statystyki

W Holandii zasiłek dla bezrobotnego przysługuje po półrocznej pracy

autor: Katarzyna Bartman07.11.2008, 10:43; Aktualizacja: 07.11.2008, 10:51
 • Wyślij
 • Drukuj

Osoby z ponad 25-letnim stażem pracy mogą pobierać w Holandii, nawet przez dwa i pół roku, zasiłek dla bezrobotnych w wysokości 70 proc. swojej płacy. Warunkiem jest pozostawanie na terytorium tego kraju.

reklamareklama


Prawo do zasiłku dla bezrobotnego przysługuje w Holandii osobie bezrobotnej, której okres stażu pracy na terytorium tego kraju wynosi co najmniej 26 tygodni. W praktyce oznacza to, że osobom, które przepracowały w Holandii krócej niż 6 miesięcy, lub pracowały mniej niż 3 dni w tygodniu świadczenie z tytułu utraty pracy nie przysługuje. Prawa do zasiłku w tym kraju nie mają również osoby, które dojeżdżały co tydzień lub częściej do Holandii ze swojego stałego miejsca zamieszkania (na przykład z Polski) oraz samozatrudnionym. W Holandii ta ostatnia kategoria osób w ogóle nie jest ubezpieczona na wypadek utraty pracy.

Podobnie jest z pracownikami oddelegowanymi przez firmy macierzyste do pracy na terytorium tego kraju, lub pracującymi tam na rzecz agencji pracy tymczasowej, która swoją siedzibę ma w Polsce. Obie te grupy zawodowe podlegają wyłącznie polskiemu systemowi ubezpieczeń.

Gdzie się zarejestrować

Przyznawaniem, naliczaniem i wypłatą tzw. werkloosheidswet (WW), czyli zasiłku dla bezrobotnych, zajmuje się w Holandii jedna instytucja rządowa - Centrum ds. Pracy i Dochodów (Centrum voor Werk en Inkomen - UWV). Agenda ma swoje oddziały w każdym większym holenderskim mieście. Adresy, oraz wszelkie niezbędne informacje dotyczące rejestracji można znaleźć na ich oficjalnej stronie internetowej: www. uwv. nl. (informacje wyłącznie w języku niderlandzkim - red.).

Holenderskie przepisy stanowią, że po utracie pracy należy niezwłocznie udać się do jednego z biur UWV. Trzeba tam wypełnić odpowiedni formularz zgłoszeniowy oraz przedstawić holenderską polisę ubezpieczeniową. To ważne, bo bez ubezpieczenia nie można dokonać rejestracji. Okresy zatrudnienia do zasiłku potwierdza się za pomocą standardowego, unijnego formularza: E 301, który jest dostępny w każdym biurze UWV.

- Warunkiem otrzymania zasiłku w Holandii jest gotowość podjęcia pracy oraz podpisanie zobowiązania o aktywnym jej poszukiwaniu przez cały okres pobierania świadczenia. Należy też pozostać na terytorium Holandii, inaczej zasiłek się traci - przypomina Renata Kowalska, konsul ds. prawnych w Ambasadzie RP w Hadze.

Różne zasiłki

Wysokość zasiłku oraz okres jego pobierania w dużej mierze zależy w Holandii od stażu pracy i osiąganych zarobków. Nie obowiązuje jeden okres jego otrzymywania. Nie ma też ustalonej stawki dla wszystkich.

- Okres przyznania świadczenia jest uzależniony od ilości przepracowanych lat oraz wieku i może wynosić od trzech miesięcy do nawet dwóch lat i sześciu miesięcy - mówi Renata Kowalska.

Podobne zasady obowiązują w przypadku ustalania wysokości zasiłku. Tu czynnikiem decydującym o stawce jest wielkość osiąganych w Holandii zarobków. Bezrobotni otrzymują zasiłek do 70 proc. swojego dochodu brutto, przy czym średnia do tego świadczenia obliczana jest z ostatnich dwunastu miesięcy pracy.

Maksymalna kwota świadczenia nie może jednak przekraczać 177,03 euro tygodniowo.

WAŻNE ADRESY

www.uwv.nl (holenderski urząd pracy, informacje po niderlandzku)

www.postbus51.nl (rządowe centrum informacyjne, informacje po niderlandzku)

www.polski.szw.nl (nowa witryna Ministerstwa Spraw Społecznych i Zatrudnienia, informacje w j. polskim)

www.haga.polemb.net (strona polskiej ambasady w Hadze, znajduje się na niej przewodnik po zasiłkach holenderskich)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 29

 • 1: joanna z IP: 79.188.240.* (2008-11-07 11:09)

  W Polsce przez pół roku dostaniesz zasiłek po 25 latach pracy 120% zasiłku berobotnego tj.551,zł.a po pół roku Cię wykreślają z listy bezrobotnych dlatego zasiłek dla bezrobotnych spada.A co dalej z ludzmi się dzieje,czy ma za co żyć czy nie to nasz rząd nie obchodzi- ważne że z listy bezrobotnych został skreślony.
  A bezrobocie spada to jest ważne dla rządu a nie człowiek .

 • 2: Ksiądz Andrzej z IP: 195.205.254.* (2008-11-07 11:56)

  Ale głupi Ci Holendrzy - gdyby tak było w Polsce, to połowa ludu by nie pracowała.
  do 1: nie opowiadaj głupot - zasiłek sam w sobie to i tak zbyt duża łaska - nie powinno go być wcale. Rolą państwa nie jest szukanie pracy dla obywateli - oni sami powinni się o siebie troszczyć. Inaczej z ludzi stają się niewolnikami - homo sovieticus.

 • 3: robotnik z IP: 217.97.173.* (2008-11-07 16:02)

  Jeśli mam się o wszystko troszczyć sam to po co mi takie państwo.
  Po to by zabierało mi połowe moich zarobków?

 • 4: . z IP: 83.2.218.* (2008-11-08 01:23)

  e ty farbowany z 2 nie podskakuj bo nie będzie tacowego i będziesz rowy kopał

 • 5: ??????????? z IP: 84.234.1.* (2008-11-08 14:13)

  Ja-nie płacę podatków ani ZUSu –bo nie widzę do tego powodów- pracuje na czarno!
  Nie rozumiem dlaczego dobrowolnie miał bym się godzić aby moje pieniądze zasilały pasożytów KRUSowsko- politycznych PSLowskich którzy często jako dostatecznie bogaci mieli by brać moje pieniądze jako dotacje do KRUSu. Nie wykazuję oficjalnie żadnego majątku ani przychodów – co mi zrobicie?

 • 6: kaśka z IP: 89.74.88.* (2008-11-09 23:34)

  Księdzulek wskakuj na abonę dyrdymały opowiadać , a nie na forum

 • 7: pracuje i żyję w NL jak kilka tysięcy rodaków z IP: 90.129.101.* (2009-02-13 13:43)

  ale wy tu jesteście naiwni! żadnego zasiłku nie dostaniecie jak nie potraficie pisać i komunikować biegle w języku holenderskim, ewentualnie angielskim! musicie gdzieś mieszkać i być zameldowanymi! za pryczę w domku pośrednika płacicie pośrednikowi 400 Euro na miesiąc! ale jak nie ma dla was roboty to w tym samym dniu musisz opuścić mieszkanie (wracasz busem do PL bo nie masz już ubezpieczenia)! wynajęcie kawalerki to 500 Euro z mediami! do tego musisz sobie je urządzić (ok. 7 tyś Euro)i jeszcze jedzenie (jedne z najdroższych w UE)no i koszty przejazdów! i już masz 800 Euro! zasiłku dostaniesz max 700 Euro! czyli dopłacasz z oszczędności! ale mi zysk ;) chyba że znajdziesz sponsora z mieszkaniem. To co innego. Hi hi ;)

 • 8: volf z IP: 213.10.84.* (2009-07-06 10:48)

  pracuję przez holenderskie biuro pracy uległem wypadkowi mam holenderskie ubezpieczenie i otrzymałem taką opiekę o jakiej w polsce można tylko pomażyć szpital gratis leki i opieka w domu darmowa i oprucz tego wszystkie świadczenia łącznie z adwokatem i organizacją opiekującą się ludzmi po wypadkach

 • 9: andzia z IP: 195.241.190.* (2009-10-02 22:44)

  holenderski to nie wszysko ja tu jestem10 lat bez meldunku i zameldowania i nie wracam busem i nle musze opuszczac mieszkania to pjusze ktos co ***** wie kazdy jest madry na forum a jak dojdzi co do czego to kazdy jest swiety i ma duzo do powiedzenia

 • 10: andreas z IP: 83.238.159.* (2009-11-24 07:35)

  pracowałem 3lata w holandii byłem zameldowany za 100 euro miesięcznie i za mieszkanie płaciłem 200,czekam juz 3 tygodnie na zasiłek zadnej odpowiedzi a pracy nie mam i nie moge znalezc jak na razie no i z kupki ubywa .

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama