5 świadczeń, jakie może otrzymać opiekun osoby niepełnosprawnej

autor: Agnieszka Brzostek24.05.2016, 07:00; Aktualizacja: 02.06.2016, 14:18
Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 520 zł miesięcznie.

Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 520 zł miesięcznie.źródło: ShutterStock

Za rezygnację z pracy w celu zajmowania się niepełnosprawnym dzieckiem lub niedołężnym współmałżonkiem przysługuje między innymi świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy.

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (76)

  • Pracownik SR(2016-05-24 07:46) Zgłoś naruszenie 304

    "Zasiłek wynosi: 89 zł miesięcznie na dziecko, które nie skończyło 5 lat, 118 zł miesięcznie na dziecko, które ma powyżej 5 lat, ale nie ukończyło 18. roku życia, 129 zł miesięcznie na dziecko, które ukończyło 18 lat, do jego 24. urodzin. Kwota zasiłku może być zwiększona o 80 zł na niepełnosprawne dziecko (lub o 160 zł, gdy jest ich co najmniej dwoje)" ____ Bzdura. Zwiększeniu, w ziwązku z niepełnosprawnoscią, może ulec dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka a nie zasiłek rodzinny.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • wsiowy(2016-05-24 09:19) Zgłoś naruszenie 17415

    153 zł.nie waloryzowane od 9 lat.SKANDAL i OSZUSTWO>

    Odpowiedz
  • Gosc(2016-05-24 12:36) Zgłoś naruszenie 19614

    153 zasiłku pielęgnacyjnego , co to jest . Od lat chyba 9 nie był podnoszony , dziadostwo. By się wstydzili. Sobie rząd to nie żałuję na mega premie a dla ludzi niepełnosprawnych to niema pieniędzy. Skandal

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • nojaakto(2016-05-24 15:05) Zgłoś naruszenie 696

    Pani Agnieszko Brzostek, czy pani czyta co pisze?. To są jakieś bzdury: Ponadto, w celu częściowego pokrycia wydatków, jakie ponoszą opiekunowie osób niepełnosprawnych, został im przyznany zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 153 zł miesięcznie. Opiekunom nie został przyznany żaden zasiłek pielęgnacyjny 153 zł.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • 153 ZL OD 11 LAT(2016-05-24 16:27) Zgłoś naruszenie 7213

    ZASILEK PIELEGNACYJNY NIE JEST WALORYZOWANY OD 11 LAT I WYNOSI 153 ZŁ----MALO TEGO OSOBY POBIERAJACE RENTE SOCJALNA WYPLACA ZUS I LISTONOSZ PRZYNOSI DO DOMU A PO TEN ZASILEK PIELEGNACYJNY KTORY WYPLACA MOPS TRZEBA SAMEMU W SLOCIE SLIZGAWICY I UPALE ISC DO BANKU A BANK POBIERA Z TYCH 153 ZL PROWIZJE 10 ZL --CZY NIE MOZNA DLA TYCH OSOB KTORE POBIERAJA RENTE SOCJALNA PRZENIESC DO ZUSU TO BYLO BY UDOGODNIENIE A TERAZ SA RZUCANE KLODY POD NOGI

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • ara(2016-05-24 22:05) Zgłoś naruszenie 327

    Jest cudnie,oraz zasobnie.Nie narzekamy,budujemy Polskę patriotyczno-narodową ,z ludzi karmionych polskim chlebem,kapustą i ziemniakiem,z pól i zagonów oranych końmi samożywnymi.Prawda,że zdrowo?

    Odpowiedz
  • opiekunka 2 niepelnosprawnych(2016-05-27 19:43) Zgłoś naruszenie 578

    wszystko to wielkie *****

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • lika(2016-05-29 11:10) Zgłoś naruszenie 488

    Z artykułu wynika,że przysługuje 5 świadczeń jednemu opiekunowi,osoby dorosłej niepełnosprawnej też?OPIEKUNOWI DOROSŁEGO ,NIEPEŁNOSPRAWNEGO CZŁONKA RODZINY PRZYSŁUGUJE ZAWROTNA ,JEDNA, KWOTA 520Zzł.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • beatta 51(2016-08-27 07:34) Zgłoś naruszenie 198

    a co z nami rodzicami dzieci niepełnosprawnych, którzy pracujemy aby zdobyć pieniądze na ichrehabilitację nam się nie należy pomoc?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ida(2016-09-23 14:57) Zgłoś naruszenie 176

    Czy opiekunami mogą zostać wnuki ?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Ana(2016-09-27 11:27) Zgłoś naruszenie 107

    Mogą. Mogą nawet obcy.

    Odpowiedz
  • Kuriozum(2016-10-07 17:02) Zgłoś naruszenie 3321

    Znam przykład gdzie matka pobiera 1300zł na dorosle pracujace dziecko warunkiem jest ze sama nie podejmuje pracy.Dziecko ma orzeczony stopien niepełnosprawnosci ,ale moze pracować i nie wymaga opieki.To kuriozum

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • opiekun(2016-10-12 12:39) Zgłoś naruszenie 768

    Opiekunom dorosłych osób niepełnosprawnych rząd daje za ich całodobową opiekę 520 zł netto. Taki opiekun zrezygnował z pracy by opiekować się chorą matką lub ojcem. Co będzie z tym opiekunem jak umrze podopieczny? Ludzie którzy opiekują się dorosłym niepełnosprawnym przeważnie są już po 50 roku życia i przez 5-6 lat opieki nad chorym wypadają z rynku pracy. Nie będą mieli nic, ani renty a na pracę do emerytury brak perspektyw również ze względu na swój stan zdrowia. Zauważmy, że tak samo dzieci jak i dorośli mają zróżnicowaną niepełnosprawność. Jakim jest ciężarem dla opiekuna codzienna toaleta przy dorosłym niepełnosprawnym, z reguły starsza osobą a dzieckiem. Kto wkłada więcej wysiłku? Czy te prace różnią się? Oczywiście, że nie. Ale różnica jest w wynagradzaniu opiekunów. Dorośli niepełnosprawni mają swoje emerytury (renty) za lata przepracowane w pracy i nie można zmuszać ich aby utrzymywali z nich swoich opiekunów. Należy uzależnić wysokość świadczeń dla opiekunów ze względu na niepełnosprawność a nie ze względu na to czy niepełnosprawność powstała przed czy po 18 rokiem życia.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • ela(2016-10-13 10:08) Zgłoś naruszenie 254

    tapani co pisze ze mamy debili ale dla niej niema w slowniku takiego slowa kim ona jest ja pracowalam ale pracy i opieki nad calkowicie niezdolna osoba do samodzielnej egzystencj nieda sie inni ludzie nie rozumieja co to jest osoba niepelno sprawna ja mam osobe niepelnosprawna ktora potrzebuje calodobowej opieki to ja druga osobe zrozumiem

    Odpowiedz
  • Karola (2016-10-15 23:26) Zgłoś naruszenie 1210

    Witam serdecznie . Mam problem i prośbę o pomoc. Mój tata ma 1 grupę inwalidzka i opiekuje się nim mama , która nie pracuje. Tata jest rencista. Czy mama może starać się o jakieś pieniądze ? Z tego co wiem nie przysługuje jej dodatek opiekuńczy a czy możemy się starać o dodatek pielegnacyjny?

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • ines(2016-10-17 21:20) Zgłoś naruszenie 14

    Czy opiekunem nirpełnosprawnego konkubents może zostać jego konkubina u której mieszka i na ten adres pobiers wiadczennie z ops.czy ew osoba z drug gr inw.może byćf opiekunem tego z pierwszą?

    Odpowiedz
  • Ewa matka chorego dziecka(2016-10-31 18:57) Zgłoś naruszenie 406

    Co za kretynstwo kto tak pisze o ludziach chorych co ty mozesz wiedziec co czuja ludzie kturzy wychowuja chore dzieci zryty łbie

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Izabela Krak z Zabrza.(2016-11-03 11:38) Zgłoś naruszenie 03

    Mam niepełnosprawnego Pasierba który wymaga całodobowej opieki do 2013 roku otrzymywałam zasiłek opiekuńczy od 2013 roku odebrano mi ten zasiłek opiekuńczy ponieważ Tata Pasierba żyje i pracuje,Mąż jest obecnie na emeryturze i dalej nie mogę otrzymać tegoż zasiłku co mam w tym wypadku zrobić ponieważ składałam już wnioski do MOPS-u,SKO i do Sądu i wszędzie mnie odrzucano a dalej trzeba się opiekować taką Osobą proszę o poradę!!!!!.Izabela Krak.

    Odpowiedz
  • Skowron Jadwiga(2016-11-03 22:06) Zgłoś naruszenie 293

    A wykluczony opiekun?

    Odpowiedz
  • Skowron Jadwiga(2016-11-03 22:11) Zgłoś naruszenie 232