statystyki

Wyrok TK uporządkował składki za delegowanych, ale wątpliwości są

autor: Marek Benio06.10.2016, 11:35; Aktualizacja: 06.10.2016, 11:43
złoty, pieniądze

Jak liczyć składki za delegowanych?źródło: ShutterStock

Problem z zastosowaniem wydanych na jego podstawie przepisów może się pojawić, gdy wynagrodzenie wyjątkowo w danym miesiącu było niższe niż przeciętne. Należy się wtedy odwołać do ustawy systemowej

1 października 2016 r. weszło w życie rozporządzenie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Jego wydanie stanowi reakcję ustawodawcy na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 28 października 2015 r. (sygn. akt SK 9/14), w którym trybunał orzekł, że par. 2 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (dalej: rozporządzenie) jest niezgodny z konstytucją w zakresie, w jakim dotyczy pracowników zatrudnionych za granicą u polskich pracodawców, uzyskujących przychody niższe niż przeciętne wynagrodzenie w gospodarce. Trybunał wyznaczył czas do 5 listopada 2016 r. na zmianę tego przepisu.

Zmiana jednak konieczna

W toku samego postępowania przed trybunałem, jak i podczas konsultacji prowadzonych przed uchwaleniem zmiany rozporządzenia pojawiały się opinie, że wobec bardzo klarownej treści wyroku trybunału nie jest konieczna zmiana brzmienia przepisu, a jedynie zarzucenie przez organ rentowy i przez płatników niezgodnej z konstytucją praktyki podwyższania podstawy wymiaru składki do wysokości przeciętnego wynagrodzenia, gdy rzeczywisty przychód pracownika był niższy.

Ostatecznie w trosce o pewność prawa ustawodawca zdecydował się jednak na nowelizację przepisu. Przepis zmieniono w ten sposób, że zawężono jego zakres podmiotowy do tych pracowników, których przychód przekroczył przeciętne wynagrodzenie w gospodarce. Od 1 października podstawa wymiaru składki jest obniżana o równowartość diet, jednak nigdy poniżej przeciętnego wynagrodzenia. Z kolei nie może ulec podwyższeniu do wysokości przeciętnego wynagrodzenia w przypadku pracowników, których przychód był niższy niż to przeciętne wynagrodzenie. Dla nich podstawą wymiaru składek jest przychód faktycznie otrzymany.

Pozostawiono zatem mechanizm korygujący podstawę wymiaru składki w dół, likwidując mechanizm korygujący w górę. Taka zmiana czyni zadość wyrokowi trybunału i jednocześnie realizuje cel ustawodawcy, którym było udzielenie pewnej preferencji pozwalającej na obniżenie podstawy wymiaru składki dla pracowników pracujących za granicą, ale dla polskiego pracodawcy; jednak nigdy poniżej granicy przeciętnego wynagrodzenia. W szczególności chodzi tu o pracowników delegowanych w ramach swobody świadczenia usług, ale także np. o pracowników służb zagranicznych czy transportu międzynarodowego.

Nie wszystko jasne


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane