Marczuk o 500+: Dlaczego gdy się podnosi emerytury i daje zasiłki bezrobotnym, nie mówi się - przepiją, przejedzą?

autor: Magdalena Rigamonti01.04.2016, 09:00; Aktualizacja: 05.04.2016, 12:26
Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. Fot. Maksymilian Rigamonti

Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. Fot. Maksymilian Rigamontiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Oczywiście, że wezmę pieniądze z programu 500+. W ogóle mnie nie oburza, że ludzie, którzy dobrze zarabiają, zgłoszą się po nie - mówi w wywiadzie dla DGP Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Komentarze (76)

  • co z tym wspólnego mają dzieci?(2016-04-01 10:19) Zgłoś naruszenie 5716

    Jak to co? Mam nieopodal sklep od którego już od samego rana ciągnie się żywa droga życia z reklamówkami pełnymi puszek z piwem za 1.90. Proceder ten trwa do późnego wieczora, czasem kupują wino i wódkę ale to za zwyczaj świeżo po otrzymaniu zasiłków. Są to mieszkańcy kilku dużych bloków socjalnych, wybudowanych nowocześnie, dość ładnych, które przez parę lat zostały mocno podniszczone. 500+ z pewnością dostanie każda rodzina z tych bloków bo dzieci mają po 2 i więcej i nie pracują, chodzą sobie czasem z pieskami ale bez dzieci. Czasem taka matka z dzieckiem kupuje papierosy i NIC! dla dziecka, ci dzieci nawet się nie odzywają bo są przyzwyczajeni. Jak dostaną 1000 to dopiero zabalują! Ustawa pozbawiona zdrowego rozsądku świadczy o nieznajomości przez ustawodawców realiów panujących w tym kraju i oderwaniu ich od życia. To że środki będą rozdawane do rąk a nie uruchomione systemowo żeby wspomóc właśnie dzieci a nie potrzeby rodziców świadczy o tym, że jest tylko kiełbasa powyborcza adresowana do niektórych rodzin i NIE MA TO ZA WIELE WSPÓLNEGO Z DZIEĆMI. BO GDYBY WSPARCIE BYŁO ADRESOWANE DO DZIECI, TO DOSTAŁOBY JE KAŻDE DZIECKO, ZGODNIE Z OBIETNICA WYBORCZĄ. P.S. Rozdawnictwo już uaktywniło szara strefę, która i tak była potężna, bo ludzie wolą dostać pod stołem, bo wezmą jeszcze 500. Mało tego wielu się wyrejestrowuje, bo 500 dodane do reszty świadczeń to juz wystarczająco, żeby zgodzić się pracować nawet nie za najniższą krajową tylko całkiem na czarno. Dzięki 500+ lawinowo rośnie grupa wyłudzaczy. A są tacy co chcą zmienić auto za 500+, kupić sprzęt i żonie na waciki. Co z tym wspólnego mają dzieci - nie wiadomo. Cały problem polega na tym, że ten żer odbędzie się kosztem innych obywateli, tych co sobie starają się poradzić, właśni ci stracą podwójnie, raz że nie skorzystają, dwa że dopłacą z własnych kieszeni, bo żeby dać jednym trzeba zabrać drugim, już wszystko zdrożało, a to dopiero początek.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • ana(2016-04-01 10:51) Zgłoś naruszenie 517

    500+ stanowi potężny impuls dla szarej strefy bo wielu się nie opłaci walczyć o 100-200 zł podwyżki, a wręcz odwrotnie obniżenie o parę stów pod stołem i 500 zł w kieszeni! A jeszcze lepiej nie rejestrować się wcale.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ana(2016-04-01 11:05) Zgłoś naruszenie 5114

    Zamiast wzrostu demograficznego zostanie znacznie zwiększone zadłużenie kraju oraz zostanie zniszczona klasa znajdująca się gdzieś tam pośrodku, pracująca i radząca jakoś sobie. Kasa 500+ na krzywy ryj zostanie przepita i przejedzona albo wydana na sprzęt RTV, czasem waciki i nic społeczeństwo z tego nie będzie miało. Pieniądze zostaną wyrzucone w błoto bezpowrotnie zaś rodziny które stracą przez to rozdawnictwo zubożeją, ktoś tam wyjedzie z kraju (poczucie krzywdy jest dobrym motorem do tego typu rozwiązań), ktoś stwierdzi że nie opłaca mu się pracować "na biało", skoro" na czarno " można dostać 500. Fatalne w skutkach rozdawnictwo jeszcze pogłębi problemy stan wielu rzeczy w tym kraju. Szara strefa x 2.

    Odpowiedz
  • nie wytrzymam(2016-04-01 11:08) Zgłoś naruszenie 4410

    no nie wytrzymam, emerytury to są za pracę po 20-50 latach, no nie wytrzymam, jakby ten marczuk był przy mnie to chyba by dostał kopa, a bezrobotni też dostają kilka miesięcy i to też za pracę, a 500+ to jest za leżenie i ********** się, czy ten marczuk wie czym się robi dzieci, natomiast rencista ma rentę z powodu choroby, a dzieci robią i rodzą zdrowi jak by.... rodzice

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • qwerty(2016-04-01 10:50) Zgłoś naruszenie 395

    Panie Marczuk, kiedy podnoszono emerytury? Waloryzacja to nie jest podwyżka

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • do JULI(2016-04-01 10:22) Zgłoś naruszenie 379

    Ustawa pozbawiona zdrowego rozsądku i świadczy o nieznajomości przez ustawodawców realiów panujących w tym kraju i oderwaniu ich od życia. To że środki będą rozdawane do rąk a nie uruchomione systemowo żeby wspomóc właśnie dzieci, a nie potrzeby rodziców świadczy o tym, że jest tylko kiełbasa powyborcza adresowana do niektórych rodzin i NIE MA TO ZA WIELE WSPÓLNEGO Z DZIEĆMI. BO GDYBY WSPARCIE BYŁO ADRESOWANE DO DZIECI, TO DOSTAŁOBY JE KAŻDE DZIECKO, ZGODNIE Z OBIETNICA WYBORCZĄ. P.S. Rozdawnictwo już uaktywniło szara strefę, która i tak była potężna, bo ludzie wolą dostać pod stołem, bo wezmą jeszcze 500. Mało tego wielu się wyrejestrowuje, bo 500 dodane do reszty świadczeń to juz wystarczająco, żeby zgodzić się pracować nawet nie za najniższą krajową tylko całkiem na czarno. Dzięki 500+ lawinowo rośnie grupa wyłudzaczy. A są tacy co chcą zmienić auto za 500+, kupić sprzęt i żonie na waciki. Co z tym wspólnego mają dzieci - nie wiadomo. Cały problem polega na tym, że ten żer odbędzie się kosztem innych obywateli, tych co sobie starają się poradzić, właśni ci stracą podwójnie, raz że nie skorzystają, dwa że dopłacą z własnych kieszeni, bo żeby dać jednym trzeba zabrać drugim, już wszystko zdrożało, a to dopiero początek.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • 23 miliony zł. są niczym...???(2016-04-01 10:21) Zgłoś naruszenie 352

    cyt..." zyskałby 81 mln zł. Ale koszty administracyjne tej operacji wyniosłyby 76 mln, więc przy 23 mln zł, które każdego roku mają być przeznaczane na ten program, to kwota dość nieznacząca." Jesteście oszustami przy korycie, ale już niedługo... i Kamiński ułaskawiony wam nie pomoże.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • fran(2016-04-01 10:19) Zgłoś naruszenie 349

    Chcę kupić inne auto. Dostanę 1500 zł , więc będę miał na ratę 1000, a resztę zaoszczędzę na kredyt frankowy.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Temida(2016-04-01 10:47) Zgłoś naruszenie 348

    PIS KŁAMIE I MAMI. KONIECZNY JEST SYSTEM OCHRONY RODZIN, a nie populizm. Kosztowna ustawa świadczenia wychowawczego 500 PLUS, różnicująca dzieci, nie ma przyszłości finansowania jej (ok. 23 miliardy złotych) w latach 2017-2019. TO BĘDZIE KOLEJNY KRYZYS PODOBNY W SKUTKACH DO SPRAW : "UPADKU KILKU "SKOKÓW" - NASZ KOSZT OK. 4 MLD ZŁ., KREDYTÓW WE FRANKACH - KOSZT NIEMOŻLIWY ...I INNE W TYM RODZINA 500+ . WSZYSTKIE ŁĄCZY POZYSKANIE "KLIENTA / OBYWATELA" POPRZEZ OBIETNICE (które obie strony świadomie CHCIAŁY ZYSKAĆ) USTAWA 500+ jest "formą zapłaty za GŁOSOWANIE NA PIS" WYBORCY PiS ok. 5 MILIONÓW, Świadczenia te są WYPŁACANYMI PIENIĘDZMI m.in. Z PODATKÓW na budżet przez ok. 28 MILIONÓW OBYWATELI., w tym od ponad 7 milionów EMERYTÓW I RENCISTÓW !!! Matki nie chcą jałmużny 500 zł - oczekują tanich przedszkoli, wydłużonej opieki w szkołach, elastycznych umów o pracę, zmniejszenia vat na artykuły dziecięce. Budżet państwa na 2016 rok, podwyższono o kolejne miliardy, co obciąży koszty kredytowania go. TK jest zablokowany.Niezależnie media i minister-prokurator generalny zostały upolitycznione, Jest zła ustawa inwigilująca, która nie chroni bezpieczeństwa Polski.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • polska glupota rozdawanie za darmo(2016-04-01 11:20) Zgłoś naruszenie 324

    a na chorych ludziach wykonujcie może eutanazję, bo nie pieniędzy na ich leczenie,

    Odpowiedz
  • dyrektorzy i patologia swietuja(2016-04-01 12:57) Zgłoś naruszenie 325

    W moim zakladzie pracy na 1000 osob tylko 5 ma wiecej niz 2 dzieci i te 5 osob to sa dyrektorzy i kierownicy haha... Roznice w zarobkach w Polsce pomiedzy robolami a dyrektorami sa jednymi z najwyzszych na swiecie, system niewolniczy kwitnie, a 500+ trafi do niepracujacej patologii oraz do dyrektorow, kierownikow, posłow i poslanek. Bo duzo dzieci posiadaja myslący i swietnie zarabiajacy albo biedota niemyslaca. WIec wsparcie dla politykow i biznesmenow oraz dla patologii.... Gdy te dzieci dorosną to czesc z nich odziedziczy wzorce patologiczne po rodzicach i wyladuje w wiezieniach a w najlepszym razie na zasilkach... a ci myslacy jesli nie odziedzicza przywiljeow i majattku po rodzicach to wyjada do pracy za granicę... A tymczasem ubogiej cholocie pracujacej wmawia sie ze ma odkladac na emeryture...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Emeryt oszukany na 65 lat +8 miesięcy! (2016-04-01 14:16) Zgłoś naruszenie 291

    Te 500+, w tym dla ludzi majętnych i posłów, senatorów, prezydentów i burmistrzów, wiceministrów i ministrów, szefów spółek SP, banków itd.- to wypłaca się teraz, między innymi, z moich -zagrabionych mi pieniędzy i innych emerytów, oszukanych od 2013 r. przez rząd Tuska - wskutek odsunięcia im emerytur - wielu spracowanym starcom, nawet na kilka-kilkanaście miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego, przez spracowanych seniorów 65 lat. Zamiast otrzymać emeryturę z ZUS w listopadzie 2014, mając już ukończone 65 lat, odroczono mi tę emeryturę - niegodziwa reformą Tuska, aż o 8 miesięcy- do lipca 2015, gdy ukończyłem 65 lat i 8 miesięcy marnego żywota w tym oszukańczym państwie PO/PSL wspartym przez TK -pod wodza p. Rzeplińskiego. Kiedy rząd PiS zmieni niegodziwości emerytalne rządu tego ryżego wnuczka i zwróci mi emeryturę, za te 8 miesięcy wraz odsetkami? A co z tymi nieborakami, których jeszcze bardziej oszukano i będzie się oszukiwać w najbliższych latach, jeśli nie zmieni się "reformy emerytalnej Tuska", na 2 latach zwłoki i 7 latach zwłoki emerytalnej? Wielu nie dożyje tej ewentualnej sprawiedliwości emerytalnej, obiecywanej przez PiS. Bo teraz łatwiej wydawać na dodatki bogatym, w tym PO-lakom też, te (500+ _ w tym m.in. moje pieniądze, zagrabione wielu emerytom na reformie Tuska, niż je szybko zwrócić, z odsetkami- a te 500+ wypłacać z odszkodowań, grzywien, licytacji nagrabionego mienia - od tych drani - co nabroili za czasów PO/PSL.

    Odpowiedz
  • ale będzie chlańsko(2016-04-01 11:12) Zgłoś naruszenie 2712

    złożyłem wniosek, dostanę za darmo 2 tys. także idę pożyczyć z 500 zł, po drodze kupie lepszej wódy i mamy balllll, a pracujący niech *********** za 1200 zł

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • qwerty(2016-04-01 11:12) Zgłoś naruszenie 262

    Panie Marczuk, kiedy to podniesiono emerytury ? Waloryzacja to nie jest podwyżka !

    Odpowiedz
  • do JULII(2016-04-01 10:25) Zgłoś naruszenie 267

    Ustawa ta całkiem pozbawiona zdrowego rozsądku i świadczy o nieznajomości przez ustawodawców realiów panujących w tym kraju i oderwaniu ich od rzeczywistości . To że środki będą rozdawane do rąk a nie uruchomione systemowo żeby wspomóc właśnie dzieci a nie potrzeby rodziców świadczy o tym, że jest tylko kiełbasa powyborcza adresowana do niektórych rodzin i NIE MA TO ZA WIELE WSPÓLNEGO Z DZIEĆMI. BO GDYBY WSPARCIE BYŁO ADRESOWANE DO DZIECI, TO DOSTAŁOBY JE KAŻDE DZIECKO, ZGODNIE Z OBIETNICA WYBORCZĄ. P.S. Rozdawnictwo już uaktywniło szara strefę, która i tak była potężna, bo ludzie wolą dostać pod stołem, bo wezmą jeszcze 500. Mało tego wielu się wyrejestrowuje, bo 500 dodane do reszty świadczeń to już wystarczająco, żeby zgodzić się pracować nawet nie za najniższą krajową tylko całkiem na czarno. Dzięki 500+ lawinowo rośnie grupa wyłudzaczy. A są tacy co chcą zmienić auto za 500+, kupić sprzęt i żonie na waciki. Co z tym wspólnego mają dzieci - nie wiadomo. Cały problem polega na tym, że ten żer odbędzie się kosztem innych obywateli, tych co sobie starają się poradzić, właśni ci stracą podwójnie, raz że nie skorzystają, dwa że dopłacą z własnych kieszeni, bo żeby dać jednym trzeba zabrać drugim, już wszystko zdrożało, a to dopiero początek.

    Odpowiedz
  • Emeryt oszukany na 65 lat +8 miesięcy! (2016-04-01 14:14) Zgłoś naruszenie 183

    Te 500+, w tym dla ludzi majętnych i posłó, senatorow, prezydentow i burmistrtzów, szefów spółek, banków itd.- to wypłaca się teraz, między innymi, z pieniędzy emerytów, zagrabionych od 2013 r. przez rząd Tuska -emerytom, wskutek odsunięcia im emerytur - wielu spracowanym starcom, nawet na kilka-kilkanaście miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego, przez spracowanych seniorów 65 lat. Zamiast otrzymać emeryturę z ZUS w listopadzie 2014, mając już ukończone 65 lat, odroczono mi tę emeryturę - niegodziwa reformą Tuska, aż o 8 miesięcy- do lipca 2015, gdy ukończyłem 65 lat i 8 miesięcy marnego żywota w tym oszukańczym państwie PO/PSL wspartym przez TK -pod wodza p. Rzeplińskiego. Kiedy rząd PiS zmieni niegodziwości emerytalne rządu tego ryżego wnuczka i zwróci mi emeryturę, za te 8 miesięcy wraz odsetkami? A co z tymi nieborakami, których jeszcze bardziej oszukano i będzie się oszukiwać w najbliższych latach, jeśli nie zmieni się "reformy emerytalnej Tuska", na 2 latach zwłoki i 7 latach zwłoki emerytalnej? Wielu nie dożyje tej ewentualnej sprawiedliwości emerytalnej, obiecywanej przez PiS. Bo teraz łatwiej wydawać na dodatki bogatym, w tym PO-lakom też, te (500+ _ w tym m.in. moje pieniądze, zagrabione wielu emerytom na reformie Tuska, niż je szybko zwrócić, z odsetkami- a te 500+ wypłacać z odszkodowań, grzywien, licytacji nagrabionego mienia - od tych drani - co nabroili za czasów PO/PSL.

    Odpowiedz
  • JULA(2016-04-01 09:47) Zgłoś naruszenie 1611

    TYLKO DLACZEGO NIE DOSTANĘ 500 ZŁ NA CZWARTE DZIECKO , CHOCIAŻ ONO JEST NAJMŁODSZE-PONIEWAŻ STARSZA TRÓJKA SKOŃCZYŁA 18 LAT - TO WYTŁUMACZONO MI ŻE CZWARTE - O IRONIO JEST DOPIERO PIERWSZYM DO ZASIŁKU - I GDZIE TU SPRAWIEDLIWOŚĆ TO CHYBA JAKAŚ INNA MATEMATYKA - ŻEBY CZWARTE BYŁO PIERWSZE ???????????????????????????????????? DLACZEGO MOJE CZWARTE MA BYĆ GORSZE OD CZYJEGOŚ DRUGIEGO?????????????????????????????????

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Oszukani na waloryzacji niższej od inflacji(2016-04-01 14:33) Zgłoś naruszenie 100

    Podwyżka opłat z wodę z dotychczasowych 9,62 na 10,34 zł za 1m3- w Częstochowie- od kwietnia 2016, zjadła całą "niby waloryzację" emerytur od 1-3-2016. Małżeństwo na emeryturze, płaci teraz za zużycie miesięczne (niezbyt wygórowanej ilości wody) 12,5m3 wody miesięcznie aż o 9 zł więcej niż dotychczas. natomiast z Waloryzacji małżonkowie emeryci, od 1-3-2016 dostali podwyżkę -w sumie tylko o 8,38 zł netto miesięcznie! I kto tu w TVP obłudnie wczoraj informował o utrzymującej się deflacji w Polsce? Chyba deflacji zaufania do PiS? Czekamy teraz na kolejne podwyżki, w tym prądu, bo biednym górnikom trzeba zapewnić wszystkie wypłaty z obietnicy wyborczej PiS.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Mysle...(2016-04-02 11:34) Zgłoś naruszenie 90

    Mysle, ze ze strony Rzadu jest jakies niedopatrzenie, jesli chodzi o bogatych. Wzorem obnizenia PIT w poprzedniej kadencji rzadow PiS nalezaloby dac bogatym zasilek wychowawczy osiem razy wyzszy czyli 4000+ zl na dziecko. Mam nadzieje, ze Rzad wprowadzi odpowiednia nowelizacje do ustawy o 500+.

    Odpowiedz
  • iwona(2016-04-01 10:29) Zgłoś naruszenie 933

    Ale się pani redaktor uczepiła. Pan Marczuk robi dobrą robotę dla rodzin. I ja go popieram.

    Odpowiedz