14:35) Zgłoś naruszenie 6887

    DLACZEGO KAZDY MOWI ZE 500 PLUS JEST DLA NIEROBOW? IDZCIE DO APTEKI KUPCIE LEKI DLA DZIECI , ZAPEWNIJCIE IM WSZYSTKO ,OPLAC PRZEDSZKOLE I PO 500 PLUS OSOBY CO NIE MAJA DZIECI NIECH SIE NIE WYPOWIADAJA OPIEKA NAD DZIECMI TO TEZ CIEZKA PRACA ZAWISC LUDZKA W TYM KRAJU JEST STRASZNA .JA DZIEKI 500 PLUS BEDE MOGLA ISC DO PRACY BO BEDE MIALA NA PRZEDSZKOLE JUZ NIE WSSSPOMNE ZE MUSZEE PLACIC ZA WYNAJEM MIEESZKANIA BO MI NIKT NIE DA A MOI RODZICE NIC NIE ZAPEWNILI TYLKO DLUGI

    Pokaż odpowiedzi (10)Odpowiedz
  • elka(2016-11-22 07:00) Zgłoś naruszenie 6715

    A kiedy wesprze się tych żyjących, np. posiadających tzw. świadczenie przedemerytalne, którzy w Krakowie nie mają ulgi na przejazdy komunikacją miejską, a w Warszawie jeżdżą bez opłat? Kiedy wreszcie zrobi się coś pożytecznego dla społeczeństwa?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ania (2017-01-25 12:34) Zgłoś naruszenie 6578

    Czytam Państwa komentarze i w głowie mi się nie mieści co Państwo wypisujecie .Po pierwsze każdy pisze patrzy od własnej strony .Czego czepiacie się tego 500+ ,czy macie pojęcie ile w innych krajach dostają na dzieci .Jesteśmy w Unii od wielu lat a dopiero teraz wreszcie zaczyna się coś dziać w tej Polsce dają na dzieci a nie do swojej kieszeni .Czy wolicie by rząd kradł dla siebie czy dawała na dzieci . Odpowiadając na wpis jednego z Panów czy po tylu latach ciężkiej pracy nie ma Pan środków zaoszczędzonych na koncie by teraz normalnie żyć tylko wegetować i mieć pretensje do całego świata . Analizując to wszystko myślę że każdy jak żyje może zawdzięczac tylko sobie bo znam ludzi którzy jak mają to hulaj dusza a póżniej bieda gdy się kończą pieniądze .Pozdrawiam.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Pyśka(2017-01-30 10:04) Zgłoś naruszenie 582

    Tak to piękne że jest w końcu zmiana tylko zaszło jakieś małe nieporozumienie bo np..rodzina z 2 dzieci mająca dochód roczny 40 50 tyś dodatkowa właścicielka firmy dostaje 500+ bo mam dwoje dzieci a kobiety posiadające 1 dziecko zarabiające miesięcznie 1850 zł 2000 nie bo są i tu uwaga BOGATE to jest absurdem a nie to że wogóle 500+ jest skoro jest dochód dla rodzin z jednym dzieckiem to dlaczego nie ma dla tych ,,lepiej zarabiających,,puenta tego komentarza jest taka mamy po jednym dziecku bo na więcej nas nie stać ......

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • wykluczona - gorszy sort (2016-12-14 16:54) Zgłoś naruszenie 488

    Nowa grupa uprawnionych do zasiłku dla bezrobotnych osoby, które zajmowały się niepełnosprawnym członkiem rodziny i pobierały świadczenie pielęgnacyjne tylko w przypadku śmierci - żałosne i wykluczające takie osoby jak ja. Moje dziecko urodziło się z porażeniem mózgowym niepełnosprawność datuje się od dnia urodzenia zrzekłam się pracy zarobkowej w zamian za opiekę nad dzieckiem - chyba każda normalna matka by tak zrobiła. Świadczenie pielęgnacyjne w zamian za opiekę i rezygnację z zatrudnienia wynosiło 420 zł potem 520 zł 620 zł 800 zł 1200 zł i 1300 zł w 2016r. + odprowadzane składki emer.-rent. i ubezpieczenie społeczne. W chwili obecnej moje dziecko ma 16 lat i wiąże się to z tym iż od 16 roku życia dzieci mające orzeczenia o niepełnosprawności traktowane są jako dorośli i przyznaje się im grupę inwalidzką co jest jedną wielką bzdurą ! W chwili obecnej po komisji dziecko dostało II grupę która nie wymaga już opieki lub pomocy w samodzielnej egzystencji i konieczności współudziału w procesie leczenia rehabilitacji i edukacji dziecka gdyż traktowane jest jako dorosły a te przesłanki tylko są przy I grupie. Logicznie myśląc dziecko mające 16 lat nie jest w stanie samo o siebie zadbać tym bardziej jeżeli jest spastyczne ma epilepsje oraz potrzebę indywidualnego toku nauczania. Świadczenie pielęgnacyj w wieku dziecka 16 lat przyznawane jest tylko gdy dostanie I grupę. Pomijając to 16 lat poświęciłam dla dziecka i wcale tego nie żałuję bo to moja ciężka praca prywatna rehabilitacja ( zaciągane kredyty - pomoc państwa dodatek rehabilitacyjny dla osoby niepełnosprawnej to na dzień dzisiejszy 153 zł) doprowadziła do tego że dziecko nie porusza się o kulach ani wózku inwalidzkim. Tylko teraz powstaje pytanie co dalej jak mam się odnaleźć na rynku pracy ??? byłam przez 16 lat z niego wykluczona i dlaczego osoba której opiekun zmarł ma pobierać zasiłek dla bezrobotnych jego praca była taka sama jak moja może lżejsza może cięższa czym ja się różnię od niej jestem tym gorszym sortem bo muszę stanąć na czubku nosa by podjąć gdzieś szybko pracę aby zarobić na potrzeby dnia codziennego mojego dziecka oraz na opiekunkę która będzie dowoziła go do szkoły i jeździła z nim na rehabilitację czy mam iść żebrać na ulicę w czasie gdy dziecko śpi ? Może mi ktoś wyjaśnić dlaczego rodzice które mając 16 lat i stają się dorośli zostali z dyskryminowani. Jeżeli osoba niepełnosprawna zmarła więc nie zrozumiałe jest dla mnie to że opiekun będzie pobierał zasiłek - on nie ma na plecach ciężaru aby szukać szybciutko pracy i opiekuna do dziecka martwić się wszystkim każdego dnia , a prawdą jest taka że tacy rodzice jak ja zostają rzuceni na głęboką wodę i zostawieni sami sobie, nie dostaniemy pracy z chwili na chwilę dlaczego my nie możemy korzystać z zasiłku dla bezrobotnych skoro przez 16 lat ciężko pracowaliśmy przy dziecku ( zrzekając się zatrudnienia) były odprowadzane wszystkie składki. Rodzicom którzy są w takiej samej sytuacji jak ja wykluczonymi, zasiłek dla bezrobotnych jest też potrzebny myślę że bardziej niż opiekunom osoby zmarłej bo to my zostajemy z ręką w nocniku i mamy na szybki start 153 zł na rehabilitację wielką pomoc od Państwa nędzy i rozpaczy. ..... Jeszcze słowo do Ani cyt "wszystkie pieniądze ładuje się w dziecioki" niestety moja droga nie we wszystkie te niepełnosprawne mają teraz tylko 153 zł aby sobie pomóc i to jest skandal - nadmienię że rehabilitacja na fundusz zdrowia to długa kolejka a jak się już doczekasz to możesz ją zapewnić dziecku 3-4 x w miesiącu tak jest w moim mieście.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Natan(2017-02-03 12:05) Zgłoś naruszenie 4842

    Ale za PO to dopiero mieliśmy kokosy no nie ???

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • no tak(2016-11-21 09:00) Zgłoś naruszenie 4516

    Stasek co mógłbyś zrobić dla tej prawej i sprawiedliwej Polski ? Kupę !

    Odpowiedz
  • belmont(2017-04-05 14:36) Zgłoś naruszenie 384

    W każdym normalnym kraju zasiłek dla bezrobotnych wynosi minimum 60 - 80 % ostatniej pensji. Tylko w PL ludzie uczciwie pracujący są poniżani dostając 600 czy 700 zł tego co rząd nazywa zasiłkiem. Te pieniądze nie można nawet nazwać jałmużna. Wspierają dzieciorobów i lumpenproletariat dając im 500 zł a nie uczciwych obywateli. A twierdza że są prospołeczni i wspierają ludzi. To całe rozdawnictwo pod tytułem 500+ nie ma nic wspólnego z równością społeczną to marnowanie naszych pieniędzy !

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • bezrobotna(2017-04-24 15:57) Zgłoś naruszenie 341

    Wychowałam 4 kę dzieci bez 500+ a mając 55 lat wegetuje teraz na marnym bezrobociu bo na prace w tym wieku mam małe szanse . To zapłata rządu za trudy życia i wegetacja do śmierci.

    Odpowiedz
  • KRASNAL(2017-02-14 19:39) Zgłoś naruszenie 315

    Mam 55 lat udokumentowałem 30,6 lat pracy składkowej pozostałe 6,05 roku nie zaliczyli pracodawca nie odprowadzał składek . W roku 13 miałem poważny zawał serca oraz okazało się że mam cukier typu 2 . Po 4 miesięcznej kuracji wróciłem do pracy . W roku 16 znalazłem się w szpitalu powiatowym po badaniach rozpoznano NIEDOKRWIENIE SERCA ,CHOROBA NADCIŚNIENIOWA Z ZAJĘCIEM SERCA ,NIE WYDOLNOŚCI SERCA oraz CUKRZYCA TYPU 2 ROZREGULOWANA . W trakcie leczenia po szpitalnego złożyłem wniosek o świadczenie rentowe w tym czasie doszło do likwidacji pracodawcy . W dniu 30 01 br zostałem wezwany na komisje lekarską do ZUS KRAKÓW w trakcie sprawdzania historia choroby stwierdzono braki dokumentów pani doktor oznajmiła iż w ZUS chrzanów nie dołączył . po czym wmawiała mi że nie mam nic na chory kręgosłup co ma kręgosłup do mojego serca? ORZECZENIE K , NIE JEST PAN NIEZDOLNY DO PRACY dosłownie napisane na koniec AKTUALNY DOBRY STAN PSYCHOFIZYCZNY WSKAZANA BARDZO CIĘŻKA PRACA FIZYCZNA . PYTANIE I CO DALEJ ?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • spdf(2017-04-29 23:43) Zgłoś naruszenie 261

    Dla młodego człowieka utrata zatrudnienia jest bolesna, ale po pięćdziesiątce staje się prawdziwym dramatem. Do emerytury jeszcze kawał czasu, a nowa posada staje się nieosiągalna. Doświadczenie, wykształcenie, znajomość języków etc. zdaje się nieistotna, bo mieczem Demoklesa jest PESEL. Zasobów finansowych większość pięćdziesięciolatków ma niewiele, bo trzeba było jakoś było zdobyć mieszkanie (często biorąc kredyt), dzieci wychować i wykształcić (władza udzielała skromnych odpisów od podatku PDOF, ale niewiele mających z rzeczywistymi kosztami wychowania i edukacji potomstwa), a teraz rozpaczliwie motasz się szukając źródła przychodu. Własna działalność, to fajne wyzwanie, ale raczej nie w tym wieku, kiedy w przypadku fiaska czeka cię wylądowanie na bruku, bez innej możliwej perspektywy, bo już nie będzie na to czasu. Zasiłek 500 zł? Można za to kupić trochę żywności i środków higienicznych, ale konia z rzędem temu, kto za 16-17 zł dziennie jest w stanie gdzieś mieszkać, ogrzać mieszkanie, jeść, prać,umyć się i ubrać odpowiednio na rozmowę kwalifikacyjną. Oczywiście jak zwykle nie poddajemy się i jakoś sobie radzimy, tyle, że zasługa państwa raczej w tym niewielka.

    Odpowiedz
  • Gareth(2017-03-10 21:21) Zgłoś naruszenie 261

    A ile emerytom podnieśli po 2 zł to się ucieszą babuszki i dziadziuszki będą mieć na chusteczki i może ze 2 gruszeczki

    Odpowiedz
  • Celestyna(2017-05-08 16:15) Zgłoś naruszenie 233

    500+ korzystają głównie rodziny patologiczne niestety a te ich dzieci guzik z tego mają

    Odpowiedz
  • halina (2017-02-02 12:32) Zgłoś naruszenie 217

    Opiekowalam sie mama przez szesc lat mama byla po amputacji obu konczyn dolnych i po udarze. Zmarla w kwietniu 2016 r. pobieralam zasilek pielegnacyjny Niewiedzialam ze po jej smierci musze w ciagu 60 dni zarejstrowac sie w urzedzie pracy .Przez ten blad nie nalezy mi sie zasilek dla bezrobotnych ani przejscie na swiadczenie przedemerytalne bo skonczylam 55 lat i ponad 20 lat pracy co moge zrobic

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • As(2017-05-09 00:25) Zgłoś naruszenie 190

    Właśnie dlatego młodzież ucieka z kraju, bo nie chce na starość ubóstwa i poniewierki, przecież widza co sie dzieję.

    Odpowiedz