statystyki

W Holandii zasiłek dla bezrobotnego przysługuje po półrocznej pracy

autor: Katarzyna Bartman07.11.2008, 10:43; Aktualizacja: 07.11.2008, 10:51

Osoby z ponad 25-letnim stażem pracy mogą pobierać w Holandii, nawet przez dwa i pół roku, zasiłek dla bezrobotnych w wysokości 70 proc. swojej płacy. Warunkiem jest pozostawanie na terytorium tego kraju.

reklama


reklama


Prawo do zasiłku dla bezrobotnego przysługuje w Holandii osobie bezrobotnej, której okres stażu pracy na terytorium tego kraju wynosi co najmniej 26 tygodni. W praktyce oznacza to, że osobom, które przepracowały w Holandii krócej niż 6 miesięcy, lub pracowały mniej niż 3 dni w tygodniu świadczenie z tytułu utraty pracy nie przysługuje. Prawa do zasiłku w tym kraju nie mają również osoby, które dojeżdżały co tydzień lub częściej do Holandii ze swojego stałego miejsca zamieszkania (na przykład z Polski) oraz samozatrudnionym. W Holandii ta ostatnia kategoria osób w ogóle nie jest ubezpieczona na wypadek utraty pracy.

Podobnie jest z pracownikami oddelegowanymi przez firmy macierzyste do pracy na terytorium tego kraju, lub pracującymi tam na rzecz agencji pracy tymczasowej, która swoją siedzibę ma w Polsce. Obie te grupy zawodowe podlegają wyłącznie polskiemu systemowi ubezpieczeń.

Gdzie się zarejestrować

Przyznawaniem, naliczaniem i wypłatą tzw. werkloosheidswet (WW), czyli zasiłku dla bezrobotnych, zajmuje się w Holandii jedna instytucja rządowa - Centrum ds. Pracy i Dochodów (Centrum voor Werk en Inkomen - UWV). Agenda ma swoje oddziały w każdym większym holenderskim mieście. Adresy, oraz wszelkie niezbędne informacje dotyczące rejestracji można znaleźć na ich oficjalnej stronie internetowej: www. uwv. nl. (informacje wyłącznie w języku niderlandzkim - red.).

Holenderskie przepisy stanowią, że po utracie pracy należy niezwłocznie udać się do jednego z biur UWV. Trzeba tam wypełnić odpowiedni formularz zgłoszeniowy oraz przedstawić holenderską polisę ubezpieczeniową. To ważne, bo bez ubezpieczenia nie można dokonać rejestracji. Okresy zatrudnienia do zasiłku potwierdza się za pomocą standardowego, unijnego formularza: E 301, który jest dostępny w każdym biurze UWV.

- Warunkiem otrzymania zasiłku w Holandii jest gotowość podjęcia pracy oraz podpisanie zobowiązania o aktywnym jej poszukiwaniu przez cały okres pobierania świadczenia. Należy też pozostać na terytorium Holandii, inaczej zasiłek się traci - przypomina Renata Kowalska, konsul ds. prawnych w Ambasadzie RP w Hadze.

Różne zasiłki

Wysokość zasiłku oraz okres jego pobierania w dużej mierze zależy w Holandii od stażu pracy i osiąganych zarobków. Nie obowiązuje jeden okres jego otrzymywania. Nie ma też ustalonej stawki dla wszystkich.

- Okres przyznania świadczenia jest uzależniony od ilości przepracowanych lat oraz wieku i może wynosić od trzech miesięcy do nawet dwóch lat i sześciu miesięcy - mówi Renata Kowalska.

Podobne zasady obowiązują w przypadku ustalania wysokości zasiłku. Tu czynnikiem decydującym o stawce jest wielkość osiąganych w Holandii zarobków. Bezrobotni otrzymują zasiłek do 70 proc. swojego dochodu brutto, przy czym średnia do tego świadczenia obliczana jest z ostatnich dwunastu miesięcy pracy.

Maksymalna kwota świadczenia nie może jednak przekraczać 177,03 euro tygodniowo.

WAŻNE ADRESY

www.uwv.nl (holenderski urząd pracy, informacje po niderlandzku)

www.postbus51.nl (rządowe centrum informacyjne, informacje po niderlandzku)

www.polski.szw.nl (nowa witryna Ministerstwa Spraw Społecznych i Zatrudnienia, informacje w j. polskim)

www.haga.polemb.net (strona polskiej ambasady w Hadze, znajduje się na niej przewodnik po zasiłkach holenderskich)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:GP

Polecane

 • asia(2010-11-28 22:29) Odpowiedz 10

  alez ty jestes... nie napisze,bo nie przejdzie tu!! 7tys euro za urzadzenie mieszkania ???!!! hahaha!! skad ty sie urwalas ? chyba w zyciu nic nie urzadzalas! za 2tys urzadzilam dom 4 pokojowy,wlacznie z plazma !! haha

 • maja(2011-01-20 18:17) Odpowiedz 10

  wiecie może czy ten zasiłe k otrzymuje się co miesiąc czy ja k

 • andreas(2009-11-24 07:35) Odpowiedz 00

  pracowałem 3lata w holandii byłem zameldowany za 100 euro miesięcznie i za mieszkanie płaciłem 200,czekam juz 3 tygodnie na zasiłek zadnej odpowiedzi a pracy nie mam i nie moge znalezc jak na razie no i z kupki ubywa .

 • ew(2010-02-18 00:42) Odpowiedz 00

  ale wy tu jesteście naiwni! żadnego zasiłku nie dostaniecie jak nie potraficie pisać i komunikować biegle w języku holenderskim, ewentualnie angielskim! musicie gdzieś mieszkać i być zameldowanymi! za pryczę w domku pośrednika płacicie pośrednikowi 400 Euro na miesiąc! ale jak nie ma dla was roboty to w tym samym dniu musisz opuścić mieszkanie (wracasz busem do PL bo nie masz już ubezpieczenia)! wynajęcie kawalerki to 500 Euro z mediami! do tego musisz sobie je urządzić (ok. 7 tyś Euro)i jeszcze jedzenie (jedne z najdroższych w UE)no i koszty przejazdów! i już masz 800 Euro! zasiłku dostaniesz max 700 Euro! czyli dopłacasz z oszczędności! ale mi zysk ;) chyba że znajdziesz sponsora z mieszkaniem. To co innego. Hi hi ;)


  ale dyrdymaly

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • andzia(2009-10-02 22:44) Odpowiedz 00

  holenderski to nie wszysko ja tu jestem10 lat bez meldunku i zameldowania i nie wracam busem i nle musze opuszczac mieszkania to pjusze ktos co ***** wie kazdy jest madry na forum a jak dojdzi co do czego to kazdy jest swiety i ma duzo do powiedzenia

 • kaśka(2008-11-09 23:34) Odpowiedz 00

  Księdzulek wskakuj na abonę dyrdymały opowiadać , a nie na forum

 • volf(2009-07-06 10:48) Odpowiedz 00

  pracuję przez holenderskie biuro pracy uległem wypadkowi mam holenderskie ubezpieczenie i otrzymałem taką opiekę o jakiej w polsce można tylko pomażyć szpital gratis leki i opieka w domu darmowa i oprucz tego wszystkie świadczenia łącznie z adwokatem i organizacją opiekującą się ludzmi po wypadkach

 • kasia(2011-10-06 13:51) Odpowiedz 00

  czy do holenderskiego urzedu pracy zglasza sie tez lata pracy w Polsce?czy oni to biora pod uwage przy naliczaniu wysokosci zasilku?

 • Holandia(2011-10-24 10:11) Odpowiedz 00

  Do osoby numer 7.
  Ty aby napewno jestes/byles w Holandi?Bo chyba nie..
  Od tego jest UWV zeby gdy stracisz prace moglo Ci panstwo pomoc w znalezieniu innej pracy jezeli jest taka mozliwosc a jezeli nie to przyznaja Ci zasilek i wysylaja do szkoly jezyka Holenderskiego.Po takiej szkole juz niemasz problemu ze znalezieniem pracy dobrze platnej.Mowie na wlasnym wypadku.

 • Rys5(2012-01-04 21:48) Odpowiedz 01

  Do zasiłku potrzebny jest meldunek ale wcale nie potrzeba mówić po holendersku wystarczy niemiecki lub angielski(średnio).Czekałem ok.2 miesięcy ale dostałem po 1200 eu.za każdy miesiac,łącznie miałem 3 miesiące.Odwagi,są życzliwi.

 • Rafal(2016-01-18 19:46) Odpowiedz 00

  Hej ,orientuje sie ktos moze ile ma czasu UWV nz wyplacenie pierwszego zasilku z transferem do Polski ?

 • Benek(2012-06-21 20:28) Odpowiedz 00

  czy trzeba mieć ciagłość w pracy(np.bez urlopów przymusowych) ja ja pracuję 4 lata w jednej firmie i co jakiś czas dostaję urlop conajmniej 8 tygodni czy to też wliczają?

 • Tomasz(2012-02-01 20:53) Odpowiedz 00

  Drodzy Rodacy,już drugi raz jestem na zasiłku za pierwszym razem dostałem bezproblemowo,po czasie bo prace skończyłem dwa miesiące wcześniej trzy miesiące zasiłku.A tym razem po przepracowaniu siedmiu miesięcy otrzymałem decyzje z UWV na zasiłek 10 miesięczny,sam byłem w szoku bo łącznie mam przepracowane nie całe cztery lata.Najlepiej się zameldować,ale w przypadku starania się po pół rocznej pracy nie jest to konieczne,jeszcze nie.Nie słuchajcie głupot to Wam się należy i nawet jeżeli dostaniecie decyzje na nie to proszę pisać odwołanie do UWV,gwarantuje odpowiedz pozytywna,tylko troszkę trzeba poczekać na pieniążki,pozdrowienia dla rodaków,podaje nr sprawdzonego biura w którym zawsze otrzymacie bezpłatna poradę i będziecie wiedzieć na czym stoicie+31307854781,powodzenia.Co do opinii naszego Księdza to bez komentarza,proponuje więcej modlitwy za rodaków którzy zostawili rodziny w kraju i wyjechali zarobić na chleb.

 • mati(2011-11-19 09:38) Odpowiedz 00

  czy do pobrania zasilku potrzebny jest meldunek?

 • .(2008-11-08 01:23) Odpowiedz 00

  e ty farbowany z 2 nie podskakuj bo nie będzie tacowego i będziesz rowy kopał

 • Ksiądz Andrzej(2008-11-07 11:56) Odpowiedz 00

  Ale głupi Ci Holendrzy - gdyby tak było w Polsce, to połowa ludu by nie pracowała.
  do 1: nie opowiadaj głupot - zasiłek sam w sobie to i tak zbyt duża łaska - nie powinno go być wcale. Rolą państwa nie jest szukanie pracy dla obywateli - oni sami powinni się o siebie troszczyć. Inaczej z ludzi stają się niewolnikami - homo sovieticus.

 • polak(2013-10-02 21:38) Odpowiedz 00

  Ja pracuję przez biuro, lecz po 8 umowie fazy B nie dali następnej (standard).
  Zasiłek mam złożony wniosek, i należy mi się jak psu buda, bo 2 lata ******* na to, a ten ksiądz, obys ty się nie musiał wybrać pod szklarnię...

 • Aga(2013-10-11 23:37) Odpowiedz 00

  Oj ludziska ale wy ******** piszecie...nie trzeba miec meldunku w holandi zeby dostac zasilek dla bezrobotnych a co do hezyka hol.??wystarczy ze cos kumasz a reszte dokumentow dostaje sie w jezyku pl.Ludzie zejdzcie na ziemie...

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Mirko(2013-05-01 13:20) Odpowiedz 00

  pracuje i żyję w NL jak kilka tysięcy rodaków
  Hehe smieszne i mało wiesz na temat zycia w Holandii.

 • anulka(2013-04-16 23:04) Odpowiedz 00

  pomocy nie dostałam zasiłku ponieważ UWV twierdzi że brakuje mi 3 tygodni przepracowanych kiedy ja juz tu 3 lata pracuje ale w pażdzierniku firma w której pracowałam nie miała pracy w styczniu byłam 2 tygodnie na urlopie po powrocie musiałam szukać innej pracy i znalazłam na 2 tygodnie po czym siedziałam w domu bo nie było pracy.zapisałam się na zasiłek i mi przez ten ciężki luty i pażdziernik brakuje co mogę zrobić dlaczego 2010,2011 i 2012 roku nie wzięli pod uwagę gdzie miałam ciągłość.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane