statystyki

Na uruchomienie kwiaciarni wystarczy już kilka tysięcy złotych

autor: Mariusz Gawrychowski19.11.2008, 09:19; Aktualizacja: 19.11.2008, 09:35

Jeśli lubisz wstawać o czwartej rano i jednocześnie kochasz kwiaty, to założenie własnej kwiaciarni jest wymarzonym biznesem. W zamian możesz liczyć na stabilne zyski i nie musisz mieć dużego kapitału na początek.

Reklama


Reklama


Koszt uruchomienia i utrzymania kwiaciarni waha się od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, bo zależy od jej lokalizacji i wielkości lokalu, w którym będzie działać.

Z danych Cushman & Wakefield wynika, że wynajem 1 mkw. w centrum handlowym to w największych miastach koszt od 35-45 euro, a średni metraż takich lokali to 30 mkw. Czynsze przy głównych ulicach handlowych są niższe o około 15-20 proc.

Ważna lokalizacja

Anna Bogucka otworzyła swoją kwiaciarnię na początku tego roku. Zainwestowała zaledwie 5 tysięcy złotych. Tyle wyniósł ją koszt remontu pawilonu, w którym znajduje się jej kwiaciarnia.

- Nie musiałam kupować żadnych mebli, bo wszystko już było na miejscu. Lokal jest malutki, bo ma zaledwie 12 mkw.

Należy przy tym pamiętać, że kwiaciarnia kwiaciarni nie równa. Równie dobrze w założenie i wyposażenie kwiaciarni w tym samym miejscu można by zainwestować kilkaset tysięcy złotych. Tyle kosztowałby zakup starego pawilonu, wyburzenie go i postawienie nowego - eleganckiego, murowanego i przeszklonego.

Wszyscy właściciele kwiaciarni, z którymi rozmawiała GP, podkreślają, że najważniejszym momentem zakładania tego biznesu jest wybór lokalizacji. To najważniejszy czynnik decydujący o powodzeniu kwiaciarni. Lokal musi być w dobrym miejscu. Najlepsze są centra miast lub dużych osiedli, supermarkety i galerie handlowe, czyli każde miejsce, w którym codziennie jest duży ruch klientów.

- Może to kogoś zdziwić, ale klient przychodzący do supermarketu po kilogram cukru czy wędliny kupuje także kwiaty. Ale wcześniej musi wiedzieć, że w danym miejscu jest kwiaciarnia. Dlatego moje lokale są w widocznych lokalizacjach, tak by klienci z wózkami wypełnionymi zakupami po odejściu od kas nie musieli ich szukać - mówi Beata Malinowska, właścicielka kwiaciarni.

Oczywiście najlepiej, gdy jesteśmy właścicielem takiego lokalu. Wówczas odchodzą nam koszty związane z jego najmem. Jeśli już decydujemy się na najem lokalu, to musimy być przygotowani na dużą rozpiętość cenową. Najdroższe są lokale położone w reprezentacyjnych lokalizacjach. Drugi biegun to niewielkie, często kilkunastometrowe lokale położone w gorszych lokalizacjach.

- Za moje 12 mkw. płacę miesięcznie blisko 1 tys. zł - mówi Anna Bogucka. Dodaje, że trzeba pamiętać, że to Warszawa. W innych miastach ceny najmu są dużo niższe. Dobrym pomysłem jest także zainteresowanie się ofertami spółdzielni mieszkaniowych. Dotyczy to w szczególności mniejszych miast. Można trafić na okazję i za małe pieniądze wynająć lokal w dobrym miejscu.

Kto rano wstaje

Każdy, kto myśli o założeniu własnej kwiaciarni, musi przyzwyczaić się do bardzo wczesnej pobudki. Bez tego nie ma szans na przetrwanie w biznesie. O godzinie 9-10 trudno będzie zaopatrzyć się w świeże, bardzo dobrej jakości kwiaty.

- Najbardziej pracowitym dniem jest sobota - tłumaczy Jolanta Kwiatkowska, która razem z mężem prowadzi kwiaciarnię na stołecznej Pradze.

- Na początku warto ustalić, jak najdłuższe godziny otwarcia kwiaciarni. Moja od samego początku działa od godziny 7.00 do 19.00 - mówi Anna Bogucka, właścicielka małej kwiaciarni na obrzeżach Warszawy.

Zastrzega jednak, że poranne godziny odwiedzin klientów wynikają z tego, że jej kwiaciarnia działa przy przystanku autobusowym, który jest ważnym miejscem przesiadek. Często klient ma kilka minut czekania na autobus i wchodzi, aby coś kupić. Dodaje także, że pobliska konkurencja działa do godziny 20 lub nawet 22. Ale jej kwiaciarnie mieszczą się w innych lokalizacjach i kupuje u niej inny rodzaj klienta.

Kwiaty cięte i doniczkowe

Jeśli wielkość lokalu na to pozwala, warto pomyśleć o rozszerzeniu asortymentu o doniczki, odżywki, ziemię ogrodniczą i akcesoria do hodowli kwiatów oraz tzw. galanterię ozdobną, czyli małe upominki: artykuły dekoracyjne, skarbonki, ramki na zdjęcia, wazony itd. Właściciele największych kwiaciarni mogą sobie pozwolić na eksponowanie na wystawach dużych kwiatów doniczkowych. Jednak to kosztuje - wartość codziennej oferty towarowej w takiej kwiaciarni może wynosić nawet 100 tys. zł.

Przy małej powierzchni najlepiej na początku postawić na niewielki asortyment. Sami właściciele kwiaciarni radzą, by na początku mieć obowiązkowo róże (czerwone o długości 40 i 60 cm), bo są to kwiaty najczęściej kupowane. Do tego dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w margerytki oraz lilie. To kwiaty tanie, długo stoją i pasują do wielu okazji. Poza tym, aby asortyment nie sprawiał wrażenia ubogiego, warto mieć frezje, anturium oraz kwiaty sezonowe.

W kwiatach doniczkowych powinny dominować te, które nie wymagają specjalnej pielęgnacji: bluszcze, paprotki, kalanchoe, azalie czy guzmanie. Dla bardziej wymagających klientów warto mieć storczyki.

Aktualne ceny w hurcie można sprawdzić na stronach internetowych giełd kwiatowych.

Wysokie marże

Marże kwiaciarni, w porównaniu z innymi branżami handlowymi, są bardzo wysokie.

- Marże na kwiatach ciętych zaczynają się od 100 proc. Na kwiatach doniczkowych mogą być jeszcze wyższe i sięgają nawet 300 proc. - mówi właściciel dwóch kwiaciarni w centrum Krakowa.

Zastrzega, że marża na sprzedaży nie równa się zyskowi kwiaciarni. Przeciętnie na jedną sprzedaną różę przypada jedna, którą trzeba wyrzucić. Dlatego ważna jest wiedza o tym, które kwiaty w danym okresie roku będą najlepiej się sprzedawały, ile mogą zachować świeżość oraz po jakiej cenie można je kupić w hurcie, by nie były za drogie.

- Jeśli klient kupi kwiaty przetrzymane zbyt długo w chłodni, które szybko zwiędną, więcej do takiej kwiaciarni z pewnością nie zawita. Dlatego kwiaciarz, który nie potrafi wyrzucać i spisywać w straty nieświeżych kwiatów, długo nie utrzyma się na rynku - ostrzega Anna Bogucka.

Niezbędny do uruchomienia kwiaciarni jest też własny samochód. Najlepiej, gdyby był to pojazd dostawczy, ale na początek może też być osobowy. Jest on potrzebny do porannych wypraw na giełdy hurtowe. Jeśli właściciel kwiaciarni nie ma własnego pojazdu, jest zdany na łaskę hurtowników, którzy będą mu dowozili kwiaty na miejsce. To zaś rodzi ryzyko, że możemy dostać towar nie najwyższej jakości. Samochód przyda się także przy dostarczaniu zamówień klientom.

KWIATY Z HOLANDII

Holandia jest niekwestionowanym liderem na europejskim rynku kwiatów ciętych - produkuje rocznie prawie 7 mld sztuk kwiatów. To ponad siedem razy więcej niż wynosi produkcja w Polsce. Najwięcej w Holandii hoduje się róż - 2,3 mld szt. Kolejne miejsca zajmują chryzantemy gałązkowe - 1,3 mld szt. oraz tulipany - 1,1 mld szt. Te kwiaty stanowią ok. 70 proc. całej produkcji kwiaciarskiej w Holandii. O skali kwiaciarstwa w Holandii najlepiej może jednak świadczyć fakt, że powierzchnia szklarni wykorzystywanych tylko do uprawy róż jest większa niż wszystkich szklarni służących do hodowli kwiatów w Polsce. W Holandii znajdują się także główne rynki hurtowe kwiatów w Europie, w których zaopatrują się polscy hurtownicy kwiatów (drugim ich źródłem zaopatrzenie jest produkcja krajowa). Na początku tego roku połączyły się dwie największe holenderskie giełdy kwiatowe: FloraHolland i Bloemenveiling Aalsmeer. Łączny roczny obrót nowej giełdy ma wynosić według szacunków nawet 4 mld euro.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

 • Jacek(2009-09-11 22:31) Odpowiedz 10

  Otwieramy już 3 kwiaciarnię w galerii handlowej. Na każdą z nich potrzebowaliśmy około 50.000 zł. Nie zależy nam na jakiejś tam kwiaciarni, ale rzeczywiście staraliśmy się urządzić je gustownie. Powierzchnie od 24 - 36 m.kw. Zapraszam do obejrzenia www.smileflowers.pl

 • Marton(2011-09-26 23:34) Odpowiedz 10

  A ja mam kwiaciarnię 13 lat i prowadzę ją w 30.tyś mieście.Co do marży to na kwiatach ciętych jest t około 100 do 150 procent ,a jesli chodzi o kwiaty doniczkowe to max.100 procent i to tylko w przy niektórych gatunkach.Najważniejsze to dobra lokalizacja( przestronny lokal z dobrym oświetleniem i duzym oknem wystawowym najlepiej przy ruchliwej ulicy,mozliwość wystawienia towaru przed sklep i oczywiście parking dla klientów i dostawców.Ale najważniejsze to dobór personelu, który musi umieć zrobić ładne wiązanki i kompozycje a także być uprzejmym i pomocnym dla klienta.W kwiaciarni powinien panować porządek oraz estetycznie wyeksponowany towar kwiatowy i nie tylko.Od początku powinieneś zadać sobie pytanie dla jakiego klienta jest twój sklep.Najlepiej przyciągnąć bogatego klienta ,bo on potrafi zostawić najwięcej pieniędzy ale jest pewien chaczyk .Taki klient wymaga jednak wysokiej jakości towaru,obsługi oraz niekonwencjonalnych rozwiązań florystycznych(ciągle chce być zaskakiwany).

 • Goska(2011-01-12 22:22) Odpowiedz 10

  z kwiaciarnią to jest tylko duzo pier... otwierać monopolowy i sprzedawać wódę !

 • ***(2011-11-11 17:23) Odpowiedz 10

  mam 20 lat kwiaciarnię.Chłodnia, klimatyzacja, samochód i dobre miejsce to podstawa.Początki zawsze są trudne i jak nie masz pieniędzy żeby wrzucić w towar cięty i część ( na początku sporą ) wyrzucić to się za to nie bierz.To nie jest tak, że otwierasz i ludzie lecą do ciebie kupić kwiaty i składać zamówienia.Najpierw trzeba zdobyć klienta, trzeba mieć umiejętności i talent do tworzenia itp.Konkurencja spora, a marże też ale na pewno nie 300 %.Powodzenia

 • nowa(2010-01-08 11:46) Odpowiedz 00

  chcę założyć kwiaciarnię z upominkami o różnych cenach, coś dla bogatszych i biedniejszych, wciąż szukam hurtowni w okolicach warszawy, płocka z towarami typu jak w galeriach wnętrz, może ktoś mógłby mi polecić dobre sprawdzone z nowoczesnym asortmentem hurtownie?

 • wadowice(2012-06-21 16:39) Odpowiedz 00

  treśc SPRZEDAM :
  -ELEGANCKIE MEBLE DO KWIACIARNI (UŻYWANE ROK)
  -WITRYNĘ CHŁODNICZĄ NA KWIATY
  -ASORTYMENT FLORYSTYCZNO-DEKORACYJNY
  (DEKORACJE KOŚCIOŁA,
  SAL WESELNYCH,WSTĄŻKI,DODATKI ITP.)


  TEL. 667-790-001 ( WADOWICE)

 • Marta Kwiaciarka(2012-05-10 16:32) Odpowiedz 00

  Przy dobrej organizacji nie trzeba wstawać o 4 rano. Kwiaty mi przywożą do kwiaciarni - jakie zechcę za niewielką opłatą za transport prosto z Holandii. Cięte i doniczkowe. Cena porównywalna z ceną na giełdzie - a często nawet niższa. No i najważniejsze - świeże. Dodatki kupuję przez internet. Jest kilka hurtowni, które mają dobry wybór i wysyłają sprawnie zamówiony towar. GrandDeco, Paradkowscy i inni. Wcale nie trzeba się zamęczać wczesnym wstawaniem. Są też dostawcy kwiatów z samochodów - ale trzeba uważać, bo ceny mają wyśrubowane - a przekonałam się o ty dopiero jak zobaczyłam ceny kwiatów z Holandii.

 • Ann(2012-04-23 16:50) Odpowiedz 00

  Witam, przygotowuje się do otworzenia kwiaciarni, niemniej jednak ma ogromny probem ze znalezieniem (nawet tutaj w internecie) ofert sprzedaży chłodni do kwiatów. Jestem z okolic Częstochowy. Jeżeli wiecie gdzie mogę nabyc takie urzadzenie będę wdzięczna za pomoc.
  Pozdrawiam.

 • tez kwiaciarka(2012-04-22 15:52) Odpowiedz 00

  marża jest taka ,za jaką uda ci sie towar sprzedać!Ja natomiast zgadzam sie z opimnia,ze marza musi byc wysoka bo inaczej to lepiej nie otwierac takiej branzy,bo jak juz ktos wczesniej wspomnial 1 sprzedane 1 wyrzucone.

 • kwiaciarka(2012-04-10 16:32) Odpowiedz 00

  głupoty, głupoty, głupoty prowadzę kwiaciarnię od 20 lat i marże 130 to bajka a zarobki w dzisiejszych czasach ...szkoda gadać, gdyby nie mój wiek to znalazłabym inną prace

 • zgred(2011-11-16 22:34) Odpowiedz 00

  margarEtki!!!

 • Alicja(2011-09-29 19:02) Odpowiedz 00

  Ja mam kwiaciarnie ,potrzebuje kupic jakies stojaki na torebki do prezentow ,i inne potrzebne rzeczy ktore przydalyby sie w kwiaciarni i niewiem gdzie to znelesc

 • calineczka(2010-01-09 15:21) Odpowiedz 00

  artykuł bomba super pozdrawiam serdecznie i dziekuję uzyskalam odp na wiele pytan super

 • Kwiatuszek(2013-07-08 22:11) Odpowiedz 00

  Prowadzę kwiaciarnię 15 lat i tak złego rynku jak jest teraz jeszcze nie widziałem .Ogólnie artykuł mówi prawdę z jednym wyjątkiem marża na kwiaty ciete to ok.100% i czasami więcej max.150% zas na kwiaty doniczkowe max.to 100% a na niektóre droższe gatunki to tylko 50%.Wszystko zależy w jakim mieście działasz,jaką masz lokalizację i klientelę.Ogólnie branża robi się słaba,do tego hurtownie sprzedają detalistą,wszechobecne kwiaty w marketach i klienci wiecznie niezadowoleni.Mam własny lokal 60m wart ok.300tys.zł + busa za ok.25.tys.zł+ towar za ok.35-40.tys. ,jednego pracownika .Mój sredni miesięczny zysk na czysto to ok.2500zł ,straszne kokosy.Pozdrawiam.

 • dostawca(2009-12-14 20:22) Odpowiedz 00

  zaopatruj kwiaciarnie w kwiaty ciete od 7 lat to prawda ze kwiaciarnia kwiaciarni nie równa na jedna wystarczy 5tys na inna braknie 50tys duzo mozna zaoszczędzic na pomysłowosci nie musimy zamawiac u stolarza czy ślusarza pełnego wyposażenia meblowego za 10 czy 15 tyś czy robić chłodni za 4 tyś (wyobraźmy sobie chłodnie w lokalu o pow. 18mkw) owszem przydaje sie i to bardzo urządzenie chłodzace klima czy klimatyzator. Własny samochód uważam za zecz niezbedną nawet polegajac na dostawcach takich jak ja nie dostaniemy wszystkiego co bysmy chcieli nie w każde miejsce dociera każdy dostawca np: ktoś przyjeżdża z cietymi ale nie ma nikogo z doniczka lub z wstążkami nie spotkałem jeszcze dostawcy który miałby na aucie każdy rodzaj towaru,a nie wyobrażam sobie dostarczania sobie towaru np.autobusem a co do marży na wiekszości mamy powyżej 100% i sa towary na których możemy miec 300 a czasem wiecej ;-) nie oszukujmy sie. Tak poważnie odradzam prowadzenia kwiaciarni osoba którym sie wydaje ze otworzą sobie rano o 9 i zamkana o 17 i beda mieli czas dla siebie to trzeba po prostu kochać wstawanie na giełdy o 3-4rano siedzenie po nocach (bo sie z tym pogrzebem nie wyrobie) no chba ze mamy męża sponsora któremu powiemy kochanie towar wyrzuciłam trzeba kupic nowy. Chcąc w tej branży zarobić trzeba sie sporo napracować no i na poczatek przygotować sie na dokładanie przez kilka miesiacy. Lokalizacja bardzo ważna.Pozdrawiam i życzę powodzenia

 • Bogda(2009-09-21 23:41) Odpowiedz 00

  Właśnie otwieram kwiaciarnie i nie mam samochodu. Pow.11m. i jedyny atut to że w tym miejscu istniała 10 lat.

 • Yoda(2009-09-15 17:20) Odpowiedz 00

  Ktoś pomylil marżę z narzutem!!! Marża nie może być nigdy wieksza niż 100%. Jedynie w przypadku, gdy cena zakupu jest równa 0 (np. kradzione kwiaty) wtedy jest = 100%. Ale nie ma możliwości, żeby była większa.

 • marcin(2009-03-22 21:02) Odpowiedz 00

  Dobry artykół ale troche autor zmarżami pszesadził .prowadze kwiaciarnie od prawie 4 lat w 40 tyś .mieście i średnia marża wychodzi ok.100-130 proc. , da się zarobic ale wielkich rewelacji nie ma. no i 4 tyś na początek dużo za mało nawet na 12 metrów. Trzeba liczyć się z tym że niewiem jak dobra by była ta lokalizacjia to przez kilka miesięcy zanim ludzie się przyzwyczają przyjdzie troche dołożyć . Sama chłodnia 4 tyś ninimum , a bez niej niepolecam prowadzenia kwiaciarni .

 • Gosia(2009-01-06 21:23) Odpowiedz 00

  Baaaardzo dobry artykuł. Nareszcie coś konkretnego na ten temat. Wkrótce otwieram kwiaciarnię i ten artykuł dał mi odpowiedź na wiele ważnych pytań, które mnie nurtowały. DZIĘKUJĘ!

 • ewa(2009-01-25 16:30) Odpowiedz 00

  Mam pytanie jak to jest z kartą podatkową dla kwiaciarni ?Otwieram niedługo kwiaciarnię w której będą też upominki ,czy mogę rozliczać się na podstawie karty podatkowej? I jak to załatwić.Przeczytałam gdzieś ,że trzeba zgłosić się do US przed zarejestrowaniem działalności.POMÓŻCIE bo już głupieję

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane