statystyki

Poradnia ubezpieczeniowa z 23 czerwca 2016

23.06.2016, 11:03; Aktualizacja: 11.07.2016, 19:10
ZUS

Kto decyduje, czy zdarzenie należy uznać za wypadek przy pracy?źródło: ShutterStock

● Czy uprawniony do wcześniejszej emerytury może otrzymać nauczycielskie świadczenie kompensacyjne

● Kto decyduje, czy zdarzenie należy uznać za wypadek przy pracy

● Dlaczego nie można zadeklarować preferencyjnej podstawy składek za okres wsteczny

● W jaki sposób założenie firmy w trakcie pracy na etacie wpłynie na wysokość zasiłku

● Jak członek zarządu może udowodnić, że wniosek o upadłość spółki złożył we właściwym czasie

Reklama


● Urodziłem się w 1957 r. W 2012 r. ZUS przyznał mi emeryturę nauczycielską z Karty nauczyciela przysługującą bez względu na osiągnięty wiek. Świadczenie to zostało obliczone na starych zasadach. Po nabyciu prawa do emerytury ponownie podjąłem zatrudnienie w szkole jako nauczyciel i pracuję do dziś. Czy po rozwiązaniu stosunku pracy będę mógł uzyskać świadczenie kompensacyjne wyliczone z kapitału początkowego oraz składek zgromadzonych na indywidualnym koncie w ZUS?

Nie. Przepisy ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych przewidują, że prawo do tego świadczenia ustaje z dniem poprzedzającym dzień nabycia prawa do emerytury ustalonego decyzją organu rentowego lub innego organu emerytalno-rentowego. Jeżeli jednak osoba uprawniona nie nabędzie prawa do emerytury przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, to prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego utraci z dniem ukończenia tego wieku. Oznacza to, że osoba, która ma ustalone prawo do emerytury albo osiągnęła powszechny wiek emerytalny, nie może również uzyskać tego świadczenia. Nie ma w tym przypadku znaczenia, na jakiej podstawie wcześniejsza emerytura została przyznana. Nie jest więc możliwe nabycie prawa do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego również przez nauczyciela uprawnionego do emerytury przysługującej bez względu na wiek na podstawie Karty nauczyciela.

Brak możliwości uzyskania świadczenia kompensacyjnego nie oznacza jednak, że kapitał początkowy i składki zgromadzone na indywidualnym koncie w ZUS nie zostaną nigdy uwzględnione w wysokości emerytury nauczyciela. Jeśli po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego (i utracie prawa do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego) wystąpi z wnioskiem o emeryturę, ZUS obliczy to świadczenie według nowych kapitałowych zasad. 

Podstawa prawna

Art. 8 ustawy z 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (Dz.U. nr 97 poz. 800 ze zm.).

● ZUS odmówił naszemu pracownikowi podwyższonego zasiłku chorobowego i jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy, mimo że ten złamał nogę w wyniku upadku z drabiny w magazynie. ZUS uzasadnił, że karta wypadku i protokół zawierają nieprawdziwe ustalenia. Z danych uzyskanych ze szpitala wynika, że pracownik oświadczył jedynie, iż uległ wypadkowi, nie podając żadnych szczegółów co do miejsca i okoliczności. Czy decyzja ZUS jest słuszna, skoro my uznaliśmy, że to wypadek i miał on miejsce w czasie pełnienia obowiązków? Do tego mamy świadków, a ZUS opiera się tylko na dokumentach ze szpitala.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane