W przypadku zawetowania przez prezydenta ustaw zdrowotnych, rząd pomoże szpitalom, które będą przekształcane w spółki - zapewnił dziś szef doradców premiera Michał Boni.

Prezydent Lech Kaczyński poinformował, że podjął już decyzję odnośnie pakietu ustaw zdrowotnych. Dodał, że komunikat w tej sprawie zostanie ogłoszony jutro.

W zeszłym tygodniu Lech Kaczyński powiedział dziennikarzom, że co do niektórych ustaw zdrowotnych "będzie weto". "Jest rzeczą oczywistą, że te przepisy, które prowadzą po prostu do prywatyzacji szpitali, będą zawetowane" - oświadczył.

"Samorządy zgłaszają gotowość, by przejmować szpitale"

Boni pytany w radiowej "Trójce" o działania rządu w przypadku zawetowania przez prezydenta ustaw zdrowotnych, odparł: "ja widzę dwie rzeczy najważniejsze w tej chwili, po pierwsze realizacja planu B, którego istotą jest poprawa jakości zarządzania szpitalami i pomoc tym szpitalom - około 150 - 180 - które mają zadłużenie i w których chyba popełniono błędy w zarządzaniu".

Jak dodał, samorządy zgłaszają gotowość, by "przejmować szpitale", a rząd chce im w tym pomóc.

"Druga rzecz, która jest bardzo ważna, to przy tych olbrzymich pieniądzach, jakie ma NFZ, poprawa jakości zarządzania - nie dlatego, żebym chciał powiedzieć, że coś jest źle zarządzone - ale myślę, że w wielu dziedzinach tutaj można mieć jeszcze olbrzymie rezerwy i lepiej zarządzać, mieć pewność co do przesyłanych strumieni pieniędzy, mieć pewność co do efektów, jakie uzyskujemy" - podkreślił Boni.

"Przygotowywane są rozwiązania na wypadek zawetowania ustaw zdrowotnych"

Minister zdrowia Ewa Kopacz podkreślała, że przygotowywane są rozwiązania na wypadek ewentualnego zawetowania ustaw zdrowotnych. "O szczegółach będziemy mówić, gdy to nastąpi, ale cały czas liczymy, że nie będzie takiej konieczności" - powiedziała.

Z informacji, które PAP uzyskała ze źródła zbliżonego do kierownictwa resortu zdrowia, wynika, iż rząd będzie umarzał zobowiązania publicznoprawne szpitali, które będą przekształcane w spółki prawa handlowego. Ponadto będą one mogły liczyć na preferencyjne kredyty oraz poręczenia.

Ustawy mające zreformować system ochrony zdrowia zakładają m.in. obligatoryjne przekształcenie zakładów opieki zdrowotnej w spółki kapitałowe (w ciągu dwóch lat, licząc od stycznia 2009 r.), przekazanie całości ich kapitału samorządom oraz utworzenie urzędu Rzecznika Praw Pacjenta.