ZDROWIE Mój mąż pracuje we Francji, oddelegowany jest przez polską firmę – opowiada pani Katarzyna. – Miał w pracy poważny wypadek, znalazł się w szpitalu i pozostanie tam jeszcze przez pewien czas. Potem chcemy go przetransportować na rehabilitację do kraju. Prawdopodobnie jednak konieczny będzie transport medyczny. Czy mogę liczyć na sfinansowanie albo choćby częściową refundację tego przedsięwzięcia? – zastanawia się czytelniczka. – Do kogo się zwrócić w tej sprawie – pyta
Koszty transportu do kraju pracownika, który na skutek wypadku przy pracy znalazł się w szpitalu na terytorium jednego z państw Unii lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), może pokryć Narodowy Fundusz Zdrowia. Pod warunkiem, że poszkodowany korzysta ze świadczeń na podstawie przepisów o koordynacji (tj. pomocy medycznej udzielonej w obcym kraju na koszt NFZ). Należy w tym celu złożyć wniosek do dyrektora oddziału NFZ, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania w Polsce. Dyrektor powinien – w drodze decyzji administracyjnej – wyrazić w takiej sytuacji zgodę na pokrycie kosztów transportu do miejsca dalszego leczenia w kraju. NFZ zapłaci za transport najtańszym środkiem możliwym do zastosowania w aktualnym stanie zdrowia chorego, jeżeli przewidywane koszty dalszego leczenia za granicą przewyższą koszty transportu i leczenia w kraju. Wniosek może złożyć zarówno sam pacjent, jak i jego bliscy (np. żona, pani Katarzyna).
Do wniosku należy dołączyć dokumentację sporządzoną przez szpital, w jakim przebywa poszkodowany, która potwierdzi rozpoznanie kliniczne, aktualny stan chorego, prognozowany czas, zakres i ewentualny koszt dalszego leczenia. Lekarze powinni też zaproponować środek transportu możliwy do zastosowania w tym konkretnym przypadku. Dokumenty należy przetłumaczyć na język polski, ale nie trzeba korzystać z usług tłumacza przysięgłego. I tu uwaga! O zgodę na sfinansowanie transportu chorego należy wystąpić przed przewiezieniem go do kraju, a nie po. NFZ nie zwraca bowiem poniesionych już kosztów.
Warto jednak wcześniej skontaktować się z przedstawicielem firmy, która zatrudnia poszkodowanego w wypadku. Niektóre przedsiębiorstwa wysyłające własnych pracowników do pracy za granicą opłacają dla nich polisy ubezpieczeniowe, gwarantujące finansowanie kosztów leczenia poza krajem, ale także np. kosztów transportu chorego do Polski. Jeśli tak jest, zorganizowania i sfinansowania kosztów transportu chorego pracownika do kraju można oczekiwać od firmy ubezpieczeniowej, w której wykupiono polisę. ⒸⓅ
Dziennik Gazeta Prawna
Podstawa prawna
Art. 42i ust. 9, ust. 11 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 581 ze zm.).