Wypłacono ponad 11,3 mld zł w ramach świadczenia 500 plus - powiedziała w piątek w Szczecinie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Jej zdaniem po wprowadzeniu programu zmniejszyła się liczba osób korzystających z pomocy społecznej.

"Wypłaciliśmy już środki z programu +Rodzina 500 plus+ w wysokości ponad 11,3 mld zł; w sierpniu było to ponad 9 mld zł" - przypomniała Rafalska. Z kolei liczba dzieci korzystających z tego świadczenia to 3,8 mln - dodała.

"Patrzymy, na ile program 500 plus wpłynął lub zmienił funkcjonowanie pomocy społecznej i pierwsze dane pokazują, że liczba rodzin, która do tej pory korzystała z pomocy społecznej, zmniejszyła się" - powiedziała minister.

Według niej liczba klientów ośrodków pomocy społecznej, którzy mieli zawarte kontrakty socjalne, zmniejszyła się w porównaniu z poprzednim rokiem o 1,1 tys. Jak dodała, w br. jest to 45 tys., a w 2015 r. było to 46 tys.

"Mniejsza liczba może wynikać z tego, że część osób przestała korzystać z pomocy społecznej, bo dziś sytuacja wielu rodzin mogła poprawić się chociażby z powodu świadczenia rodzina 500 plus, ale także z poprawy sytuacji na rynku pracy" - powiedziała Rafalska. "Można dziś powiedzieć, że rodzina poradzi sobie sama i nie chce korzystać z pomocy społecznej" - dodała.

Świadczenie wychowawcze nie jest wliczane do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia, m.in. świadczeń z pomocy społecznej, funduszu alimentacyjnego, świadczeń rodzinnych.

Rafalska odniosła się także do przeglądu emerytalnego prowadzonego na zlecenie MRPiPS przez ZUS. Jak powiedziała, to ministerstwo przygotowuje wnioski z przeglądu, a uwagi ZUS będą przez nie analizowane.

"Póki co one nie zostały - jako raport, czy uwagi - przesłane do ministerstwa i w żaden sposób nie są dla nas wiążące. Nie chciałabym się do poszczególnych pomysłów dziś odnosić, ale wiele z nich na pewno nie znajdzie miejsca w naszym raporcie" - dodała Rafalska.

Wcześniej zapowiadała, że rekomendacje z przeglądu emerytalnego jej resort przedstawi Radzie Ministrów w listopadzie. Podkreślała, że część wniosków z przeglądu zostanie przez MRPiPS przyjęta, część może nie zostać uwzględniona. Przypominała także, że przegląd emerytalny robiła instytucja, która "jest trochę jego stroną".

Minister przyjechała do Szczecina na spotkanie z przedstawicielami powiatowych centrów pomocy rodzinie z województw zachodniopomorskiego i lubuskiego. Rozmawiano m.in. o pieczy zastępczej i funkcjonowaniu domów pomocy społecznej oraz środowiskowych domach samopomocy.