Koniec bezterminowego ścigania przez ZUS i KRUS

autor: Bożena Wiktorowska27.07.2016, 07:22; Aktualizacja: 27.07.2016, 08:23
ZUS

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.źródło: ShutterStock

We wtorek rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Na tej podstawie ZUS i KRUS nie będą mogły się już domagać od ubezpieczonych nienależnie pobranych świadczeń, jeśli od daty ostatniej wypłaty minie pięć lat. Ponadto projekt ustawy zakłada, że wszystkie postępowania wszczęte i niezakończone ostateczną decyzją zostaną umorzone. Zmiany wejdą w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Komentarze (3)

 • promocca(2016-07-28 09:30) Zgłoś naruszenie 40

  @qaduq tutaj rozchodzi się o renty! Nie o składki jakie zapomniał odprowadzić przedsiębiorca.

  Odpowiedz
 • qaduq(2016-07-27 20:45) Zgłoś naruszenie 34

  Warto zauważyć i docenić tą zmianę. Przez lata wszystkie poprzednie rządy kombinowaly, jak pozostawić bat na przedsiębiorcy za nieściągnięte składki ZUS, przy czym działo się to kosztem uczciwych przedsiębiorców, ściganych w nieskończoność. Oczywiście przy wsparciu przez dzial egzekuxji ZUS, któremu taki proceder był na rękę. Zero odpowiedzialności urzędnikow, dowolne umowy i rozkładanie na raty, albo wręcz niesiąganie, a w finale ruina firmy. Zatem brawo za ukrócenie kryminogennego procederu.

  Odpowiedz
 • Andrzej(2016-07-28 21:00) Zgłoś naruszenie 00

  Czym innym jest wydanie decyzji o cofnięciu nienależnie przyznanego świadczenia a czym innym zwrot nienależnie wypłaconych świadczeń. Nie ma oczywiście powodu aby wypłacać nienależne świadczenia i taka decyzja może zapaść w dowolnym terminie. Natomiast zwrot nienależnie wypłaconego już świadczenia jest ograniczony przedawnieniem.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane