statystyki

Zasiłek przepadnie, gdy lekarz popełnił błąd

autor: Marcin Nagórek02.06.2016, 09:14; Aktualizacja: 02.06.2016, 09:23
!Chory może mieć trudności z wykazaniem utraconych korzyści, bo poprawne zaświadczenie lekarskie to tylko jeden z warunków do otrzymania zasiłku, a ostateczną weryfikację wszystkich przesłanek przeprowadza ZUS.

!Chory może mieć trudności z wykazaniem utraconych korzyści, bo poprawne zaświadczenie lekarskie to tylko jeden z warunków do otrzymania zasiłku, a ostateczną weryfikację wszystkich przesłanek przeprowadza ZUS.źródło: ShutterStock

W takiej sytuacji lepiej najpierw złożyć odwołanie od decyzji niż od razu pozew przeciwko medykowi. Jeśli chory tego nie zrobi, może nie otrzymać później odszkodowania.

Reklama


Zdarza się, że dostajemy zaświadczenie lekarskie z błędem, który jest podstawą do odmowy zasiłku chorobowego przez ZUS. Z art. 58a ust. 8 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa) wynika, że jeżeli błąd w zaświadczeniu lekarskim ma wpływ na prawo do zasiłku lub jego wysokość (np. błędny kod literowy), ZUS wydaje decyzję o braku prawa do zasiłku lub o zmianie jego wysokości. Może się więc zdarzyć, że ubezpieczony poniesie konsekwencje nie swojej pomyłki. Co wtedy chory może dostać – czy jest możliwe, aby uzyskał choćby częściową rekompensatę?

Raczej nie powództwo cywilne

Pierwszą myślą, jaka nasuwa się w takiej sytuacji, jest próba odzyskania pieniędzy od lekarza, który wystawił nieprawidłowe zwolnienie. Skoro więc ubezpieczony poniósł realną szkodę, może się zastanawiać, czy nie pozwać lekarza o odszkodowanie w wysokości utraconego zasiłku. Jednak mimo tego, jak się wydaje właściwego kierunku poszukiwań, w istocie rzeczy stosowne przepisy kodeksu cywilnego (dalej: k.c.) prawdopodobnie nie spełnią oczekiwań poszkodowanego. Mowa tu przede wszystkim o art. 415, art. 430 i innych regulujących kwestie odszkodowawcze. Do powstania określonej w nich odpowiedzialności wymagane jest wystąpienie łącznie kilku przesłanek. Chodzi o:

- powstanie szkody,


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane