statystyki

W jaki sposób jest chroniony pracownik przed emeryturą

Katarzyna Dulewicz17.11.2008, 14:15; Aktualizacja: 17.11.2008, 17:38
  • Wyślij
  • Drukuj

Kodeks pracy chroni pracowników, którym brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Jakie są szczegółowe zasady ochrony takich pracowników? Czy pracodawca może zwolnić pracownika tylko dlatego, że osiągnął on wiek emerytalny i nabył prawo do świadczenia?



Kodeks pracy zasadniczo chroni przed wypowiedzeniem stosunku pracy kobiety od ukończenia przez nie 56 roku życia oraz mężczyzn od ukończenia 61 lat. Dla szczególnych zawodów, np. kolejarzy, górników, ochrona zaczyna się wcześniej. Wiek emerytalny jest dla tych grup obniżony.

Artykuł 39 nie chroni pracowników, którym brakuje czterech lat do nabycia wcześniejszej emerytury. Pojęcia wcześniejszej emerytury nie należy mylić z ustawowo obniżonym wiekiem emerytalnym.

Warto podkreślić, iż pracodawca jedynie nie może wypowiedzieć pracownikowi chronionemu umowy o pracę. Samo rozwiązanie umowy o pracę (upływ okresu wypowiedzenia) może nastąpić już w okresie ochronnym (np. po przekroczeniu przez kobietę 56 roku życia). Przepis nie chroni też pracowników przed rozwiązaniem umowy bez wypowiedzenia (na podstawie art. 52 lub 53 k.p.). Całkowity brak ochrony takich pracowników i możliwość wypowiedzenia umowy o pracę występuje również w przypadku likwidacji i upadłości pracodawcy.

Czy pracodawca może zwolnić pracownika, który już osiągnął wiek emerytalny? Orzecznictwo sądów jest w tej materii niejednolite. Dotychczas Sąd Najwyższy uznawał, iż osiągnięcie wieku emerytalnego oraz nabycie prawa do emerytury stanowią uzasadnioną przyczynę rozwiązania umowy o pracę.

Pojawiają się jednak zarzuty, że jeśli jedyną przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę jest osiągnięcie wieku emerytalnego, to stanowi to dyskryminację ze względu na wiek. Sprawa jest dyskusyjna ze względu na brzmienie art. 18 3b kodeksu pracy. Moim zdaniem przede wszystkim trudno uznać, że fakt nabycia prawa do emerytury przez pracownika uzasadnia wypowiedzenie umowy. Pracownik ten pozyskuje jedynie dodatkowe źródło dochodów, a to nie wystarczy, by wypowiedzieć umowę o pracę. W jednym z ostatnich wyroków z 19 marca 2008 r. Sąd Najwyższy uznał, iż wypowiedzenie umowy o pracę kobiecie, która ma ustawowo niższy wiek emerytalny niż mężczyzna, jest dyskryminacją ze względu na płeć. W pełni zgadzam się z poglądem sądu w tej materii. Moim zdaniem, aby bezpiecznie wypowiedzieć umowę przyszłemu emerytowi, powinny istnieć dodatkowe przyczyny, jak nieprawidłowe wykonywanie obowiązków służbowych czy też niespełnienie oczekiwań pracodawcy.




Źródło:GP

Komentarze: 12

  • 1: Ana 54,.5 z IP: 83.27.123.* (2008-11-17 20:01)

    Powyższy artykuł wskazuje,iż kobieta według nowej ustawy jest chroniona na 4 lata przed wcześniejszą emeryturą to pytam jak to się obecnie ma skoro kobieta ukończyła 54 lata i według starej ustawy powinna być chroniona.Uważam ,że w takim wypadku kobieta powinna mieć szanse odejścia na pomostówkę po osiągnięciu wieku 55 lat nawet gdyby to miało nastąpić w przyszłym roku.Przepisy nowej ustawy emerytalnej nie powinne obejmować tych osób.

  • 2: M.J. z IP: 149.156.71.* (2008-11-18 11:48)

    Do Ana: Jest chroniona na 4 lata przed ustawowym wiekiem emerytalnym, tzn. od ukończenia 56 roku życia. Tak było dawniej i jest teraz. Tusk i ferajna/ Modasewicz,Bochniarz i inne Lewiatany/ chcą obniżenia wieku "ochronnego" do 2 lat. Pozdrawiam.

  • 3: Jola z IP: 83.13.33.* (2008-11-18 12:02)

    NIE MOGE SŁUCHAĆ TEJ FERAJNY,ZNUDZIŁO MI SIE ICH GADANIE!WYZYSKIWACZE LUDZI!

  • 4: emerytka z IP: 212.106.189.* (2008-11-18 13:40)

    Nigdzie nie ma odpowiedzi na pytanie czy pracująca kobieta na wcześniejszej emeryturze może być zwolniona ze względów ekonomicznych (na 4 lata przed emeryturą powszechną) skoro nadal pracuje i ma ukończone 56 lat i zamierza dorobić do 30 miesięcy potrzebnych do przeliczenia emerytury.

  • 5: zz z IP: 212.126.28.* (2008-11-20 10:28)

    jakies wiesci na zasadzie domyslow...konkretow brakuje...

  • 6: barbara z tczewa z IP: 84.38.98.* (2009-01-24 15:34)

    wszyscy pracodawcy nie znaja wcale kodeksu pracy a w szczegolnosci wieku ochronnego .pracodawca mojego meza juz drugi raz zwolnil go z pracy.i znowu trzeba sprawe oddac do sadu pracy.

  • 7: kuma z IP: 193.17.212.* (2009-10-05 14:22)

    " pracodawca jedynie nie może wypowiedzieć pracownikowi chronionemu umowy o pracę. Samo rozwiązanie umowy o pracę (upływ okresu wypowiedzenia) może nastąpić już w okresie ochronnym (np. po przekroczeniu przez kobietę 56 roku życia). Przepis nie chroni też pracowników przed rozwiązaniem umowy bez wypowiedzenia (na podstawie art. 52 lub 53 k.p.). "
    No to przed czym chroni kodeks pracy np. kobietę po 56 roku zycia zatrudniona na czas okreslony?

  • 8: Ewa z IP: 78.154.73.* (2010-02-18 14:17)

    A co z kobietami które mają 54 lata 34 lata pracy a pracodawca je zwolnia likwidując stanowisko pracy ich juz nic nie chroni.
    Prawdopodobie był wyrok NSA przywracający do pracy aby mogło odejść za rok w wieku 55 lat z przyczyny pracodwcy.
    W takim razie co sie nam należy .

  • 9: Obiektywny z IP: 84.38.91.* (2010-09-26 17:46)

    Czy może mi ktoś odpowiedzieć. Czy jeżeli pracownik (mężczyzna) może pójść na emeryturę w wieku 60 lat z tytułu niepełnosorawności II stopnia to dla niego automatycznie jest przesunięty okres ochronny od 56 rou zycia. Czy ta interpretacja jest prawidłowa.

  • 10: Krystyna z IP: 193.106.84.* (2011-03-02 21:13)

    skończylam 56 lat,czy pracodawca może mnie przenieść na 1/2 etatu.mam przepracowane 37lat.


Twój komentarz
Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

zobacz więcej »

zobacz więcej »

zobacz więcej »

serwisy tematyczne w GazetaPrawna.pl