statystyki

500 zł na dziecko: Wymiana informacji z UE może wydłużyć rozpatrzenie wniosku

autor: Michalina Topolewska23.08.2016, 07:50; Aktualizacja: 23.08.2016, 09:25
500+ pieniądze

500+ pieniądzeźródło: ShutterStock

Jeśli w przypadku ustalania, który kraj ma pierwszeństwo w wypłacie świadczeń na dzieci, konieczne jest pozyskanie danych z zagranicy, wydanie decyzji w takiej sprawie może się opóźnić.

Reklama


Co do zasady art. 49 ust. 2 ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. poz. 195) przewiduje, że gdy wniosek o wsparcie z programu 500+ został złożony do 1 lipca włącznie, gmina ma trzy miesiące na rozpatrzenie wniosku i przyznanie świadczenia. Ten sam termin obowiązuje też Regionalne Ośrodki Polityki Społecznej (ROPS). To one z upoważnienia marszałków województw rozpatrują te wnioski, z których wynika, że jeden z rodziców pracuje w którymś z państw UE. To bowiem oznacza, że podlegają unijnym przepisom o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego i konieczne jest sprawdzenie, który kraj jest właściwy do przyznania świadczeń w pierwszej kolejności.


Pozostało jeszcze 68% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zarejestruj się i uzyskaj darmowy dostęp do artykułów na temat programu "Rodzina 500+"

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane