Pracodawcy, ubiegający się o dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych będą musieli złożyć tylko dwa formularze do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Aby otrzymać dofinansowanie płacy osób niepełnosprawnych, firmy będą musiały złożyć do PFRON wniosek o wypłatę takiej pomocy (o symbolu Wn-D) oraz miesięczną informację o stanie zatrudnienia, wynagrodzeniach i stopniach niepełnosprawności pracowników. Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Z obecnych przepisów wynika, że muszą oni składać jeszcze m.in. informację o wysokości i rodzaju podwyższonych kosztów zatrudnienia osób niepełnosprawnych.
Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2009 r. Od tego momentu obowiązywać ma także nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, która dostosowuje krajowe przepisy do prawa unijnego. Projekt rozporządzenia będzie aktem wykonawczym do nowych przepisów ustawy.
Po otrzymaniu wniosku i informacji od pracodawcy PFRON sprawdzi go pod względem rachunkowym oraz formalnym oraz ustali, czy wnioskodawca nie posiada zaległości wobec funduszu (na kwotę powyżej 100 zł). W ciągu 14 dni od złożenia wniosku pieniądze powinny zostać przelane na rachunek bankowy pracodawcy. Formularze można składać zarówno w wersji pisemnej, jak i elektronicznej (choć w drugim przypadku trzeba spełnić dodatkowe obowiązki).
W związku z nowelizacją ustawy o rehabilitacji, resort pracy przygotował także inne propozycje zmiany aktów wykonawczych. Z projektu rozporządzenia w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych wynika, że niepełnosprawni prowadzący własną firmę będą musieli co miesiąc złożyć tylko jeden wniosek (o symbolu Wn-U-G) o zwrot opłaconych już składek emerytalnych i rentowych. Formularz ten należy przekazać do PFRON do ostatniego dnia miesiąca, w którym upłynął termin do opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne.
- Obecnie musimy składać do PFRON nie tylko wniosek, ale także informację o płaconych składkach ZUS - mówi Andrzej Rak, niepełnosprawny właściciel firmy Aviso.
Z kolei niepełnosprawny rolnik lub rolnik zobowiązany do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika będzie musiał złożyć do funduszu wniosek o symbolu Wn-U-A. Zarówno oni, jak i niepełnosprawni przedsiębiorcy będą przekazywać ogólne dane na swój temat (np. numery PESEL, REGON i NIP, adres zamieszkania, numery telefonu i faksu oraz adres poczty elektronicznej, kopię aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności) tylko przy składaniu wniosku o refundację po raz pierwszy.
Natomiast projekt rozporządzenia w sprawie pomocy finansowej udzielanej zakładom pracy chronionej ze środków PFRON określa zasady przyznawania tym firmom rekompensaty z tytułu podwyższonych kosztów zatrudnienia osób niepełnosprawnych. ZPChr-y będą mogły się ubiegać m.in. o dofinansowania w wysokości do 50 proc. oprocentowania zaciągniętych kredytów bankowych (pod warunkiem wykorzystania ich na cele związane z rehabilitacją niepełnosprawnych) i zwrot kosztów budowy lub rozbudowy obiektów i pomieszczeń zakładu oraz kosztów transportowych i administracyjnych. Warunkiem uzyskania takiej pomocy będzie jednak złożenie m.in. aż pięciu różnych oświadczeń (np. o sytuacji ekonomicznej zakładu, karalności za przestępstwa w obrocie gospodarczym), kserokopii dokumentów (np. o nadaniu statusu ZPChr), przekazania np. bilansu zysku i strat zakładu za ostatni rok obrotowy, rozliczenia podatkowego oraz informacji o miesięcznych stanach zatrudnienia niepełnosprawnych (ogółem i z podziałem na stopnie niepełnosprawności). Dodatkowo o pomoc taką będą mogły ubiegać się tylko te ZPChr-y, w których osoby niepełnosprawne stanowią co najmniej połowę załogi.
- Obawiam się, że tak liczne obostrzenia spowodują, że koszt ubiegania się i obsługi takiej pomocy może być wyższy niż środki pozyskane z PFRON - mówi Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.