Czy dodatek mieszkaniowy ma znaczenie

Złożyłem wniosek o zasiłki rodzinne na dwójkę dzieci. Ze względu na trudną sytuację dochodową rodzina korzysta m.in. z dodatków mieszkaniowych. Czy to świadczenie jest wliczane do dochodu – pyta pan Michał.

NIE

Dodatek mieszkaniowy jest specjalnym świadczeniem, które osobom do niego uprawnionym pozwala na częściowe pokrycie kosztów czynszu. Przepisy dotyczące świadczeń rodzinnych nie przewidują jednak, aby ta forma wsparcia była dochodem. Dlatego dodatek nie jest brany pod uwagę przy sprawdzaniu sytuacji dochodowej rodziny starającej się o zasiłki na dzieci. Natomiast w odwrotnej sytuacji, czyli ubieganiu się o dodatek mieszkaniowy, który jest uzależniony od kryterium dochodowego, otrzymywane przez osobę świadczenia rodzinne są dochodem. Ich przyznanie może więc oznaczać, że straci ona prawo do wsparcia na cele mieszkaniowe.

Podstawa prawna

Art. 3 pkt 1 pkt c ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1518).

Czy liczy się wypłata z funduszu alimentacyjnego

Pani Dorota otrzymała decyzję przyznającą świadczenia z funduszu alimentacyjnego (FA) na dwójkę dzieci. Czy kiedy będzie się starać o zasiłek rodzinny, ośrodek pomocy potraktuje te pieniądze jako dochód?

TAK

Świadczenia z FA, które przysługują wtedy, gdy egzekucja alimentów jest bezskuteczna, są wymienione wśród dochodów uzyskanych w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy, które są wliczane do kryterium. Dotyczy to zresztą samych alimentów, a nie tylko wsparcia z funduszu. Dlatego może się okazać, że ich przyznanie spowoduje przekroczenie progu obowiązującego w zasiłku rodzinnym. Jeśli kwota przekraczająca kryterium nie będzie wyższa od kwoty zasiłków i dodatków, o którą stara się rodzic, będzie mógł je otrzymywać w oparciu o zasadę złotówka za złotówkę. W praktyce będzie to oznaczać, że o ile złotych przekroczone zostało kryterium, o tyle niższe będzie wsparcie. Gdyby próg był przekroczony w wyższej kwocie, zasiłek w ogóle nie zostanie przyznany.

Podstawa prawna

Art. 3 pkt 1 lit. c ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1518).

Czy każde stypendium jest dochodem

Pan Antoni ma troje dzieci. Dwójka młodszych uczy się w gimnazjum, najstarsze zaczęło naukę w liceum ogólnokształcącym. Czy przyznawane dzieciom stypendia są zawsze uznawane za dochód i ośrodek pomocy społecznej uwzględni je przy sprawdzaniu kryterium dochodowego?

NIE

Przepisy ustawy o systemie oświaty przewidują możliwość uzyskiwania stypendiów szkolnych o charakterze socjalnym oraz motywacyjnym. Jednak nie każde z nich będzie uznane za dochód przy składaniu wniosków o zasiłki rodzinne. Jest nim pomoc materialna o charakterze socjalnym, czyli stypendium szkolne i zasiłek szkolny. Dochodu nie stanowi natomiast druga kategoria obejmująca stypendia motywacyjne przyznawane za bardzo dobre osiągnięcia w nauce. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku pomocy materialnej należnej studentom na podstawie przepisów ustawy o szkolnictwie wyższym. Stypendia socjalne i zapomogi są traktowane jako dochód, ale stypendia rektora dla najlepszych studentów lub stypendia ministra za wybitne osiągnięcia już nie. Ponadto do dochodu zalicza się stypendia doktoranckie i habilitacyjne przewidziane w ustawach: o stopniach naukowych i tytułach naukowych oraz o szkolnictwie wyższym. Również osoby, które otrzymują stypendia sportowe na podstawie ustawy o sporcie, muszą pamiętać, że są one uznawane za ich dochód.

Podstawa prawna

Art. 3 pkt 1 lit. c ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1518).

Czy kwoty z 500+ wpłyną na prawo do zasiłku

Wychowujemy z mężem trójkę dzieci. We wrześniu złożyłam wniosek o przyznanie zasiłku rodzinnego oraz dodatków z tytułu wielodzietności na rozpoczęcie roku szkolnego i podjęcie nauki poza miejscem zamieszkania. Od kwietnia mam przyznane świadczenia na dzieci z programu 500+. Czy przy wydawaniu decyzji w sprawie zasiłków gmina doliczy tę formę wsparcia do dochodu rodziny – pyta pani Eliza.

NIE

Prawo do zasiłku rodzinnego i przysługujących do niego dodatków (jest ich siedem) jest uzależnione od spełnienia kryterium dochodowego, które wynosi 674 zł na jednego członka rodziny lub 764 zł, jeżeli w rodzinie wychowuje się niepełnosprawne dziecko. Przy obliczaniu dochodu brane są pod uwagę te osiągnięte w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy, na który składany jest wniosek. To oznacza, że przed zaczynającym się 1 listopada br. uwzględniane są środki pochodzące z 2015 r. Dodatkowo jeśli jakiś nowy dochód został uzyskany w 2016 r., również zostanie doliczony. O tym, które dochody liczą się do kryterium, decydują przepisy. Co istotne, oprócz wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia za dochód uznawana jest też część świadczeń przyznawanych rodzinom na podstawie odrębnych przepisów. Jeśli więc dodanie ich np. do zarobków spowoduje przekroczenie wspomnianych progów, wówczas zasiłek nie będzie przyznany (chyba że będzie to możliwe na podstawie zasady złotówka za złotówkę). Wśród form wsparcia, które liczą się do dochodu, nie ma jednak wprowadzonego w kwietniu br. świadczenia wychowawczego, czyli 500 zł na dziecko. Nie jest ono wymienione zarówno wśród dochodów z roku bazowego, jak i tych uzyskanych. Jeśli więc rodzic otrzymuje 500 zł na dziecko, środki te nie będą potraktowane jako dochód i nie będą uwzględniane przy ubieganiu się o zasiłek.

Podstawa prawna

Art. 3 pkt 1 lit. c ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1518)

Czy świadczenie rodzicielskie liczy się do kryterium

Pani Małgorzata urodziła na początku października córkę. Ponieważ jest bezrobotna, zamierza składać wnioski o przyznanie świadczenia rodzicielskiego oraz o zasiłki na rozpoczynający się 1 listopada nowy okres ich wypłaty. Czy pierwsza forma wsparcia zostanie uznana za jej dochód i po dodaniu do wynagrodzenia jej męża może spowodować, że nie otrzyma zasiłku rodzinnego?

TAK

Świadczenie rodzicielskie jest specjalną formą pomocy finansowej przewidzianą dla matek, które nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego, np. bezrobotnych lub studiujących. Jest ono wypłacane przez rok od urodzenia dziecka w wysokości 1 tys. zł miesięcznie. Przepisy przewidują, że świadczenie rodzicielskie przysługujące w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy jest traktowane jako dochód przy ubieganiu się o zasiłki na dzieci. Ta forma pomocy finansowej została wprowadzona do systemu wsparcia od 1 stycznia 2016 r., co oznacza, że nikt nie mógł go otrzymywać w 2015 r., z którego dochody są brane pod uwagę przy wnioskowaniu o zasiłki na rozpoczynający się w listopadzie nowy okres ich wypłaty. Niemniej świadczenie rodzicielskie stanowi też dochód uzyskany, co w praktyce skutkuje tym, że osoby, które uzyskały do niego prawo w roku bieżącym, będą miały je doliczone do dochodu osiągniętego w 2015 r. przy ubieganiu się o zasiłek na dziecko (pod warunkiem że otrzymują je w momencie składania wniosku). W związku z tym, że kwota tego świadczenia – w porównaniu z innymi formami wsparcia – jest dosyć wysoka, może to spowodować przekroczenie kryterium uprawniającego do otrzymania zasiłku rodzinnego. Przy jednoczesnym złożeniu wniosku o zasiłek i świadczenie rodzicielskie początkowo będą przyznane obydwie formy wsparcia. Jednak następnie gmina ponownie przeliczy dochody rodziny, uwzględniając już w nich 1 tys. zł miesięcznej pomocy. Jeśli próg zostanie faktycznie przekroczony, rodzic przestanie otrzymywać zasiłek na dziecko lub będzie go otrzymywał w niższej wysokości (przy zastosowaniu zasady złotówka za złotówkę).

Podstawa prawna

Art. 3 pkt 1 lit. c oraz art. 3 pkt 24 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1518).

Czy świadczenie pielęgnacyjne stanowi dochód

Pani Kamila ze względu na chorobę córki zrezygnowała z pracy i otrzymała decyzję przyznającą świadczenie pielęgnacyjne. Czy ta pomoc finansowa będzie dodana do dochodu jej rodziny i może mieć wpływ na przyznanie zasiłku rodzinnego na niepełnosprawną córkę oraz dwójkę pozostałych dzieci?

NIE

Wynoszące 1300 zł miesięcznie świadczenie pielęgnacyjne podobnie jak zasiłek należy do świadczeń rodzinnych. Gdy rodzic ubiega się o jedno z nich, otrzymywanie innego nie jest traktowane jako dochód, z wyjątkiem świadczenia rodzicielskiego. To też oznacza, że jeśli ma prawo do świadczenia pielęgnacyjnego lub otrzymał becikowe, to przy ubieganiu się o zasiłek rodzinny nie będzie to miało znaczenia.

Podstawa prawna

Art. 3 pkt 1 pkt c ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1518).