statystyki

Składki za menedżera zależą od tego, na jakiej podstawie otrzymuje wynagrodzenie

autor: Aleksandra Sudak, Agnieszka Szczodra-Hajduk19.05.2016, 09:23; Aktualizacja: 19.05.2016, 09:30
Kodeks spółek handlowych pozostawia wiele swobody co do formy prawnej zatrudniania członków zarządu spółek kapitałowych.

Kodeks spółek handlowych pozostawia wiele swobody co do formy prawnej zatrudniania członków zarządu spółek kapitałowych.źródło: ShutterStock

Otrzymałem propozycję stanowiska menedżerskiego, które wiąże się z powołaniem do zarządu spółki. Do tej pory miałem umowę o pracę i zależy mi na tej formie zatrudnienia. Czy jako członek zarządu mogę otrzymywać wynagrodzenie za wykonywanie obowiązków związanych z zarządzaniem spółką na takiej podstawie? Jakie obciążenia podatkowe i składkowe mogą mnie dotyczyć z tytułu pełnienia tej funkcji?

Reklama


Kodeks spółek handlowych pozostawia wiele swobody co do formy prawnej zatrudniania członków zarządu spółek kapitałowych. Osoba pełniąca taką funkcję może wykonywać swoje obowiązki na podstawie umowy o pracę, kontraktu menedżerskiego lub wyłącznie na podstawie powołania do zarządu. Możliwość wyboru spośród różnych form zatrudnienia wynika pośrednio z art. 203 i 370 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.), zgodnie z którymi członek zarządu może być w każdym czasie odwołany, co nie pozbawia go jednak roszczeń ze stosunku pracy lub innego stosunku prawnego dotyczącego pełnienia funkcji. Ponadto w odniesieniu do spółki akcyjnej, w myśl art. 378 par. 1 k.s.h., gdy statut spółki nie stanowi inaczej, rada nadzorcza ustala wynagrodzenie członków zarządu zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub innej umowy.

Samo powołanie do zarządu spółki przez właściwy organ nie powoduje automatycznie powstania stosunku pracy czy innego stosunku umownego. Członkostwo w zarządzie jest odrębnym stosunkiem prawnym. Następstwem nawiązania stosunku organizacyjnego może być, ale nie musi, nawiązanie stosunku pracy lub zawarcie kontraktu menedżerskiego.

Od kilku lat organy podatkowe konsekwentnie stoją na stanowisku, że członek zarządu powinien otrzymywać wynagrodzenie za pełnienie swojej funkcji, a zarządzanie spółką bez wynagrodzenia stanowi nieodpłatne świadczenie na rzecz spółki i tym samym jej przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Fiskus tylko wyjątkowo dopuszcza możliwość pełnienia funkcji członka zarządu bez wynagrodzenia (np. przez osoby, które są jednocześnie wspólnikami spółki albo gdy członek zarządu spółki córki jest jednocześnie pracownikiem spółki matki). Zasadniczo zatem członek zarządu powinien być wynagradzany za zarządzanie spółką. Od woli stron zależeć będzie, czy podstawą wypłaty wynagrodzenia będzie uchwała odpowiedniego organu, czy też strony zawrą umowę o pracę bądź kontrakt menedżerski.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane