statystyki

Armia szuka chętnych do służby zawodowej

autor: Artur Radwan13.11.2008, 03:00
 • Wyślij
 • Drukuj

Osoby, które już dziś zdecydują się na służbę w armii, mogą, poza zasadniczym wynagrodzeniem, liczyć także na dodatkowe pieniądze związane m.in. z nagrodami, lub gratyfikacje urlopowe.

reklamareklama


Od 2010 roku polska armia ma być zawodowa. Do tego czasu wojsko musi zatrudnić około 42 tys. profesjonalnych żołnierzy. Zawodowcem może zostać wyłącznie osoba, która posiada obywatelstwo polskie, ma odpowiednie kwalifikacje i zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia służby.

Zdolność fizyczna i psychiczna

Zdolność fizyczną i psychiczną kandydata do służby zawodowej potwierdzają wojskowe komisje lekarskie. Kandydatów ubiegających się o powołanie do zawodowej służby wojskowej na badania te kieruje wojskowa komenda uzupełnień (WKU). Wojskowa komisja lekarska wydaje decyzję, w której określa kategorie kandydata. Tylko kategoria Z oznacza, że osoba jest zdolna do zawodowej służby w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego.

- Osoba, która chce być żołnierzem zawodowym, musi wykazać się bardzo dobrą kondycją fizyczną i psychiczną, jest to szczególnie ważny aspekt rozpatrywany pod kontem udziału w misjach pokojowych - mówi gen. Adam Rębacz, prezes Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy WP.

Od szeregowego do oficera

W skład kadry zawodowej sił zbrojnych wchodzi zarówno korpus oficerów, podoficerów i szeregowych. Do korpusu szeregowych zawodowych może zostać powołany każdy żołnierz rezerwy, który posiada ukończone gimnazjum, ma przygotowanie zawodowe, odbytą w pełnym wymiarze zasadniczą służbę wojskową i posiada niezbędne kwalifikacje wymagane na stanowisku, na jakim ma pełnić służbę. Szeregowym może być też żołnierz nadterminowej zasadniczej służby wojskowej. W zależności od potrzeb sił zbrojnych może być też powołana osoba, która posiada tylko ukończone gimnazjum i ma przygotowanie zawodowe i szczególne kwalifikacje, które mogą być wykorzystane w armii (np. kierowcy zawodowi).

O przyjęcie do korpusu podoficerów może ubiegać się osoba niekarna sądownie, która ukończyła 18 lat i posiada świadectwo dojrzałości (matura). Przed powołaniem do korpusu podoficerów kandydat musi odbyć trzymiesięczne szkolenie w jednej z ośmiu szkół podoficerskich.

O przyjęcie do korpusu oficerskiego może ubiegać się osoba, która posiada świadectwo dojrzałości - w przypadku ubiegania się o przyjęcie na studia I stopnia, dyplom ukończenia studiów magisterskich - w przypadku ubiegania się o przyjęcie na szkolenie oficerskie w ramach 12-miesięcznego studium oficerskiego lub dyplom ukończenia studiów magisterskich w specjalistycznej dziedzinie (m.in. prawnik, lekarz) - w przypadku ubiegania się o przyjęcie na szkolenie oficerskie w ramach trzymiesięcznego studium oficerskiego.

Osoba ubiegająca się o powołanie do korpusu oficerów zawodowych może rozpocząć szkolenie w jednej z czterech szkół wojskowych.

Po obowiązkowym szkoleniu, osoba, która zostaje żołnierzem zawodowym, rozpoczyna służbę od pierwszego stopnia w danym korpusie osobowym.

Uposażenie żołnierza

Zasadnicze wynagrodzenie dla żołnierzy zawodowych określa rozporządzenie ministra oborny narodowej z 24 maja 2004 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 59, poz. 423 z późn zm.). Dla starszego szeregowego wynosi ono obecnie około 2,2 tys. zł brutto. Wynagrodzenie zasadnicze porucznika to ok. 3,6 tys. zł brutto. Oficer w stopniu pułkownika może otrzymać nawet 6 tys. zł. brutto.

- Szeregowy zawodowy może też liczyć na bezpłatne wyżywienie i zakwaterowanie - mówi płk Andrzej Szal z departamentu kadr MON. Dodaje, że żołnierz zawodowy raz w roku otrzymuje również ekwiwalent mundurowy w wysokości około 2 tys. zł.

Poza pensją podstawową, żołnierzom przysługują również nagrody roczne i gratyfikacje urlopowe. Dodatkowo żołnierzom wyjeżdżającym na misje przysługują ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków, zaś ich rodzinom odszkodowanie w przypadku ich śmierci. Żołnierze na etatach kierowców mają natomiast dodatkowe ubezpieczenie OC od wypadków drogowych.

Emerytura w wysokości 40 proc. ostatniego uposażenia przysługuje żołnierzom zawodowym obecnie już po 15 latach służby.

Doszkalanie w wojsku

W trakcie pełnienia służby żołnierze zawodowi, mogą uczestniczyć w różnego rodzaju szkoleniach i kursach. Oficerowie kierowani są np. na studia podyplomowe w Akademii Obrony Narodowej.

Szeregowi zawodowi mogą zostać m.in. wojskowymi kucharzami, kierowcami, działonowymi czy strzelcami. Podoficerowie pełnią zwykle funkcje bardziej specjalistyczne, takie jak: operator radiolinii, stacji łączności. Istnieje możliwość awansowania z korpusu do korpusu. Warunkiem przejścia z korpusu szeregowych do korpusu podoficerskiego jest odbycie trzymiesięcznego szkolenia w szkole podoficerskiej.

Zmiany w wojsku

Od 2010 roku żołnierzem zawodowym będzie zarówno osoba pełniąca stałą służbę wojskową, jak i tzw. kontraktową. Powołanie żołnierza do służby kontraktowej będzie następowało na okres od 18 miesięcy do sześciu lat. Pierwszy kontrakt będzie zawierany na 1,5 roku. Cały okres służby kontraktowej ma trwać maksymalnie 12 lat.

Zmienią się też wymagania dla żołnierzy zawodowych. Do korpusu oficerów będą mogły być przyjęte zarówno osoby, które ukończyły studia licencjackie, jak i uzyskały tytuł inżyniera bez tytułu magistra. Do korpusu podoficerów będzie mogła przystąpić osoba, która ukończyła szkołę średnią, ale nie zdała matury. Ponadto w wojsku ma powstać Korpus Szeregowych Zawodowych, do którego będą mogły wstępować osoby, które ukończyły gimnazjum. Już w trakcie służby kontraktowej żołnierze, po uzyskani pozytywnej opinii przełożonego, będą mogli ubiegać się o przyjęcie na służbę stałą.

42 tys. żołnierzy zawodowych szuka armia

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 50

 • 1: Kuba z IP: 84.234.1.* (2008-11-13 08:29)

  Proponuje zatrudnić DONALDA on bedzie sie nadawał!

 • 2: Wojtek z IP: 83.2.218.* (2008-11-13 11:34)

  Proponuję zatrudnić Wałęsę on jest lepszy niż Rambo . Po ostatniej Jego wypowiedzi przeciwnik padnie ze śmiechu jak zobaczy takiego klowna i Błazna Rady Europy

 • 3: Ekwita z IP: 77.113.79.* (2008-11-13 13:59)

  Kubuś Puchatek melduje się na rozkaż :D !

 • 4: Max z IP: 158.75.208.* (2008-11-14 12:13)

  WOW za służbę na misji przysługuje dodatkowo ubezpieczenie (szczególnie interesuje mnie to na wypadek śmierci - z sumą chyba 10.000 zł). Zgłoszę bo to znakomita oferta.
  A tak poważnie to ubezpieczenia chronią dupę WP a nie żołnierzy bo to WP jest zobowiązane do wypłaty okrślonej sumy pieniężnej za wypadki, a zwłaszcza samochodowe, więc lepiej nie oszukiwać w prymitywny sposób ludzi. Bo to świadczy tylko o inteligencji ludzi, którzy to piszą.

 • 5: rezerwista z IP: 217.98.82.* (2008-11-14 15:41)

  w wojsku po wina być lepsza broń a nie z roku 1983 i to jest broń dla żołnierza ?

 • 6: janek z IP: 217.98.82.* (2008-11-14 15:47)

  ludzi dziwi to ze mon nie chroni żołnierzy jak to było na misji co niby polskie wojsko za biło cywili ? i co mon wtedy zrobił nisz im pomóc to szukał jak ich za mknąc do pudła i to jest pomoc traktowali ich jak psy nawet gorzej pies ma lepiej jak oni byli traktowani

 • 7: Żona Żołnierza z IP: 81.190.65.* (2008-11-17 21:07)

  Ciekawe dlaczego nikt nie pisze o tym ze do STAŁEJ służby wojskowej nie tak łatwo sie dostac bo wszyscy utrudniaja na kazdym kroku. Bedac na kontrakcie ma sie wielkie NIC, o mieszkanie służbowe nie mozna sie starac bo przysługuja zolnierzom sluzby stalej a i dla tych brakuje- czekaja po 9 lat a sytuacja sie jeszcze pogorszy bo zolnierzy przybywa, mieszkan nie. Nie chca podpisywac umow bo zolnierz bedacy na kontrakcie nawet 50 lat nie moze ubiegac sie o emeryture!!! Wysokie zarobki ??? Co to jest nawet te 3000zl netto gdy ma sie wynajmowane mieszkanie, rodzine na utrzymaniu a majac dzieci zony nie moga normalnie pracowac bo caly swiat kreci sie wokol jednostki, wzywaja do pracy kiedy chca, po co chca o ktorej chca i na ile chca. O kupnie mieszkania mozna zapomniec- brak zdolnosci kredytowej. Premie??? Faktycznie moze 300zl rocznie -w "REALU" paczki swiateczne sa wyzszej wartosci. ŻOŁNIERZE NIE MOGA STRAJKOWAC I NIE OBOWIAZUJE ICH NAWET ZWYKLY KODEKS PRACY !!!

 • 8: Adam z IP: 194.63.132.* (2008-11-24 21:11)

  z Twojego postu wynika ze sie bardzo nieoplaca isc do wojska !!! ma ktos moze odmienne zdanie??

 • 9: marins z IP: 89.108.232.* (2008-11-25 02:49)

  nie oplaca sie! wszystko co najwazniejsze w nowej ustawie nie jest naglasniane!
  12lat i dowidzenia.lepiej zaczac u innego pracodawcy bo pozniej moga cie nie przyjac.

 • 10: żołnierz z IP: 89.79.131.* (2008-11-27 14:32)

  W tym wszystkim to szeregowy zawodowy to porażka. Sam zostałem w ojsku bo była sznsa na emerytury. A teraz lipa. 12 lat i bruk a te ich piękne gadki o awansach to bajka. Każdy byChjciał awansować a jak przyjdzie co do czego to Na wyższe stanowisko przyjdzie jakis dzieciak po znajomości co od razu źle na morale wpływa. Nie oszukujmy się wojsko nie jest wcale już konkurencją dla innych zakładów pracy. Nie ma mieszkań, awansów, a jedyna karta przetargowa czyli emerytura też już nieaktualna. Już się zwalniają szeregowi zawodowi, i nie zdziwi mnie to że zasadnicza bedzie dalej bo nie bedą mieli kim obsadzic etatów zawodowych. A i zarobek podług innych korpusów to żenada.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama