Rośnie zapotrzebowanie na inspektorów transportu drogowego, których docelowo ma być w Polsce ponad 600. Najbliższy nabór rusza na początku 2009 roku.
Inspektorzy transportu drogowego to rodzaj policji drogowej. Są umundurowani, mają broń palną. Ich główne zadania to kontrola dokumentów związanych z wykonywaniem transportu drogowego lub przewozów na potrzeby własne. Kontrolują także ruch drogowy, tak jak policja, ale tylko w stosunku do kierowców samochodów ciężarowych czy autobusów. Sprawdzają czas pracy kierowców, zasady przewozu ładunków.
Nie każdy może zostać inspektorem transportu drogowego. Aby starać się o takie stanowisko, trzeba mieć nienaganną opinię i nie można być w przeszłości karanym za przestępstwo umyślne.
Osoby zainteresowane powinny zgłosić się do Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego, w którym odbywa się rekrutacja. Następnie muszą zdać egzaminy: pisemny (test z wiedzy ogólnej i wypracowanie na temat związany z transportem) i ustny.
Osoby, które przejdą rekrutację, zostają kandydatami na inspektora. Po ukończeniu półrocznego szkolenia zdają egzamin pisemny oraz praktyczny, który ma zweryfikować ich umiejętności i sposób zachowania podczas wykonywania obowiązków. Po pozytywnym zdaniu egzaminów zyskują tytuł młodszego inspektora transportu drogowego.
Na tym stanowisku mogą zarobić około 2,5 tys. zł brutto miesięcznie. Średnie zarobki inspektorów kształtują się na poziomie 3 tys. zł brutto.
Wiecej informacji można znaleźć na stronie www.gitd.gov.pl.
WYMAGANIA DLA INSPEKTORÓW
• posiadanie obywatelstwa polskiego,
• posiadanie prawa jazdy co najmniej kategorii B,
• ukończone 25 lat,
• posiadanie wymaganego stanu zdrowia dla stanowiska inspektora transportu drogowego,
• umiejętność obsługi komputera,
• znajomość przepisów z zakresu prawa: transportowego, drogowego i administracyjnego,
• znajomość co najmniej jednego języka obcego (niemiecki, angielski, francuski lub rosyjski).