5 świadczeń, jakie może otrzymać opiekun osoby niepełnosprawnej

autor: Agnieszka Brzostek24.05.2016, 07:00; Aktualizacja: 08.10.2018, 12:22
Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 520 zł miesięcznie.

Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 520 zł miesięcznie.źródło: ShutterStock

Za rezygnację z pracy w celu zajmowania się niepełnosprawnym dzieckiem lub niedołężnym współmałżonkiem przysługuje między innymi świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (96)

  • matka(2018-10-04 17:56) Zgłoś naruszenie 00

    A dziecku niepełnosprawnemu powyżej 16 roku życia z orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności to nawet tę 153 zł. pielęgnacyjnego nie przysługują, nie mówiąc o innych wymienionych zasiłkach. Nie przysługuję tak naprawdę nic - 0 zł. jak na leki, tak i na kształcenie i rehabilitację. Jego opiekunowi też - tylko zasiłek rodzinny zostaję.

    Odpowiedz
  • 737 467 343(2018-08-06 15:40) Zgłoś naruszenie 00

    UWAGA OPIEKUNOWIE! Bardzo ważna informacja dla każdego kto pobiera specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna w kwocie 520 zł/mc! Istnieje możliwość wyrównania zasiłku do wysokości świadczenia pielęgnacyjnego czyli 1477 zł w tym roku za okres ostatnich 3 lat! Zadzwoń i odzyskaj nawet 24 000 zł! 737 467 343

    Odpowiedz
  • opiekun(2018-06-29 18:04) Zgłoś naruszenie 00

    Opiekuję się mamą ze znacznym stopniem niepełnosprawności i nie mogę uzyskać nawet tych 520zł. Mama po śmierci ojca przeszla na jego emeryturę,która nazwana została rentą rodzinną i uznana przez mops jako nowy dochód uzyskany ,który przekracza o parę złotych kwotę kryterium dochodowego.Nie mam nic ani pieniędzy ani ubezpieczenia ani żadnych składek a zatrudnienia podjąć nie mogę.To jest chore!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • ttt(2018-06-29 17:56) Zgłoś naruszenie 00

    tttttt

    Odpowiedz
  • joanna(2018-06-20 10:44) Zgłoś naruszenie 10

    jeżeli dla dorosłego niepełnosprawnego zrezygnuję z pracy to w przypadku, gdy jego np. emerytura wynosi 1.600 zł. nie dostanę nic, żadnego specjalnego zasiłku i opiekując się chorym, który wymaga nakłądów na opiekę przechodzę automatycznie na jego utrzymanie - ot, kuriozum!!!Może dorosłych niepełnosprawnych trzeba TRUĆ, bo opieka nad nimi wygląda tak, że przechodzi się na ich utrzymanie i jeszcze bardziej pogarsza ich sytuację.

    Odpowiedz
  • Magda(2018-06-09 17:32) Zgłoś naruszenie 00

    Mam 2 grupę inwalidztwa nie widzę na 1 oko całkowicie,o co i gdzie mogę się starać

    Odpowiedz
  • jadwiga (2018-04-28 21:45) Zgłoś naruszenie 00

    ta patologia pracuje

    Odpowiedz
  • aga(2018-03-20 19:40) Zgłoś naruszenie 01

    witam a ja mam takie pytanie opiekuje sie tatą z pierwszą grupą i nie pracuje jak uzyskać ubezpieczenie bo w urzędzie pracy jestem zarejestrowana a tam co róż oferują mi pracę?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • edi(2017-12-15 16:36) Zgłoś naruszenie 01

    witam a ile lat ma miec przepracowane osoba niepeln.by miec emeryture

    Odpowiedz
  • XX(2017-12-04 13:13) Zgłoś naruszenie 20

    jak można uznać ze 153 zł na chore dziecko to wystarczająca kwoata - TO DLA RODZINY Z DWOJKA DZIECI GDZIE RODZICE NIERAZ DOBRZE ZARABIAJA DADZA 500+ A DZIECKU CHOREMU MARNE GROSZE - I JAK TU MÓWIC O LEKACH , O RECHABILITACJI CZY INNYCH RZECZACH TE WASZE POMYSŁY !!

    Odpowiedz
  • Lena (2017-11-16 17:29) Zgłoś naruszenie 00

    Witam. Gdy ukończyłam 18 lat. Mogę sama starać się o jakiś zasiłek? Nie mam przyznanej niepełnosprawności ale choruje od 6 lat ?

    Odpowiedz
  • nurnberg(2017-10-19 16:25) Zgłoś naruszenie 00

    witam czy wie ktos na temat jak mam ojca chorego nie radzi sobie sam z czym kolwiekktory potrzebuje opieki stalej slyszalem ze mozna sie jakos starac z opieki o jakis zasilek ale niejest to pielegnacyjny wie ktos cos na ten temat

    Odpowiedz
  • Antek(2017-09-09 12:57) Zgłoś naruszenie 00

    Słuchajcie czy ja mogę pobierać zasiłek pielęgnacyjny na drugie chore dziecko. Bo niedawno dowiedziałem się że mój drugi syn ma to samo wadę co pierwszy?

    Odpowiedz
  • sylaa(2017-07-24 22:07) Zgłoś naruszenie 00

    Mam pierwsza grupe inwalidzka,jestem calkowicie niezdolna do pracy i samodzielnej egzystencji. A wiec codokladnie ?

    Odpowiedz
  • Ala(2017-06-04 18:58) Zgłoś naruszenie 10

    500+ jest dla drugiego dziecka a co jeśli pierwsze skończyło 18 lat a drugie jest chore już się nie należy. Nie wiem czy powinno naliczyć się dalej czy trzeba czekać do września.

    Odpowiedz
  • Aleksandra(2017-05-24 22:40) Zgłoś naruszenie 00

    Moi drodzy, bardzo proszę o wypełnienie anonimowej ankiety przez rodzeństwo dzieci z niepełnosprawnością. Wyniki posłużą mi do napisania pracy licencjackiej. Z góry bardzo dziękuję. link do ankiety: https://www.survio.com/survey/d/G1W9M9B3I1I5Y9G8R

    Odpowiedz