statystyki

Armia szuka chętnych do służby zawodowej

autor: Artur Radwan13.11.2008, 03:00

Osoby, które już dziś zdecydują się na służbę w armii, mogą, poza zasadniczym wynagrodzeniem, liczyć także na dodatkowe pieniądze związane m.in. z nagrodami, lub gratyfikacje urlopowe.

reklama


reklama


Od 2010 roku polska armia ma być zawodowa. Do tego czasu wojsko musi zatrudnić około 42 tys. profesjonalnych żołnierzy. Zawodowcem może zostać wyłącznie osoba, która posiada obywatelstwo polskie, ma odpowiednie kwalifikacje i zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia służby.

Zdolność fizyczna i psychiczna

Zdolność fizyczną i psychiczną kandydata do służby zawodowej potwierdzają wojskowe komisje lekarskie. Kandydatów ubiegających się o powołanie do zawodowej służby wojskowej na badania te kieruje wojskowa komenda uzupełnień (WKU). Wojskowa komisja lekarska wydaje decyzję, w której określa kategorie kandydata. Tylko kategoria Z oznacza, że osoba jest zdolna do zawodowej służby w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego.

- Osoba, która chce być żołnierzem zawodowym, musi wykazać się bardzo dobrą kondycją fizyczną i psychiczną, jest to szczególnie ważny aspekt rozpatrywany pod kontem udziału w misjach pokojowych - mówi gen. Adam Rębacz, prezes Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy WP.

Od szeregowego do oficera

W skład kadry zawodowej sił zbrojnych wchodzi zarówno korpus oficerów, podoficerów i szeregowych. Do korpusu szeregowych zawodowych może zostać powołany każdy żołnierz rezerwy, który posiada ukończone gimnazjum, ma przygotowanie zawodowe, odbytą w pełnym wymiarze zasadniczą służbę wojskową i posiada niezbędne kwalifikacje wymagane na stanowisku, na jakim ma pełnić służbę. Szeregowym może być też żołnierz nadterminowej zasadniczej służby wojskowej. W zależności od potrzeb sił zbrojnych może być też powołana osoba, która posiada tylko ukończone gimnazjum i ma przygotowanie zawodowe i szczególne kwalifikacje, które mogą być wykorzystane w armii (np. kierowcy zawodowi).

O przyjęcie do korpusu podoficerów może ubiegać się osoba niekarna sądownie, która ukończyła 18 lat i posiada świadectwo dojrzałości (matura). Przed powołaniem do korpusu podoficerów kandydat musi odbyć trzymiesięczne szkolenie w jednej z ośmiu szkół podoficerskich.

O przyjęcie do korpusu oficerskiego może ubiegać się osoba, która posiada świadectwo dojrzałości - w przypadku ubiegania się o przyjęcie na studia I stopnia, dyplom ukończenia studiów magisterskich - w przypadku ubiegania się o przyjęcie na szkolenie oficerskie w ramach 12-miesięcznego studium oficerskiego lub dyplom ukończenia studiów magisterskich w specjalistycznej dziedzinie (m.in. prawnik, lekarz) - w przypadku ubiegania się o przyjęcie na szkolenie oficerskie w ramach trzymiesięcznego studium oficerskiego.

Osoba ubiegająca się o powołanie do korpusu oficerów zawodowych może rozpocząć szkolenie w jednej z czterech szkół wojskowych.

Po obowiązkowym szkoleniu, osoba, która zostaje żołnierzem zawodowym, rozpoczyna służbę od pierwszego stopnia w danym korpusie osobowym.

Uposażenie żołnierza

Zasadnicze wynagrodzenie dla żołnierzy zawodowych określa rozporządzenie ministra oborny narodowej z 24 maja 2004 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 59, poz. 423 z późn zm.). Dla starszego szeregowego wynosi ono obecnie około 2,2 tys. zł brutto. Wynagrodzenie zasadnicze porucznika to ok. 3,6 tys. zł brutto. Oficer w stopniu pułkownika może otrzymać nawet 6 tys. zł. brutto.

- Szeregowy zawodowy może też liczyć na bezpłatne wyżywienie i zakwaterowanie - mówi płk Andrzej Szal z departamentu kadr MON. Dodaje, że żołnierz zawodowy raz w roku otrzymuje również ekwiwalent mundurowy w wysokości około 2 tys. zł.

Poza pensją podstawową, żołnierzom przysługują również nagrody roczne i gratyfikacje urlopowe. Dodatkowo żołnierzom wyjeżdżającym na misje przysługują ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków, zaś ich rodzinom odszkodowanie w przypadku ich śmierci. Żołnierze na etatach kierowców mają natomiast dodatkowe ubezpieczenie OC od wypadków drogowych.

Emerytura w wysokości 40 proc. ostatniego uposażenia przysługuje żołnierzom zawodowym obecnie już po 15 latach służby.

Doszkalanie w wojsku

W trakcie pełnienia służby żołnierze zawodowi, mogą uczestniczyć w różnego rodzaju szkoleniach i kursach. Oficerowie kierowani są np. na studia podyplomowe w Akademii Obrony Narodowej.

Szeregowi zawodowi mogą zostać m.in. wojskowymi kucharzami, kierowcami, działonowymi czy strzelcami. Podoficerowie pełnią zwykle funkcje bardziej specjalistyczne, takie jak: operator radiolinii, stacji łączności. Istnieje możliwość awansowania z korpusu do korpusu. Warunkiem przejścia z korpusu szeregowych do korpusu podoficerskiego jest odbycie trzymiesięcznego szkolenia w szkole podoficerskiej.

Zmiany w wojsku

Od 2010 roku żołnierzem zawodowym będzie zarówno osoba pełniąca stałą służbę wojskową, jak i tzw. kontraktową. Powołanie żołnierza do służby kontraktowej będzie następowało na okres od 18 miesięcy do sześciu lat. Pierwszy kontrakt będzie zawierany na 1,5 roku. Cały okres służby kontraktowej ma trwać maksymalnie 12 lat.

Zmienią się też wymagania dla żołnierzy zawodowych. Do korpusu oficerów będą mogły być przyjęte zarówno osoby, które ukończyły studia licencjackie, jak i uzyskały tytuł inżyniera bez tytułu magistra. Do korpusu podoficerów będzie mogła przystąpić osoba, która ukończyła szkołę średnią, ale nie zdała matury. Ponadto w wojsku ma powstać Korpus Szeregowych Zawodowych, do którego będą mogły wstępować osoby, które ukończyły gimnazjum. Już w trakcie służby kontraktowej żołnierze, po uzyskani pozytywnej opinii przełożonego, będą mogli ubiegać się o przyjęcie na służbę stałą.

42 tys. żołnierzy zawodowych szuka armia

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:GP

Polecane

 • Dawid(2009-05-20 16:01) Odpowiedz 00

  moze i racja ale moze warto sprubowac. kiedys bendzie lepiej. bylem dzis na WKU i tez obiecuja. ale chyba sprubuje.

 • krzysiek(2009-05-14 18:59) Odpowiedz 00

  i komu to wierzyc?? niby w wojsku tak pięknie a z drugiej strony lipa skończyłem szkołe, chce wstąpic do wojska ale czy to sie opłca??ładnie mydlą nam oczy a ciekawi mnie to jak to jest w rzeczywistosci?? iść do wojska a pózniej trafić na bruk?? jak to jest w końcu??

 • Hubert st. szer.(2009-05-31 20:09) Odpowiedz 00

  Ja jestem w wojsku i szczerze wam powiem jak ktoś chce to niech przyjdzie do wojska ale naprawdę będzie ciężko 12 lat i cywil albo znajdziesz sobie miejsce kaprala gdzieś ale oczywiście oceny bdb z opinii i zgodzę się z kpr. niech ktoś się wreszcie zajmie tymi przeniesieniami już trzy razy chciałem się przenieść bliżej domu ale oczywiście nie chcą mi podpisać przeniesienia a to pic na wodę jak mówią ze idź do wojska blisko domu itd.

 • hilfe end ajuto(2009-08-22 15:39) Odpowiedz 00

  Nie wiem jak jest teraz ale czy robią wywiad na spożywanie substancji psychoaktywnych czy tez nikotynizm jak i kawoholizm?
  Przeciez, kazdy mundurowy musi byc okazem zdrowia?
  Przeciez nie mozna brac, czleka na zolnierza, ktoremu sie jadra chowaja podczas kontaktu z zimna woda (do 15 stopni celcjusza). Wtedy ma sie straszliwy dyskomfort (bo przeciez potem nie mozna bedzie swych wojowniczych genow przekazac - ewolucyjny strach przed pezplodnoscia).
  Za mundurem zreszta panny sznurem.
  A czy zolnierze i zolnierki maja wspolne pokoje? Jak jest z rekrutaxcja do armii przedstawicieli trzeciej plci, homoseksualistow czy lesbijek? Na wiele problemow nie znam odpowiedzi jeszcze i wiele pytan jak i ich rozwiazan mnie nurtuje.
  Znowu tutaj sie klania walka o stopnie i wzrost w hierarchi.
  Moglbym sie dowiedziec wiece o psychotestach w nastepnym artykule?
  Jak sie ma dziedziczenie statusu rodzinnego w sluzbach mundurowych, bo to takze bardzo ciekawa i niezbadana jeszcze dziecina i ma w sobie sporawy potencjal do zbadania . . .

