statystyki

Utrata pracy przez złe przepisy? Pracownik ma prawo do odszkodowania

autor: Michał Culepa19.05.2016, 17:00
zwolnienie praca pracownik

Sprawa dotyczyła odszkodowania, jakiego zażądała od Skarbu Państwa Helena C., profesor filologii klasycznej.źródło: ShutterStock

Były pracownik może żądać zadośćuczynienia od Skarbu Państwa, jeśli utracił zatrudnienie przez niezgodne z konstytucją przepisy.

Reklama


Sprawa dotyczyła odszkodowania, jakiego zażądała od Skarbu Państwa Helena C., profesor filologii klasycznej. Wieloletnia pracownica naukowa Uniwersytetu Warszawskiego padła ofiarą nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która wprowadziła zasadę utraty prawa do emerytury z powodu kontynuowania zatrudnienia.

Zgodnie z art. 103a ustawy emerytalnej, prawo do emerytury jest zawieszane bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez świadczeniobiorcę z tytułu kontynuowania zatrudnienia bez rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, u którego był zatrudniony przed dniem nabycia prawa do emerytury. Ta sytuacja dotyczyła prof. C., która w chwili wejścia w życie nowelizacji z 2010 r. stanęła przed dylematem: czy kontynuować pracę naukową i tym samym utracić prawo do emerytury, którą otrzymała kilka lat wcześniej, czy też zrezygnować z zatrudnienia i definitywnie przejść na emeryturę. Obie opcje były dla profesor niekorzystne, ale zdecydowała się przejść na emeryturę i zakończyła pracę naukową na UW z końcem roku akademickiego 2010/2011.

Tymczasem ponad rok później Trybunał Konstytucyjny orzekł (wyrok z 13 listopada 2012 r., sygn. akt K 2/12), iż przepis art. 103a ustawy emerytalnej w zakresie, w jakim znajduje zastosowanie do osób, które nabyły prawo do emerytury przed 1 stycznia 2011 r., jest niezgodny z konstytucją. Kobieta, która znajdowała się dokładnie w sytuacji opisanej przez TK (przed nowelizacją była zatrudniona i nabyła prawo do emerytury, z którego skorzystała), na podstawie art. 4171 par. 1 k.c. zażądała od Skarbu Państwa odszkodowania równego swoim utraconym zarobkom nauczyciela akademickiego za okres 13 miesięcy – od dnia rozwiązania stosunku pracy z uczelnią do dnia wydania orzeczenia przez trybunał. W sumie żądanie opiewało na ponad 52 tys. zł.


Pozostało jeszcze 39% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

  • Amen(2016-05-20 10:43) Zgłoś naruszenie 120

    ...Pamiętacie Jerzego Buzka i Jego ekipę jak radośnie rozdawał ze wszelkimi przywilejami 5letnie Urlopy Górnicze zaliczane do czasu pracy dołowej a po nich super---wczesne emerytury górnicze. Ja też bym brał ale jako obywatel skazał bym tego co nieswoje na utrzymanie Tych górników rozdawał .Siedzi Jurek czy chodzi w chwale..

    Odpowiedz
  • Cogito(2016-05-20 07:48) Zgłoś naruszenie 60

    ....Czy to się tylko tego przykładu dotyczy?..... Inspektor Pracy postujący pod wieloma innymi art w GP pisze:"Wsteczne działanie Ustawy POdmostowej Dz.U. 2008 nr 237 poz. 1656: --na niekorzyść tak zatrudnionych pracowników –"Wielu z tak kiedyś zatrudnianych nie dozyje rekompensat""Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury. (tylko w 2014r bezrobocie spadło ale wg GUS wśród 60 latków wzrosło aż o 8%). Stworzyli w Polsce POlski obóz pracy!--zamiast Emerytury wprowadzili w Ustawie POdmostowej Rekompensate!!! .-- chcesz ją otrzymać ,musisz dożyć tego nowego 67r wieku życia i bez sklerozy w praktyce nie zapomnieć o to złożyć do ZUS wniosek. --tacy bezczelni._.....Oznacza to też ,że osoby które nie dożyją 67r życia rekompensaty nie otrzymają !!!..Czy były pracownik może żądać zadośćuczynienia od Skarbu Państwa, jeśli utracił srodki do zycia przez takie przepisy POmyleńcow działanie?

    Odpowiedz
  • Cogito(2016-05-20 07:48) Zgłoś naruszenie 00

    ....Czy to się tylko tego przykładu dotyczy?..... Inspektor Pracy postujący pod wieloma innymi art w GP pisze:"Wsteczne działanie Ustawy POdmostowej Dz.U. 2008 nr 237 poz. 1656: --na niekorzyść tak zatrudnionych pracowników –"Wielu z tak kiedyś zatrudnianych nie dozyje rekompensat""Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury. (tylko w 2014r bezrobocie spadło ale wg GUS wśród 60 latków wzrosło aż o 8%). Stworzyli w Polsce POlski obóz pracy!--zamiast Emerytury wprowadzili w Ustawie POdmostowej Rekompensate!!! .-- chcesz ją otrzymać ,musisz dożyć tego nowego 67r wieku życia i bez sklerozy w praktyce nie zapomnieć o to złożyć do ZUS wniosek. --tacy bezczelni._.....Oznacza to też ,że osoby które nie dożyją 67r życia rekompensaty nie otrzymają !!!..Czy były pracownik może żądać zadośćuczynienia od Skarbu Państwa, jeśli utracił srodki do zycia przez takie przepisy POmyleńcow działanie?

    Odpowiedz
  • Cogito(2016-05-20 07:48) Zgłoś naruszenie 00

    ....Czy to się tylko tego przykładu dotyczy?..... Inspektor Pracy postujący pod wieloma innymi art w GP pisze:"Wsteczne działanie Ustawy POdmostowej Dz.U. 2008 nr 237 poz. 1656: --na niekorzyść tak zatrudnionych pracowników –"Wielu z tak kiedyś zatrudnianych nie dozyje rekompensat""Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury. (tylko w 2014r bezrobocie spadło ale wg GUS wśród 60 latków wzrosło aż o 8%). Stworzyli w Polsce POlski obóz pracy!--zamiast Emerytury wprowadzili w Ustawie POdmostowej Rekompensate!!! .-- chcesz ją otrzymać ,musisz dożyć tego nowego 67r wieku życia i bez sklerozy w praktyce nie zapomnieć o to złożyć do ZUS wniosek. --tacy bezczelni._.....Oznacza to też ,że osoby które nie dożyją 67r życia rekompensaty nie otrzymają !!!..Czy były pracownik może żądać zadośćuczynienia od Skarbu Państwa, jeśli utracił srodki do zycia przez takie przepisy POmyleńcow działanie?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane