statystyki

Wraz ze stawką godzinową więcej zapisów w umowach. Będzie lawina pozwów o ustalenie stosunków pracy?

autor: Agata Mierzwa06.10.2016, 11:12; Aktualizacja: 06.10.2016, 11:37
Przepisy dotyczące minimalnego wynagradzania zleceniobiorców i osób świadczących usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zaczną obowiązywać 1 stycznia 2017 r.

Przepisy dotyczące minimalnego wynagradzania zleceniobiorców i osób świadczących usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zaczną obowiązywać 1 stycznia 2017 r.źródło: ShutterStock

Wpisywanie do umów większej liczby danych o miejscu i czasie wykonania zlecenia to pokusa dla zleceniobiorców. Mogą oni chcieć to wykorzystać przed sądem.

Przepisy dotyczące minimalnego wynagradzania zleceniobiorców i osób świadczących usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zaczną obowiązywać 1 stycznia 2017 r. Wysokość wynagrodzenia za każdą godzinę wykonania zlecenia przez zleceniobiorcę lub przez osobę samozatrudnioną nie będzie mogła być niższa niż wysokość stawki minimalnej ustalonej zgodnie z odpowiednimi przepisami, czyli w 2017 r. nie niższa niż 13 zł brutto. Ta reguła będzie miała zastosowanie do wynagrodzenia ustalonego zarówno w stawce godzinowej, jak i miesięcznej.

Koncepcja minimalnego wynagrodzenia oznacza, że jeśli zleceniobiorca nie otrzyma w danym miesiącu za każdą godzinę wykonania zlecenia 13 zł brutto, to będzie miał roszczenie o uzupełnienie wynagrodzenia do poziomu minimalnego będącego iloczynem stawki minimalnej i liczby godzin.

Obawy przedsiębiorców

Aby ustalenie wysokości płacy za godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usługi było w ogóle możliwe, ustawa z 22 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1265; dalej: ustawa) wprowadza obowiązek określenia przez strony umowy sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub usługi. Jeśli taki sposób nie zostanie przyjęty, to zleceniodawca będzie związany informacją o liczbie godzin przedłożoną przez zleceniobiorcę lub usługodawcę.

Linia orzecznicza

Linia orzecznicza

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane