statystyki

Agencja nie zawsze płaci składki za zleceniobiorcę

autor: Bożena Wiktorowska03.10.2016, 07:16; Aktualizacja: 03.10.2016, 08:12

Prywatna szkoła zatrudniająca własnych nauczycieli za pośrednictwem agencji zatrudnienia będzie musiała ponieść koszty ubezpieczenia tych osób. Z takiego obowiązku zwolniony jest natomiast pośrednik kierujący zainteresowanych do dodatkowej pracy. Tak wynika z interpretacji ZUS.

Wystąpiła o nią firma prowadząca agencję zatrudnienia wpisaną do rejestru marszałka województwa. Posiada ona bazę chętnych do podjęcia dodatkowej pracy. Z takimi osobami, kierowanymi do innych firm, agencja zawiera umowy-zlecenia. Jednocześnie opłaca za nie pełne składki na ubezpieczenie społeczne lub tylko zdrowotne w zależności od statusu zainteresowanych. Jedną z firm, która zwróciła się do agencji o pomoc w znalezieniu nauczycieli, była prywatna szkoła podstawowa. Poszukiwani pracownicy mieli prowadzić lekcje ze wskazanych przedmiotów, przy czym okazało się, że w agencyjnej bazie osób szukających dodatkowego zajęcia było dwóch nauczycieli zatrudnionych na częściowych etatach w tej szkole. Co prawda osoby te miały w placówce lekcje z innych przedmiotów, ale były gotowe prowadzić zajęcia, którymi był zainteresowany ich pracodawca. Właściciel agencji wskazał także, że nauczyciele otrzymywali wynagrodzenie przekraczające minimalną płacę. Uznał więc, że w takiej sytuacji nie ma powodu, żeby z własnej kieszeni płacić składki. Taki bowiem obowiązek spoczywa na pracodawcy. Powód? Praca będzie świadczona na rzecz obecnego pracodawcy i w takim samym charakterze. Tym samym szkoła prywatna ma obowiązek opłacania wszystkich składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne.


Pozostało jeszcze 45% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane