statystyki

Jak będzie wypłacone 500 zł, gdy jeden z rodziców jest za granicą

autor: Michalina Topolewska12.05.2016, 12:14; Aktualizacja: 12.05.2016, 12:44
Jeśli cała rodzina mieszka w jednym z krajów UE, to wypłata wszystkich świadczeń na dzieci powinna się odbywać w oparciu o ustawodawstwo tego właśnie państwa

Jeśli cała rodzina mieszka w jednym z krajów UE, to wypłata wszystkich świadczeń na dzieci powinna się odbywać w oparciu o ustawodawstwo tego właśnie państwaźródło: ShutterStock

Jeśli rodzic, który został z dziećmi w kraju, jest bezrobotny, pieniądze są wypłacane przez państwo, w którym pracuje drugi. Gdy cała rodzina wyjedzie z Polski, nie ma prawa do pomocy z rządowego programu.

Czy decyduje miejsce zatrudnienia rodzica

Pani Katarzyna wychowuje dwójkę dzieci i nie jest nigdzie zatrudniona. Rodzina utrzymuje się z dochodów męża, który pracuje w Niemczech. Czy w takiej sytuacji to właśnie ten kraj ma pierwszeństwo w wypłacie świadczeń na dzieci?

TAK

Zgodnie z unijnymi przepisami o tym, które państwo powinno jako pierwsze przyznać świadczenia rodzinne, decyduje miejsce wykonywania pracy. Jeśli więc rodzic, który został w Polsce, nie jest aktywny zawodowo, a złoży wniosek o pomoc z programu 500 plus, to zostanie on przekazany do marszałka województwa. Gdy ten ustali, że Niemcy mają pierwszeństwo w wypłacie świadczeń, przekaże go do odpowiedniej instytucji w tym kraju. Polska, jako państwo zamieszkania dzieci i drugie w kolejności do przyznania wsparcia, może wtedy ewentualnie wypłacać dodatek dyferencyjny, czyli różnicę między polskimi a niemieckimi świadczeniami. Jednak w związku z tym, że zasiłek, który obowiązuje w kraju naszego zachodniego sąsiada, jest wyższy niż 500 zł na dziecko (na pierwsze i drugie dziecko wynosi 188 euro miesięcznie, czyli ok. 830 zł), rodzina nie będzie w ogóle uprawniona do świadczenia wychowawczego w gminie. Inaczej wyglądałaby sytuacja, gdyby pani Katarzyna pracowała. Jeżeli bowiem obydwoje rodzice pracują, to unijne prawo przewiduje, że pierwszeństwo w wypłacie pomocy finansowej ma to państwo, w którym przebywa rodzic z dziećmi. Wtedy to właśnie Polska jako pierwsza przyznawałaby świadczenia, ale marszałek i tak przekazałby wniosek do Niemiec, aby zostało tam ustalone uprawnienie do dodatku dyferencyjnego, bo tam zasiłek jest wyższy (830 zł – 500 zł). Wreszcie może się zdarzyć, że zarówno matka, jak i ojciec pracują za granicą, a dzieci zostały pod opieką dziadków w kraju. Wówczas pierwszeństwo w wypłacie ma państwo, w którym rodzice wykonują pracę, Polska zaś może przyznać dodatek dyferencyjny. W związku ze stosowaniem wspomnianych reguł rodzice powinni pamiętać o konieczności podania we wniosku informacji o pobycie członka rodziny za granicą, również wtedy gdy nastąpi to już przy przyznaniu świadczenia wychowawczego. Gdyby okazało się, że Polska nie była krajem właściwym do wypłaty pomocy finansowej, zatajenie tej okoliczności będzie skutkować koniecznością zwrotu wsparcia jako nienależnie pobranego.

Podstawa prawna

Art. 16 ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. poz. 195).


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (58)

  • A co ma piernik do wiatraka??/(2016-05-12 12:53) Zgłoś naruszenie 304

    500zł nie jest na Ojca za granicą....... tylko na dziecko w Kraju. Poza tym za granicą praca jest niepewna i dochody nieregularne, a często jest to jedyna sposobność jakiejkolwiek pracy, gdy w okolicy szaleje bezrobocie......

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Anna(2017-01-23 20:49) Zgłoś naruszenie 174

    Głupota totalna. Jak zwykle Polska od wszystkiego chce sie wywinąć. Skoro kobieta z dzieckiem przebywa w Polsce to powinna od polski dostawać wszystkie świadczenia!!! Ale nie kredyt dadzą ci w walucie bo nie honorują zagranicznych zarobków ale jak ci pieniądze powinny sie należeć to ci nie dadzą bo mąż zagranica robi...!!! Żal totalny!!!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • pati22(2016-10-15 10:37) Zgłoś naruszenie 163

    ja złożyłam wniosek w kwietniu a do tej pory nie mam tego 500+ bo mąż pracował za granica trwa to już ponad pul roku a odzewu jak nie było tak niema

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • puk puk gdzie moje 500 :)(2016-10-17 13:09) Zgłoś naruszenie 164

    mój mąż pracuje w Islandii ...nie należy mu się żadne świadczenia rodzinne ....jeżeli już to dopiero po pełnym przepracowanym roku czasu ....czyli pewnie zdąży wrócić .....pieniądze które tam zarobi przysyła tu do Polski i tu je też wydajemy ....płacę kredyty , normalne opłaty i życie.....złożyłam na drugie dziecko 500 plus w kwietniu i do dzisiaj zero odpowiedzi....nie jest to fajne ......

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • bolek(2016-05-13 08:23) Zgłoś naruszenie 823

    a ja uważam że to bardzo dobre podejście - skoro ojciec odprowadza podatki za granicą, niech wystąpi o wsparcie do tamtejszych organów administracyjnych. Dlaczego z moich podatków odprowadzonych na terenie RP mam się zrzucać na inne dzieci, wystarczą mi moje. Jakoś nikt z zachodu nie chce wspomóc socjalu w Polsce.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • ja(2016-09-25 14:30) Zgłoś naruszenie 76

    Jeśli jesteś po rozwodzie a dzieci mieszkają w Polsce a ojciec za granicą komu przysługuje prawo do 500 plus

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Asia(2017-02-25 23:45) Zgłoś naruszenie 67

    Jeśli chodzi o osoby pracujące w Niemczech to pobierają KINDERGELD na dzieci mieszkające w Polsce i im się w Polsce 500+ nie należy. Niedługo zamiast ok 190 euro na dziecko mieszkające w Polsce, rodzice pracujący w Niemczech będą dostawać takie pieniądze jak w Polsce dostaje się na dziecko,a nie jak teraz w przeliczeniu jakieś 800 zł. To jest bardzo dobry pomysł!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Xyz(2017-06-27 17:43) Zgłoś naruszenie 61

    Ja tez czekam pol roku na 500+ bo ojciec mojego syna mieszka z nowa rodzina za granica. I nie wiem czy cokolwiek dostanę. To niezgodne z naszym prawem. Urzędy sa opieszałe. Dlaczego media sie za to nie wezmą?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • fri(2016-11-22 12:51) Zgłoś naruszenie 31

    witam ja mam meza za granica ja z dwojka dzieci jestem w polsce jedno dziecko mam niepelnosprawne swiadczenie na to dziecko pobieralam do sierpnia orzeczenie sie skonczylo i do tej pory nie mam swiadczenia bo rops tak przedluzo we wrzesniu dostalam przyznane w polsce 500 plus wyplacili a teraz sie okazuje ze mam je zwrocic poniewaz mi sie nie nalezy to pytam po jaka cholere wydali decyzje pozytywna skoro wiedzieli ze musza to zglosic do kraju gdzie maz przebywa a tego niezrobili w polsce od 3 miesiecy jestem na zero bez ubezpieczenia zdrowotnego i nikogo to nieobchodzi wazne dla nich ze oni maja .Swieta ida i dalej bez pienedzy bede i jeszcze teraz musze zwrocic 4 tys tylko niewiem z czego mam zwrocic jak niemam nic w polsce a pracy nie moge podjac

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • anna(2017-05-31 13:10) Zgłoś naruszenie 31

    Moja sytuacja wygląda tak.jestem po rozwodzie.mamy syna a byly mąż pracuje w Czechach.ja nie pracuje .złożyłam papiery wszystkie jakie chcieli i kazali mi jechac do Czech po papier ze były mąż nie pobiera kasy na syna.i czekam .panie z Wrocławia ciezka sprawa dopytać sie dowiedziec masakra!!! Czy chodzi o ten wniosek ze byly nie pobiera z Czech żadnych pieniądz czy o jaki wniosek chodzi.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • gregor(2018-02-22 08:16) Zgłoś naruszenie 31

    500 plus a rodzinne w niemczech to dwa odmienne świadczenia jak zwykle polska robi w konia swojego obywatela!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • Stach(2016-12-29 08:55) Zgłoś naruszenie 23

    Witam pracuje od dwóch miesięcy w Szwecji żona w Polsce na 1/8 etatu pobiera 500+ co w takim układzie kto będzie wypłacał zasiłek?

    Odpowiedz
  • klaudia(2016-11-27 21:41) Zgłoś naruszenie 11

    prosze o pomoc ...mam 6letnią córeczke,jej ojciec mój były partner mieszka w Danii.Tam pobiera rodzinne na dziecko ..zaznacze na dziecko!!!wpłaca mi na polskie konto kiedy chce i ile chce...starałam sie tu w polsce o swiadczenie 500+..sprawa trwa juz ponad pół roku...sprawdzaja go w tamtejszym kraju...Co zrobic abym mogła tu w Polsce pobierac te pieniadze

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Gwen(2017-10-26 14:25) Zgłoś naruszenie 11

    Witam. Szukam ludzi, którzy składali wniosek o 500 plus, a który został odesłany do Anglii. Próbuję walczyć z biurokracją, Anglia wymiguje się od wypłaty, a w Polsce nikt nic nie chce z tym robić. Czy ktoś miał do czynienia z podobną sytuacją?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • tomek(2017-09-10 15:02) Zgłoś naruszenie 12

    poczytałem trochę zapytań i komentarzy i mam swoje zapytanie , u mnie sytuacja wygląda odwrotnie ja prowadzę wlasną działalność gospodarczą zarejestrowana w Polsce , tutaj opłacam podatki i zusy , zona z dziećmi mieszka w francji (obecnie jest bezrobotna ) czy w takiej sytuacji mam prawo do świadczenia 500 + ? jak na razie od 13 miesięcy czekam na odpowiedz z rops

    Odpowiedz
  • Marta(2017-08-28 15:59) Zgłoś naruszenie 00

    Pracuję w Polsce,mój mąż w Czechach mamy 2 dzieci.Nasze łączne zarobki to ok.3400 zł.Nie pobieramy żadnych zasiłków ani w kraju,ani zagranicą.Czy w związku z tym powinnam wystąpić z wnioskiem o 500+ dla dwojga dzieci?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Basick(2018-01-28 17:17) Zgłoś naruszenie 00

    Witam mam pytanie jeżeli jestem po rozwodzie mieszkam w Polsce a mój były mąż pracuje w Niemczech to mogę pobierać 500plus zaznaczam tylko ze niemieckie świadczenia rodzinne pobieram ja a mąż juz do wniosku500 plus nie jest wliczane jako członek rodziny

    Odpowiedz