Jak ustaliliśmy, zakończyły się negocjacje w sprawie świadczeń kompensacyjnych dla nauczycieli. Trzy Kluby Parlamentarne: Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Lewicy ustaliły zasady przechodzenia nauczycieli na wcześniejsze emerytury. Obecnie trwają prace nad projektem ustawy, który ma być gotowy w poniedziałek.

Projekt ten powinien być uchwalony na najbliższym posiedzeniu Sejmu, gdyż ustawa musi wejść w życie 1 stycznia 2009 roku – mówi Krystyna Łybacka, poseł Lewicy.

Z najnowszych ustaleń wynika, że w 2009 roku zarówno kobiety, jak i mężczyźni pracujący w szkołach jako nauczyciele przy tablicy będą mogli przechodzić na wcześniejsze emerytury po ukończeniu 55 lat. Natomiast w kolejnych latach wiek emerytalny kobiet będzie wydłużany co rok o kwartał, zaś mężczyzn co rok o 6 miesięcy. Ostatnie osoby mające prawo do wcześniejszej emerytury skorzystają z takiego prawa w 2027 roku. Od 2028 roku wszyscy nauczyciele będą przechodzić na emerytury po ukończeniu 60 lat - kobiety i 65 lat - mężczyźni.

Prawo do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej będą mieć jednak tylko nauczyciele legitymujący się okresem składkowym i nieskładkowym wynoszącym 30 lat (w tym 20 lat pracy w szkole przy tablicy). Z możliwości wcześniejszego odejścia z rynku pracy nie skorzystają więc m.in. doradcy metodyczni oraz wychowawcy w internatach.

Równocześnie nauczyciele otrzymujący świadczenia kompensacyjne nie będą mogli nadal pracować w szkołach. Wysokość świadczenia wypłacanego do czasu osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego będzie wynosić 80 proc. przyszłej emerytury, a nie emerytury pomostowej jak pierwotnie podawano.