 • paweł(2010-01-11 09:27) Odpowiedz 00

  kolego nigdy nie benidzie lepijej jaj nie gforzej

 • krzysiek(2009-03-30 11:45) Odpowiedz 00

  przeciez Klich wszystko zawiesil wiec po co te bzdury piszecie o zatrudnieniu???

 • emigrant(2009-01-05 18:28) Odpowiedz 00

  Bylem w zasadniczej wystarczy.cieszyl mnie mundur po za tym lipa hamstwo na kazdym kroku.Awanse zapomniec o tym.

 • Ekwita(2008-11-13 13:59) Odpowiedz 00

  Kubuś Puchatek melduje się na rozkaż :D !

 • Wojtek(2008-11-13 11:34) Odpowiedz 00

  Proponuję zatrudnić Wałęsę on jest lepszy niż Rambo . Po ostatniej Jego wypowiedzi przeciwnik padnie ze śmiechu jak zobaczy takiego klowna i Błazna Rady Europy

 • cichy(2008-11-28 19:50) Odpowiedz 00

  Niedługo same oficerki zostaną w woju. Wszystkie ustawy są robione pod nich. żenada

 • szeregowy(2008-12-17 23:18) Odpowiedz 00

  tak napisano w PZ "Nie przewidujemy tego,aby szeregowi zawodowi zostali emerytami wojskowymi...

 • paweł(2010-01-11 09:25) Odpowiedz 00

  powiem wam to jest wszystko niesprawiedliwe to wszystko nasz zad tak robi oni za duzo zarobiajo a my nic i my mamy ginoc za ich polityke ze oni bendo kiedys chcieli wojny ja mam to serdecznie w dupie nie ch sani sie piwystrzelajo w sejmach wszystkich krajów

 • paweł(2010-01-11 09:28) Odpowiedz 00

  powtarzam za duzo zarabiajo w rzondac onii nic nie wiedzo o biedzie luckiej

 • damian23(2011-01-05 14:03) Odpowiedz 00

  w ***** mnie zrobili ****** z wku kłodzko obiecali zetke w kłodzku a wylądowałem w świętoszoewie a pożniej obiecywali że będe mógł zacząc w kłodzku jako starszy szeregowy a oczywiście **** wielki z tego wyszedł a na jodle w zieleńcu to sami synkowie trepów i pracowników straży granicznej taka kórwa prawda mam nadzieję że bedą padac jak muchy w afganistanie

 • damian23(2011-01-05 14:34) Odpowiedz 00

  to znowu ja *************** to że uwierzyłem tym ******* byłe przez dwa lata bezdomny i głodowałem (jestem z bidulca) a teraz trochę lepiej bo szwabina mnie przyjoł do pracy i z chęcią bym zrobił z kotliny klodzkiej wschodnie landy się znaczy przyłączył do rzeszy

 • damian23(2011-01-05 14:09) Odpowiedz 00

  wku kłodzko korupcja 22batalion piechoty górskiej-korupcja jodła ośrodek szkoleniowy w zieleńcu -korupccja **** mon i całe wojsko polskie parodia i tchurze obyście gineli jak muchy w tym afganistanie kórwy ****ne

 • Adam(2011-08-17 19:56) Odpowiedz 00

  tak tak szukają naiwniaków!

  samorzad.infor.pl/forum/5088,stszer-a-jego-przyszla-szansa-na-emeryture-wojskowa-po-15-latach.html

 • ona(2012-06-29 00:28) Odpowiedz 00

  Damian23.Wez sie człowieku zastanów co ty wogóle mówisz buraku!Ludzie na misjach giną a ty pier...takie glupoty.Życzę ci człowieku żebyś ty zginą jak mucha.

 • Adrian(2010-10-21 02:06) Odpowiedz 00

  Hym... w sumie to co pisze żołnierze może być całą prawdą o wojsku
  I właśnie chyba rezygnuje z pójścia do wojska zawodowego bo może to się moją największą porażką. Prawdą jest to że dzieciak który po szkole oficerskiej będzie rządził żołnieżami o doświadczeni kilku letnim...

 • anonim(2010-09-24 13:06) Odpowiedz 00

  ja bym chciał do wojska ale niewiem jak to załatwic poniewaz siedziałem w zakładzie poprawczym i msam tatuaze

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane