statystyki

Pracodawcy nie mają obowiązku podawania rozkładu czasu pracy

autor: Sławomir Paruch24.11.2008, 03:00; Aktualizacja: 24.11.2008, 08:25

Szczegółowe określenie w umowie o pracę dni, a nawet godzin pracy prowadzi do konieczności uzgadniania każdej zmiany w rozkładzie czasu pracy z pracownikiem.

Reklama


Reklama


Pracodawcy nie mogą zlecać pracownikom, z którymi podpisali umowy szczegółowo określające rozkład czasu pracy w poszczególnych dniach i godzinach, wykonywania pracy w inne dni i w innych godzinach.

Jeśli przykładowo w umowie o pracę ze sprzedawcą w sklepie spożywczym właściciel sklepu uzgodnił klauzulę, że pracownik będzie wykonywał pracę od poniedziałku do piątku od godz. 8 do godz. 16, a po kilku miesiącach od zatrudnienia pracownika zdecydował się zmienić godziny otwarcia sklepu z godz. 8 rano na godz. 7 - to musi uzyskać na wcześniejsze przychodzenie do pracy pisemną zgodę zatrudnionego.

Obowiązek konsultacji

Jeśli pracownik odmówi wykonania polecenia, twierdząc, że dla niego ważne jest rozpoczynanie pracy o godz. 8, bo wcześniej zawozi dziecko do żłobka pracodawca będzie miał kłopot. A musi się z tym liczyć. Pracownik może w takiej sytuacji stwierdzić np., że tylko przy wcześniej ustalonych godzinach zdecydował się podjąć u pracodawcy pracę. Co wówczas?

Zmiana warunków umowy

Prawo zezwala tylko w wyjątkowych sytuacjach, tj. w przypadkach, w których uzasadniona jest praca w godzinach nadliczbowych, wydawać polecenie pracy w inne dni lub godziny. Nie można natomiast zmienić rozkładu czasu pracy, tj. zmienić na stałe dni i godzin pracy. Takie zmiany stanowią bowiem istotną zmianę umowy o pracę (zmianę warunków zatrudnienia) i wymagają zgody pracownika. Umowę zmienić można jedynie na mocy porozumienia stron (często zwanego aneksem), jeżeli pracownik wyraża zgodę na taką zmianę. Pracodawca może wręczyć też pracownikowi wypowiedzenie zmieniające. Jeżeli pracownik nie przyjmie takiej propozycji, to umowa o pracę zostanie rozwiązana.

Aby zmienić zatem godziny pracy, tak aby odbywały się między godz. 7 a godz. 15, zamiast od godz. 8 do 16, konieczne będzie więc zawarcie z pracownikiem porozumienia lub dokonanie wypowiedzenia zmieniającego.

Tylko wymiar czasu pracy

Przepisy prawa pracy nie przewidują obowiązku uzgodnienia rozkładu czasu pracy w umowie o pracę. Z perspektywy czasu pracy umowa powinna określać jedynie wymiar czasu pracy (pełny lub niepełny). Jeżeli u pracodawcy obowiązuje regulamin pracy, to rozkład czasu pracy powinien zostać ustalony w takim regulaminie.

Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość dokonania zmiany rozkładu określonego w regulaminie pracy bez zgody pracownika. Ustalenie rozkładu czasu pracy leży bowiem w sferze uprawnień organizacyjnych pracodawcy. Gdy w zakładzie działają związki zawodowe, konieczne jest jednak spełnienie wymogów konsultacji ze związkami.

Dla przykładu: jeżeli regulamin pracy określa czas pracy od poniedziałku do piątku w godzinach od godz. 8 do 16 (i umowy poszczególnych pracowników nie zawierają odrębnych uzgodnień w tym zakresie) i pracodawca chce zmienić go tak, aby praca była wykonywana od godz. 7 do 15, to może to zrobić poprzez samą zmianę regulaminu (bez konieczności zmiany umów z poszczególnymi pracownikami).

gp@infor.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

 • Beata(2008-11-25 10:43) Odpowiedz 00

  dziękuję za informację
  ...też pracodawca ale nie krwiopijca

 • KPK(2008-12-16 13:54) Odpowiedz 00

  to wszystko zalezy od harmonogramu czasu pracy ustalonego przez pracodawcę jeżeli zaznaczył w nim 8 godzinny dzień/tydzień pracy a kazal ci przychodziła w mniejszym wymiarze czasu pracy winien naliczyć ci wynagrodzenie tak jakbys przperacowała zgodnie z harmonogramem
  jezeli sobota i niedzila jest dniem wolnym wtedy masz dodatek w postaci godzin nadliczbowych z reguły za niedziele płaci sie setki

 • mira(2008-12-03 07:29) Odpowiedz 00

  witam wszystkich
  ja przyjęta zostałąm z urzedu pracy do kwiaciarni, na czas określony na rok z pensja to jest jjak sie nie myle 1126 ,2 wypłaty miałam po 1008,0 a teraz gdy kazała przychodzić na 5 i 6 godzin to zamiast w listopadzie mieć 152 godziny wyrobione to miałam 129 + dochodzi niedziela i dostałam 805 zł gdy sie odezwałam to mowi ze płaci za godziny a co z umową tym bardziej ze ja 300 zł to musze paliwa kupić żeby dojechać do pracy.
  czy ona ma prawo tak naliczać godziny?
  pozdrawiam

 • Krwiopijca Pracodawca(2008-12-02 21:05) Odpowiedz 00

  Do Maji - zaczynam robić za poradnictwo prawne. Jeżeli umowę zawarto na okres powyżej 6 miesięcy, to pracodawca może w niej zawrzeć dwutygodniowe wypowiedzenie. W takim przypadku może wypowiedzeniem zmieniającym zmienić warunki na gorsze. Może to zrobić również aneksem, ale wymaga to zgody pracownika wyrażonej przez podpisanie aneksu (domniemuje się porozumienie stron w takim przypadku). Jeżeli otrzymałaś aneks na gorsze warunki, to na wszelki wypadek zacznij poszukiwać nowego pracodawcy. U tego długo nie popracujesz.

 • Maja(2008-12-01 17:03) Odpowiedz 00

  Mam pytanie. Jeśli mam umowe o prace na czas określony, to czy pracodawca moze zmienic aneksem ta umowe nagorsze warunki, tj. na 1/2 etatu? I czy nie podpisanie tego aneksu wiąze sie z niekorzystnymi dla mnie konsekfencjami?

 • Krwiopijca Pracodawca(2008-11-24 20:49) Odpowiedz 00

  Do Beaty;
  jeżeli pracodawca nie ma obowiązku opracowania regulaminu pracy, to ma obowiązek wydania odpowiedniego obwieszczenia. W tym obwieszczeniu reguluje sie rozkłady czasu pracy.Odpowiedni artykuł kodeksu pracy:
  Art. 150. § 1. Systemy i rozkłady czasu pracy oraz przyjęte okresy rozliczeniowe czasu pracy ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy, z zastrzeżeniem § 2 i 3 oraz art. 139 § 3 i 4.

 • beata(2008-11-24 13:19) Odpowiedz 00

  mam pytanie. Zatrudniamy 15 pacowników i nie mamy regulaminu pracy. Czy w związku z tym nie musimy określać dokładnego czasu pracy w umowach czy jednak tak skoro nie mamy regulaminu.

 • Krwiopijca Pracodawca(2008-11-24 10:48) Odpowiedz 00

  Odkrywamy Amerykę. Który pracodawca zamieszcza zapisy o rozkładzie czasu pracy w umowie. Wzór umowy jest określony przepisem rozporządzenia Ministra Pracy (i cośtam), innych umów się nie stosuje poza wyjątkami dla kadry.

 • MB(2008-11-24 09:47) Odpowiedz 00

  A który pracodawca przestrzega zasad i godzin pracy zgodnie z KP, ale kiedy pracownik wiedząc odmawia, już nie pracuje. Godziny nadliczbowe nie są wypłacane pracownikom, łamane są prawa pracownicze, nie są prowadzone karty pracy. Pracodawcy nagminnie łamią prawo pracy i wypłat wynagrodzeń, wykorzystują nie wiedzę swoich pracowników, tym samym kasa zostaje u pracodawcy, zanim się pracownik zoriętuje, że nabijany jest w butelkę. Większość pracodawców w kraju, są to pseudopracodawcy. Kontrole, kontrole i jeszcze raz kontrole tych pracodawców i kary i to surowe kary, aby im się odechciało na przyszłość, dorabiania się kosztem biednych ludzi.

 • kika(2009-09-18 23:06) Odpowiedz 00

  Jestem zatrudniona na pełen etat mam pytanie z początku pracowałam po 8 godz. od pon.-piątku i co druga sobotę za którą nie miałam płacone gdy powiedziałam o tym pracodawcy to powiedział że moja prowizja to też soboty czy tak może zrobić. A teraz aby nie płacić za soboty pracuję od poniedz.-piątku po 7 godz. i co 2 sobotę czy to jest zgodne z prawem czy może tak zrobić/ Proszę o pomoc

 • kaśka(2009-10-14 08:18) Odpowiedz 00

  Do kika:
  nie może tak zrobić, w podstawowym systemie czasu pracy mozesz iść od poniedziałku do soboty tylko 5 razy do pracy, jeśli pracodawca sam kazał ci chodzić 7 godzin dziennie do pracy, to i tak powinien zapłacić za 8, gdyż przychodząc w sobotę czyli szósty raz w pierwszej kolejności musisz mieć oddane wolne za nadgodziny a jeśli z pewnych okoliczności jest to niemożliwe to płaci 100% podtawy/godzinę plus 100% dodatku, a powyżej 8 godzin w tą sobotę 100% podtawy plus 50% dodatku.

 • Przemek(2010-05-30 10:33) Odpowiedz 00

  Witam .Mam male pytanko.Jesli mam staly kontrakt pracy w ktorym mam do wypracowania 38 godzin tygodniowo to czy musze te godziny wyrobic?Nie zawsze jest tyle pracy wiec czesto pracuje po jakies 30 godzin.
  Czy musze te brakujace godziny odrabiac?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane