statystyki

PFRON poinformuje firmę o nieprawidłowościach

autor: Michalina Topolewska11.10.2016, 08:10; Aktualizacja: 11.10.2016, 09:54
Część pracodawców nie ma świadomości o nieprawidłowościach w opłacaniu należności na ZUS, PFRON wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, zaczął informować o ich wystąpieniu.

Część pracodawców nie ma świadomości o nieprawidłowościach w opłacaniu należności na ZUS, PFRON wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, zaczął informować o ich wystąpieniu.źródło: ShutterStock

Jeśli pracodawca popełnił uchybienia związane z opłacaniem należności na ubezpieczenia społeczne, najpierw otrzyma pismo z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) powiadamiające o ich wystąpieniu, a dopiero potem wezwanie do zwrotu nienależnych dopłat do pensji.

Taka procedura jest stosowana od niedawna przez fundusz w związku z weryfikowaniem terminowości ponoszenia kosztów płacy. Zgodnie z art. 26a ust. 1a1 pkt 3 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. poz. 721 ze zm.), pracodawca nie może otrzymywać dofinansowań do wynagrodzeń, jeśli miesięczne koszty płacy poniósł z uchybieniem terminów, wynikających z odrębnych przepisów, przekraczającym 14 dni. Dlatego aby zweryfikować spełnianie tego warunku, fundusz sprawdza pracodawców w Kompleksowym Systemie Informatycznym ZUS. Jeśli okaże się, że wystąpiły nieprawidłowości, np. zbyt późne odprowadzenie składek, PFRON nie przyzna dopłat lub będzie domagał się zwrotu nienależnie przyznanych.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane