statystyki

Urzędnik sprawdzi, czy 500 zł nie jest marnotrawione

autor: Michalina Topolewska11.04.2016, 07:45; Aktualizacja: 11.04.2016, 13:28
Urzędnik sprawdzi, czy rodzice nie marnotrawią 500 zł

Urzędnik sprawdzi, czy rodzice nie marnotrawią 500 złźródło: ShutterStock

Osoba, z którą pracownik socjalny będzie przeprowadzał rodzinny wywiad środowiskowy w formie elektronicznej, będzie musiała podpisać specjalne oświadczenie. Potwierdzi w nim, że zapoznała się z jego treścią, a podane przez nią dane są prawdziwe.

Reklama


Wzór tego oświadczenia określa załącznik nr 2 do projektu rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego. Nowy akt wykonawczy ma zastąpić dotychczasowe przepisy obowiązujące w tym zakresie. Uwzględnia on nie tylko możliwość przeprowadzania wywiadu w formie elektronicznej, ale też wprowadza do jego wzoru dodatkowe części. Będą one wypełniane przez pracownika socjalnego w przypadku, gdy będzie on weryfikował informacje potrzebne do otrzymywania innych świadczeń niż te z pomocy społecznej.

Projekt rozporządzenia przewiduje, że nowa część VIII wywiadu będzie uzupełniana w przypadkach, o których mowa w art. 23 ust. 4e i 4f ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 114 ze zm.). Zgodnie z nimi przed przyznaniem specjalnego zasiłku opiekuńczego oraz w trakcie jego pobierania pracownik socjalny przeprowadza wywiad, którego celem ma być zweryfikowanie, czy osoba faktycznie zajmuje się niepełnosprawnym krewnym.


Pozostało jeszcze 46% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zarejestruj się i uzyskaj darmowy dostęp do artykułów na temat programu "Rodzina 500+"

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Komentarze (15)

  • dziadek(2016-04-14 07:53) Zgłoś naruszenie 220

    jeszcze raz zrozumiałem: aby zwalczyć biurokrację należy w każdej firmie i urzędzie powołać wydział do spraw zwalczania biurokracji oraz wydział kontroli wydziału zwalczania .......

    Odpowiedz
  • totalna bzdura dla naiwnych(2016-04-11 15:17) Zgłoś naruszenie 223

    Totalna bzdura, ludzie którzy mieli (mają ) do czynienia z opieką opowiadają o wielkim marnotrawstwie pieniędzy podatników. Jak i wszędzie w tym kraju w opiece też działa szara strefa, urzędników co 3 lata powinno się wymieniać, może wtedy jakoś by to wyglądało . A na temat 500+ to wiadomo - sprzęt RTV żeby było co oglądać w tym czasie jak inni pracują, piweczko, papieroski, do droższego samochodu dołożyć, a co z tym wspólnego mają dzieci nikt tego nie wie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ochudzki(2016-04-11 08:19) Zgłoś naruszenie 150

    Im ten miś jest droższy... tym ..... mamy 20 % jako konsultanci

    Odpowiedz
  • bolek(2016-04-11 08:22) Zgłoś naruszenie 140

    Zbiera i rejestruje paragony na kwotę 500zł wydatków na żywność, paragony od lekarzy za usługę z której korzystało dziecko (skan recept ewentualnie) itp, robi skan, przesyła i widać na co wydaje. (np. co w rodzaju loterii paragonowej). Pełna inwigilacja. A jak nie chce pokazywać ile i na co wydaje to nie korzysta ze świadczeń socjalnych.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • ale sie usmialam(2016-04-11 18:46) Zgłoś naruszenie 102

    tak jest, pracujący urzędnik za 1500 zł będzie sprawdzał rodziny które dostały za darmo 2-5 tysięcy, ale paranoja, to tylko w naszym kraju takie głupoty mają miejsce

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Mama(2016-04-13 20:11) Zgłoś naruszenie 60

    No tak już lecę i przeprowadzam wywiady z tym. Opieki oraz do zasiłku 500 za friko pocalujcie mnie w D.... pracownik socjalny z 25letnim stażem pracy. Proponuję Pani Dorocie szydło i Pani rafalskiej pół stać po terenie.

    Odpowiedz
  • polki(2016-04-15 14:37) Zgłoś naruszenie 42

    A ja nie mam komputera ani tez smartona ! i co kupi mi urzednik komputer ilub smartofn i bedzie oplacał abonament aby mogł się komunikowc ? Super !

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2016-04-13 10:27) Zgłoś naruszenie 30

    Debilna , pardon , dobra zmiana zakłada w kolejnych milionach polskich domów , kolejne biura , które będą obsługiwały kolejnych urzędników , a ci urzędnicy już przypilnują , by te 500+ poszły na komputery , programy , szkolenia , maile i inne druki , i segregatory . A jak się beneficjent nie dostosuje , to się go wysiuda z programu - za "brak kwitka" , albo "niedotrzymanie terminu" , przykładowo . To będzie już szósty filar Morawieckiego , jeśli dobrze liczę .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • kibic(2016-04-20 09:05) Zgłoś naruszenie 20

    No i co z tego jeśli pracownik socjalny ustali że 500 zł zostało źle wydatkowane. O ile mi wiadomo to przepisy nie uzależniają prawa do 500 zł od sposobu wydatkowania budżetu domowego. Pracownik ustali że wielodzietni przepili 500 albo i więcej, więc tylko się wkurzy że tyra na nich za 2000 zł, nie stać go na drugie dziecko, a wywiad może włożyć do szafy, po to żeby kontroli udowodnić że go przeprowadził.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz