statystyki

Gdy pierwsze dziecko kończy 18 lat, drugie nie straci 500 zł tego dnia

autor: Michalina Topolewska18.04.2016, 07:14; Aktualizacja: 18.04.2016, 08:19
rodzina pieniądze

Brak obowiązku zmniejszania wysokości wsparcia w takim przypadku wskazuje gminom Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.źródło: ShutterStock

Z dniem osiągnięcia pełnoletniości przez pierwsze dziecko status ten przejmuje drugi w kolejności potomek. Nie oznacza to jednak, że w przypadku przekroczenia kryterium dochodowego świadczenie wychowawcze będzie na niego wypłacone tylko za część miesiąca, w którym to nastąpiło.

Brak obowiązku zmniejszania wysokości wsparcia w takim przypadku wskazuje gminom Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Niektóre mają bowiem wątpliwości, jak przyznawać świadczenie wychowawcze, kiedy rodzice mają dwójkę potomków, np. w wieku 13 i 17 lat. Jeśli nie spełniają kryterium dochodowego, 500 zł zostanie przyznane od 1 kwietnia tylko na młodsze dziecko. Problem polega na tym, że z dniem skończenia przez starszego potomka 18 lat, co może nastąpić np. 10 lipca, pierwszym dzieckiem w rodzinie stanie się to młodsze. O ile sytuacja dochodowa rodziny nie zmieni się i dalej będzie przekraczać kryterium, straci ona 500 zł na swoje drugie dziecko.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (9)

  • Polak(2016-04-19 22:43) Zgłoś naruszenie 1119

    Blednie myślisz Michalina Topolewska. Twoja wypowiedz "Gdy pierwsze dziecko kończy 18 lat, drugie nie straci 500 zł tego dnia", a może stracić gdy PO i PSL powróci do władzy popierane przez Merkel i całą zgraję Niemców co doprowadziła Hitlera demokratycznie do władzy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Polak(2016-04-26 21:18) Zgłoś naruszenie 43

    Tytuł "Gdy pierwsze dziecko kończy 18 lat, drugie nie straci 500 zł tego dnia" taką logiczną możliwość implikuje. Ponadto Niemcy demokratycznie Hitlera do władzy doprowadzili. Połącz to z zabójstwem Piotra Jaroszewicza, co za dokumenty posiadał, że Niemcy chcieli ich odzyskać. To nie takie teczki Kiszczaka, po których Walesa jak kura gdacze...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • x(2016-05-03 20:41) Zgłoś naruszenie 42

    Ta ustawa jest od A do ZET absurdalna.

    Odpowiedz
  • matka dwójki dzieci(2018-04-04 22:11) Zgłoś naruszenie 31

    Pani Rafalska i Pis cały a co z dziecmi co skończa osiemnascie lat ? maja rzucać szkoły i isc do pracy bo nie sa juz dziecmi i od panstwa nie maja zadnego wsparcia , a szkoły im zostało np 2 latatechnikum jeszcze by skończyć . Bez pojęcia dzieci małe mają ksiazki darmowe .500 plus a szczerze młodzież nie ma nic, jaki wniosek robcie dzieci bo na małe daja po co - by zachęcić do wielodzietności , ale mądry rodzic myśli o przyszłości dzieci . bo państwo zamiast pomagac w edukacji dzieci starszych nie daje im nic. Ludzie płodzą i rodzą i się cieszą teraz , a pomyslcie że kiedys 500 nie bedzie ksiązek za darmo tez nie i co wygonicie dzieci do pracy?bez zawodu , bez szkoły.Ja sobie poradze i nie pozwole by moje dzieci rzuciły szkołe bo własnie skończyły 18 lat, ale te całe 500 plus to jest smiech ..W Niemczech dzieci dostaja dopóki się ucza, anie na bruk, mlodzież,duzo znam przypadków gdzie dzieci rzuciły szkołe, bo gdy mieli 500 to ich było stac kuipc sobie ksiazki czy mieli na strój do szkoły czy bilet , My nigdy nie dojdziemy do takiego traktowania rodziny ,dzieci , młodzież jak jest w Niemczech.

    Odpowiedz
  • ff.1(2017-01-17 11:57) Zgłoś naruszenie 21

    "pierwszym dzieckiem w rodzinie stanie się to młodsze" - ??? Czyli wówczas to młodsze będzie traktowane jako urodzone wcześniej niż starsze? WTF?

    Odpowiedz
  • Slązaczka(2017-08-14 13:42) Zgłoś naruszenie 10

    Mam 4 dzieci córka w lutym skończyła 18 lat i dalej na pozostałą trójkę mam 500+ Teraz złożę nowe wnioski i się zobaczy jak to będzie

    Odpowiedz