Pracodawcy przeciwstawiają się propozycji, aby to wojewodowie, a nie marszałkowie województwa tworzyli i zapewniali funkcjonowanie wojewódzkich rad dialogu społecznego (WRDS). Ich zdaniem zmiana taka spowoduje marginalizację WRDS oraz zaprzepaszczenie dotychczasowych wysiłków samorządów podjętych w celu prowadzenia lokalnego dialogu społecznego. Krytyczne opinie w tej sprawie przedstawili Pracodawcy RP oraz Business Centre Club (BCC).
Wspomniana propozycja zmian wynika z rządowego projektu nowelizacji ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego. Zakłada on, że wojewodowie przejmą kompetencję do tworzenia WRDS od marszałków województwa. Ci ostatni – zdaniem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – sygnalizowali brak środków (przekazywanych jako dotacja celowa) na pokrycie kosztów związanych z funkcjonowaniem lokalnych rad. Według resortu omawiana zmiana zapewni finansowanie ich działania bez konieczności zwiększania pieniędzy na ten cel.
Pracodawcy podkreślają jednak, że taka zmiana oznacza przywrócenie zasad obowiązujących przed wejściem w życie ustawy z 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego (Dz.U. poz. 1240). Przeniesienie WRDS z kompetencji wojewodów do marszałków województwa na podstawie tych przepisów było uzasadnione lepszą znajomością spraw lokalnych przez tych ostatnich oraz faktem, że są oni dysponentami funduszy lokalnych. Taką zmianę uzgodniono też z partnerami społecznymi. – Dysponujemy wieloma potwierdzeniami od przewodniczących WRDS, z których wynika, że marszałkowie potrafili zorganizować pracę rad, pomimo zbyt niskich środków otrzymywanych od wojewodów. WRDS działają prawidłowo, utworzyły swoje struktury i wypracowały procedury pracy – wskazuje w swojej opinii BCC. Organizacja ta podkreśla, że projektowana zmiana oznaczałaby zaprzepaszczenie tego wysiłku. Jednocześnie wskazuje, że konflikty rozwiązywane przez lokalne rady często dotyczą spraw, w których wojewoda reprezentuje autorytet i siłę państwa. Nie powinien więc narzucać trybu pracy instytucjom dialogu społecznego.
Zatrudniający zwracają też uwagę na trudności organizacyjne, jakie wywołają omawiane zmiany. – Dotyczą one wojewódzkich rad, marszałków oraz wojewodów. Stwarza to ryzyko destabilizacji prac regionalnych gremiów i zawieszenia dialogu społecznego na szczeblu lokalnym – wskazują w swoim stanowisku Pracodawcy RP. Reprezentanci firm zwracają uwagę, że konieczne będzie wydzielenie u wojewodów odpowiednich komórek organizacyjnych, które odpowiadałyby za pracę WRDS. – Biorąc pod uwagę, że mniej więcej pół roku temu gremia regionalne dopiero rozpoczęły swoją działalność na nowych zasadach, wprowadzanie kolejnych zmian trudno uznać za racjonalne – podsumowują pracodawcy.
Etap legislacyjny
Projekt przed przyjęciem przez rząd